Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Sherlock Holmes and the Hound of the Baskervilles

11.11.2010
70
8 hodnocení Platformy
Žánr

Forma
placená hra
Rozsah
samostatná hra
Multiplayer
ne

Sir Henry Baskerville je v ohrožení života. V okolí jeho sídla v Devonshiru na anglických rašeliništích jej ohrožuje ďábelská šelma neznámého původu - obrovský pes s planoucíma očima, ohnivou srstí a nezměrnou touhou zabíjet. Jeho další obětí se má stát právě sir Henry. Proto pozve slavného detektiva Sherlocka Holmese a jeho přítele doktora Watsona na své sídlo a požádá je, aby vyřešili záhadu prokletí rodu Baskervillů a odhalili totožnost pekelného psa a jeho pána.

V pečlivě animovaných lokacích se přesouváte z Holmesova bytu v Londýně na anglický venkov, starobylé sídlo rodu Baskervillů a anglická blata, stále zahalená do mlžného závoje. Hra svým navazuje provedením a hratelností na předchozí Sherlock Holmes: The Mystery of the Persian Carpet. Opět se tedy jedná o hidden object adventuru, kde jde především o nalezení všech skrytých předmětů, pojmenovaných ve spodní části rozhraní každé lokace a jejich následné použití v lokaci jiné.


Poslední diskuzní příspěvek


Nejlépe hodnocené komentáře

  • PC 80
Herní výzva 2019 - Kategorie č. 5 - Adaptace (Light)

Sherlock Holmes and the Hound of the Baskervilles je levobočkem tradiční série adventur se známým detektivem od firmy Frogwares. Tentokrát je určený pro nenáročné publikum, takže je titul zpracován jako tradiční hidden object “hledačka ”.

Hru jsem si zvolil do Herní výzvy jako titul vytvořený na motivy literární předlohy. Nicméně autoři z Doylovy knihy převzali pouze základní motiv psí příšery terorizující rodinu nebohých Baskervillů a knize odpovídá pouze úvodní sekvence, v níž se svěřuje Henry Baskerville slavnému detektivovi do jeho služeb.

Zbytek děje se nese výhradně ve fantaziích scénáristů. Jsem rád, že autory nenapadlo jako hlavní osobu použít nějakou ženskou hrdinku, v titulních úlohách tak vystupují hrdinové knižního vydání příběhu. Sherlock se svým věrným souputníkem dr. Watsonem se ocitají v sídle Baskervillů. Vaším úkolem je postupně osvobodit z kletby všech sedm členů rodu a samozřejmě zachránit Henryho Baskervilla a zlikvidovat psí příšeru.

Hratelnost se nese v typickém hidden object adventurním stylu. Zkoumáte a postupně si zpřístupňujete jednotlivé komnaty, sbíráte předměty, řešíte hádanky a pátráte po ukrytém haraburdí všeho druhu na pěkně vyvedených obrazovkách ve staroanglickém stylu. Hledání objektů nevybočuje z žánrového schématu, hra už má pár let za sebou, a tak pouze vyzobáváte předměty bez nutnosti interakcí, kombinování a podobných hrátek, které se v moderních hrách tohoto typu objevují.

Vývojáři si ale pro nás připravili inovace v herním designu, se kterými jsem se doposud nesetkal, a které pozitivně oživují herní systém. V první řadě jsou to přechody mezi časovými dimenzemi v jednotlivých místnostech. Dostáváte se do minulosti bezprostředně po úmrtí jednotlivých členů rodiny Baskervillů a stejnou místnost pak prohledáváte začerstva přímo po spáchání zločinu.

Pokud se vám postupně podaří sesbírat potřebný počet dílků štítu, osvobodíte jednotlivé členy rodiny z prokletí. Ale hlavně získáváte speciální schopnosti, jako například osvětlení temných koutů, mocnou sílu umožňující rozbíjet pevné předměty a další. Obě tyto novinky oživují hru a nutí zapojit více možných alternativ při řešení jednotlivých lokací. Hra tak není stereotypní a vůbec nenudí.

Sherlock Holmes and the Hound of the Baskervilles se hraje velice příjemně, obtížnost je dobře nastavená i na hard, díky časovým posunům i schopnostem je hra pestrá a nemusíte jenom slepě klikat, ale potřebujete i zapojit mozek. Puzzly a hádanky jsou většinou zvládnutelné, tedy až na dva hlavolamy, na které jsem už neměl trpělivost a přeskočil je. Jinak šlo vše jako na drátkách. Interface a mapa jsou rovněž komfortní a pohodlné. Kromě interiérů sídla se posléze dostanete i do exteriérů, takže také vizuál je pestrý a graficky solidně zpracovaný, i když obrazovky jsou převážně statické.

