She Will Punish Them

Nehotová verze
29.04.2020

She Will Punish Them je temné fantasy RPG s nádechem erotiky. Na začátku hry si propracovaném editoru vytvoříte vlastní sukubu, se kterou pak budete podnikat výpravy. Krom klasických úprav obličeje a těla si zde můžete nastavit také například velikost poprsí nebo tvar rohů a křídel. Po vytvoření postavy se objevujete ve svém domově, kde máte k dispozici zpočátku pár místností s nábytkem, který lze libovolně přesouvat anebo u něj pózovat, pro focení. Časem si za herní měnu můžete odemykat další místnosti či kupovat nový nábytek.

Kromě vašeho domova vás také čekají ještě různé výpravy, které spočívají v čištění lokací od různých příšer a nemrtvých, přičemž v každé lokaci se na konci nachází boss. Cestou sbíráte nejen zlato a krystaly figurující jako herní měna pro obchodování, ale také různé části vybavení nebo pokladů. Vybavení se liší klasicky svojí kvalitou a má své vlastní statistiky. Odemykáte si ale ještě jiný druh vybavení, který by se dal definovat spíše jako spodní prádlo. Najdeme zde podprsenky, korzety, podvazky, punčochy a mnoho dalších. Hra také obsahuje vylepšování statistik pomocí bodů dovedností a také strom schopností, kde si můžete například odemknout kouzla, více zkušeností z mrtvých nebo třeba vyšší regeneraci staminy. Cestou vás mohou doprovázet vaše společnice, které také můžete vylepšovat a vybavovat.

Hra je momentálně k dispozici na platformě Steam v early access verzi.

Nemohu si dovolit se k téhle spíše pánské záležitosti nevyjádřit. Je asi jasné, jaký je primární účel téhle hry. Ano je to sice RPGčko, ale takový detailní editor postav může závidět leckterá hra. Já sám mám jisté úchylky na Succuby, takže tohle jsem prostě nemohl odmítnout. Hra je sice v EA verzi, ale těch 13 euro se oželet dá. Bohužel na to, že je hra ve verzi 0.8, tak toho contentu ještě není tolik, aby to byla nějaká delší záležitost. V pohodě se dá celá hra projít za jeden večer, přičemž pak jediné, čím naháníte hodiny je buď podařený fotomód anebo krátké výpravičky, které jsou ale někdy zabugované.

Na začátku si tedy vytvoříte vlastní Succubu, upravíte přednosti, pozadí, křídla, rohy a nějaké ty šminky. Je zde docela dost možností, za to chválím, takže se tu nějaká ta půlhodinka strávit dá ani nevíte jak. Hra vás poté hodí do vašeho paláce, kde se nachází obchodníci, ale také různé místnosti s nábytkem u kterého lze pózovat. Po dostatečném očumování a zkoumání spodního prádla se vydáte na první výpravu. Nutno zde podotknout, že mi tyhle výpravy připomínaly trochu Souls hry, jak prostředím, tak i stylem boje. Boj je takový pomalejší hack 'n' slash, ale je velmi omezený staminou, která se rychle vyčerpává. Pro obranu lze využívat blokování anebo ještě lépe kotouly. Ale ono to funguje dobře a je to zábavné. Není to tak, že naběhnete do houfu enemáků a naděláte z nich sekanou. Enemáci mají docela damage, takže je nutno přistupovat k bojům trochu opatrněji. Doporučuji ukládat před každou výpravou, hra nemá autosave, musí se ukládat manuálně. Ještě totiž není vychytaný loading screen bug, kde totiž musíte hru zavřít s alt+f4.

Z enemáků a výprav máte expy, takže levelujete. Po každé úrovni si dáte bod do jednoho z hlavních statů a dva body do perků. Perky jsou vesměs jen o procentech, ale zlepšení je znát u každého bodu. Jsou zde ale i celkem užitečné perky, třeba pro větší drop zlata nebo lepšího gearu, což je docela důležité. Celá hra je totiž postavená hodně na penězích a ze začátku jich budete potřebovat hodně, abyste mohli nějak fungovat. Lepší gear totiž padá většinou jen ze zlatých beden, kde je jedna v každé lokaci nebo až v pozdějších levelech. Proto je důležité ze začátku něco investovat do vybavení a klíčů. Ale ono zase aby to nebylo tak jednoduché, tak máte velmi omezený inventář, kde si gear a poklady musíte naskládat (Podobně jako v Resident Evil 4). A dost často se vám pak bude stávat, že budete hodně přemýšlet, co sebou vzít a co ne, protože jakmile z lokace odejdete, itemy na zemi zmizí. Postupem času si budete osvobozovat nové "kolegyně", které tu spíš hrají roli dalšího inventáře k dobru než nějakou reálnou pomoc. Je samozřejmě taky musíte vybavovat, protože dost často se samy vrhají do přesilovek a je jim fuk, že vy jste úplně jinde. No ale co si budem, grind je tu fajn, armor na succubách vypadá dobře i když by v reálů toho moc nevykryl a dokonce je už i možnost transmogu. Ta natěšenost, jak bude postava vypadat až jí nasadíte nějakou legendárku je super. Navíc pro milovníky nahotinek, jde armor skrýt a běhat jen v tangáčích, přičemž jdou navolit třeba úplně průhledné a tenké.

