Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Zajímavosti

Verze hry

Ve verzi hry na platformu SNES je národ Zulu nahrazen Japonskem. Vůdcem národa je Tokugawa Ieyasu a hlavním městem je pochopitelně Tokio.

Vývoj

Hra měla být původně real-timová, až později se Sid Meier rozhodl že bude na tahy.

Easter eggy

V případě, že hráč ve správě města odstraní zpracovávané políčko se zdroji v okolí města, znamená to, že část obyvatel se věnuje nějaké speciální činnosti. Je to indikováno změnou ikonky panáčka v horní části obrazovky. Specializace je trojího typu: Bavič (dělá ostatní obyvatele šťastnými), Výběrčí daní (víc peněz pro národ) nebo Vědec (více žárovek a tedy rychlejší výzkum). Ikona baviče je inspirování Elvisem Presleym (černovlasý muž v bílém oblečení a s kytarou), ikonka vědce pak Albertem Einsteinem.

Ostatní

Již od prvního dílu série má svou mírumilovností proslulý vůdce Indie Gándhí jednu velkou zálibu: házení atomovek. Opravdu.
Jako každý vůdce má i Gándhí přednastavené statistiky, které ovlivňují jeho chování, tedy pravděpodobnost, že se bude jednat určitým způsobem. Ovšem v těch jeho byl v prvním díle bug.
Každý vůdce měl nastavenu určitou míru "agresivity" a Gándhí, aby tato odrážela jeho skutečnou předlohu, ji měl nastavenou na nejnižší možnou hodnotu, 1; tedy takovou, že by do války šel v jen naprosto výjimečném případě.
Pokud hráč v Civilizaci ale přijal demokracii, tato agresivita byla automaticky snížena o 2. Jenže z programovacího hlediska pak tato hodnota nesklesla na -1, ale na šílených 255, nejvyšší možnou hodnotu, kdy Gándhí začal metat atomovky při sebemenší zámince.
V dalších dílech série se tento bug projevuje už jako easter egg, kdy je Gándhí oproti ostatním stále nejvíce mírumilovným vůdcem, ale pokud je na něj činěn nátlak, s mírou použití atomovky 12 se s jejím použití vůbec neostýchá (další tři vůdci mají tuto míru 8 a ostatní kolem 5).
Podle hry vznikla roku 2002 její desková varianta s názvem Sid Meier's Civilization: The Boardgame. V roce 2010 byla vydána nová verze hry včetně několika rozšíření.
Niektoré texty v hre je možné upraviť v zdrojových súboroch, a urobiť tak vlastný preklad hry.
Hra je obsažena v knize 1001 Video Games You Must Play Before You Die vydané nakladatelstvím Universe Publishing.
Společně se sérií her Civilization od Sid Meiera je často zmiňovaná programová chyba, kdy se mírumilovný vůdce Indie M.Gandhi stane naopak velmi agresivní s ochotou používání jaderných zbraní. Toto tvrzení bylo nakonec vyvráceno v roce 2020 samotným Sidem Meierem, který ve své autobiografii potvrdil, že chyba podtečením hodnoty nebyla v programu hry vůbec možná.
Počítačem ovládaní hráči částečně podvádí. Např. postavení divu světa je prvkem náhody. Postaví je totiž ve městě, aniž by se nějakou dobu v daném městě budoval a současně na něj neměli finanční prostředky na urychlení budování. Dále v jejich městech není žádná korupce snižující generované zdroje, ani zde nevzniká znečištění oblastí na základě velké produkce smogu. Jejich karavany, diplomaté a nukleární hlavice se umí teleportovat do pozice libovolné jednotky, díky čemu je může počítač využívat mnohem efektivněji Lodě trireme se pak nikdy nepotopí, pokud její tah skončí na oceánu.
adam.kulhanek, 11.06.2023, zdroj: vlastní
+2
Hra obsahuje anti-pirátskou ochranu jménem Civilizatoin Quiz, kde je potřeba pro zobrazený obrázek vědeckého objevu zvolit správně dvě předchozí technologie, které jsou pro jeho objevení potřeba.
adam.kulhanek, 11.06.2023, zdroj: vlastní
+2
Doposud se hru podařilo nejrychleji dohrát za 56 vteřin. Údaj může být ve zdrojovém odkazu průběžně aktualizován.