Sherlock Holmes a Pes Baskervillský mi tak poskytl téměř šest hodin příjemné zábavy a pokud bych vydržel s trpělivostí a vyluštil všechny hádanky, podařilo by se mi splnit všechny achievementy. Pokud chcete hidden object hru s inovativními prvky hratelnosti, Sherlocka doporučuji všemi deseti.

Pro: Pěkná grafika a atmosféra. Inovace - schopnosti, časové posuny. Zábava po celou dobu hry

Proti: Neodpovídá knize. Až příliš statická grafika

+23
  • PC 75
Herní výzva 2018
Kategorie: Sousedy si nevybereš (Light verze)

Má třetí hidden object hra, která, podle mého názoru, ze všech, které jsem za tento rok hrál (hlavně tedy v letošní Herní výzvě), se tato podařila nejvíce, byť je za ní v těsném závěsu Na stopě zločinu, což je počin, který mě velmi příjemně překvapil. Avšak Sherlock byl v některých ohledech výrazně zajímavější. Možná za to také může fakt, že jde o přepracovaný příběh Pes baskervillský do herní podoby, kdy ne všechno je stejné jako v knize.

Až na pár drobných změn je zápletka stejná. Sherlock Holmes se spolu s Watsonem dozví o záhadě kolem kletby rodiny Baskervillů a kolem neobjasněné záhady rodinného sídla. Proto se společně vydají k onomu místu, které budou muset postupně prozkoumávat, aby zjistili, co je zde špatně. A kromě toho také budou muset řešit věci kolem toho, jak se to má se samozvaným Psem baskervillským a o pověsti kolem něj.

Překvapilo mě, že dějově to sice je předělání stejnojmenného příběhu od Sira Arthura Conana Doyla pro herní průmysl, ale nebojí se si tam dát i své vlastní prvky, které se od původní verze liší. V knižní předloze kupříkladu nebyla záležitost okolo drahokamů, kterou tady raději nebudu nějak výrazněji popisovat. A to samé ostatně platí i o cestování mezi minulostí a přítomností, věci, jež pro příběh hraje dost podstatnou roli při vyšetřování.

Jde o detektivní záležitost, takže atmosféra je mnohem vážnější a temnější. O to více potom vynikne pěkná grafika. Prostředí je proto správně pochmurné, různé kouty jsou černé jako temnota a vy sami jste zvědaví, jak to vlastně celé dopadne. Musím navíc ocenit snahu o to držet se původního pojetí Sherlocka a jeho interakce mezi ním a Watsonem. Tohle dokáže mnohé fanoušky velmi potěšit.

Konec bych možná trochu upravil, protože ten mi přišel dost jednoduchý a přímočarý (a oproti původní knížce není natolik zajímavý, aby vás jakkoliv překvapil). A někdy mi některé použití jednotlivých předmětů přišlo docela zvláštní a podivné (to samé platí u pár miniher). Ale jinak jsem naplno spokojený.

Pro: Příběh, Ztvárnění Holmese, Atmosféra, Grafika

Proti: Zakončení, Některé použití předmětů bylo podivné (stejně tak logické hádanky)

+7
  • PC 75
Hry z produkce Waterlily games si v ramci zanru Hidden Object adventur drzi pomerne vysokou uroven a ani Pes Baskervillsky neni vyjimkou. Tento titul vychazi snad ve vsech parametrech lepe, nez predchozi zarez (jeste pod hlavickou Frogwares), Persian Carpet. Hudba sice hraje rovnez ve smycce, ale uz to alespon neni jen dokola hrajici Humoreska, ale celkem atmosfericka vec. Za ty tri hodiny se nestaci omrzet. Krome toho ty specialni schopnosti (princip se prenasi i do Dracula: Love Kills nebo Journey: Heart of Gaia ja muzu...

Kolem a kolem jde o pomerne povedenou adaptaci jednoho z nejslavnejsich pribehu SH. Kdo by mel zajem o jine nez klasicke zakonceni pribehu (pokud se nepletu, Holmes psa v knize zastrelil), doporucuji zaver tetralogie Ludvika Soucka Pripad Baskervilsteho psa. To se budete divit... :-P
+4