Jsem zvědavej jakým stylem se hra bude ubírat dál, protože kombinace erotiky a RPG funguje skvěle a hra fakt dokáže zabavit jak ty, co mají rádi grind anebo ty, co radši očumují výstřihy.
She Will Punish Them je poměrně těžké hodnotit. Hra je stále v early acessu, takže se očividně nejedná o verzi, která by měla reprezentovat finální produkt. Vývojáři to neměli úplně jednoduché. Ambice tu očividně byly na daný žánr hodně vysoké. Během covidu ale přišel dle oficiálního vyjádření bankrot. Tvůrcům se však podařilo dát dohromady nový tým a vývoj pokračoval. Samozřejmě se to neobešlo bez problémů, jako je ukončení spolupráce s vydavatelem a odložení updatů. Vypadalo to ale, že hra stále žije. Avšak k dnešním dnům už takové naděje asi nikdo nemá. Tvůrci dříve pravidelně komunikovali s komunitou. Od poslední zprávy je však půl roku, od posledního updatu také. A právě proto se uchyluji k hodnocení nehotové verze hry.

Koncept hry je v základu poměrně jednoduchý. Vžijete se do role sukuby, jejíž cílem je získat nadvládu nad celým územím. Síla nepřátel je však stavěna primárně na jejich levelech, je proto potřeba nejprve zesílit. Naštěstí se po okolí pohybuje mnoho menších či větších skupinek orků, banditů a dalších nepřátel, na kterých můžete získat zkušenosti a obrat je o zlaťáky nebo drahokamy. Jakmile se cítíte dost silní, můžete zkusit dobýt část území.

Na válku samozřejmě není vaše postava sama. Můžete osvobozovat další sukuby, nebo najímat vojáky. Všichni členové vaší armády získávají za boj zkušenosti a stoupá jim tak úroveň. Sobě i sukubám (klasickým vojákům ne) můžete při dosažení nové úrovně rozdělovat body atributů a dovedností, a tím trochu definovat, jaké bude jejich zaměření. Za našetřené zlaťáky pak můžete kupovat nové vybavení, jako jsou brnění, zbraně, štíty, a mnoho dalšího. Zbraní je ve hře několik kategorií a mají podle toho odlišné útoky. Musím zde v rámci žánru ocenit poměrně dost možností, na druhou stranu jsem se nemohl ubránit pocitu, že si tvůrci nebyli úplně jistí, jakým směrem se přesně vydat. Z části je to klasická hack and slash rubačka, z části se hra snaží inspirovat žánrem soulslike (jako třeba zvyšování počtu snímků během rollu, kdy jste nezranitelní) a z části je tu brán důraz na menší management armády, který vzdáleně může připomínat třeba Mount & Blade. Problém je, že ani jeden směr hratelnosti není úplně dotažený, a tak to ve výsledku působí ploše a mírně chaoticky.

Nesmíme ale zapomenout, že se jedná hlavně o erotickou hru. Liší se však v mnohém od těch ostatních. Zde nedostáváte peprné animace, místo toho si vytváříte erotické scenérie, které si můžete uložit a sdílet s komunitou. Za tímto účelem hra obsahuje poměrně komplexní editor postav, za který by se nemuselo stydět snad žádné RPG. Za drahokamy si pak můžete kupovat nové spodní prádlo pro vaše sukuby, různorodé lokace a nábytek. S nábytkem pak můžete interagovat, bohužel ale pouze s vaší hlavní sukubou. Většinu času strávíte ve free pose módu, kde můžete sukuby (klidně až 4 najednou) štelovat a ohýbat do libovolných pozic, měnit jejich výrazy v obličeji a hrát si s kamerou tak, abyste pořídily co nejlepší snímek. Bohužel i tady, tedy v té hlavní erotické náplni hry, se objeví nějaké ty neduhy. Například kameru nemůžete oddalovat libovolně daleko, nemůžete odstranit sukubu z výběru, jakmile ji jednou přidáte, a další maličkosti, které ale dohromady požitek znatelně ovlivňují.

Největší problém hry však zůstává fakt, že se jedná o nedodělanou verzi (a to se asi zkrátka už nezmění). Někde se to podepisuje na nedostatku obsahu, jinde na menší různorodosti nepřátel, absenci některých mechanik či vertikální fyziky. Hodně věcí opraví módy, které tu jsou zkrátka nutností, aby hra působila méně prázdně. Komunita je naštěstí poměrně pilná, a tak tu nouze opravdu není. Potěší také Steam Workshop, který méně zkušeným výrazně zjednoduší ono zpestření hry. Většina módů jsou tu sice kradené z Nexusu, ale co už. Co ale módy nezpraví, jsou časté technické neduhy, na které si zkrátka musíte zvyknout a počítat s nimi.

She Will Punish Them je ve výsledku příjemná a originální erotická hra, která zkrátka trpí na to, že byla vývojáři opuštěna. Stačí ale pár módů a není pak problém utopit tu více hodit, než je možná zdrávo.

Pro: originální erotická náplň hry, editor postav, komplexní free pose mód, možnosti v rámci boje, komunita

Proti: nedotaženost či absence mnohých mechanik, technické potíže, nutnost módů, hra je opuštěná