Shattered Planet

03.07.2014
20.08.2014
23.08.2014

Galaktická Unie vás vyslala prozkoumat starou Zemi, která byla kdysi dávno roztrhána na kusy. Vaším úkolem je katalogizovat každé nové prostředí, každou novou událost a předmět a prozkoumat každého neznámého živočicha (jejich zabíjením). Úkol je to krajně nebezpečný, ale v případě vaší smrti je vždy vytvořen nový klon, který může opět hrdinsky zemřít ve jménu vědy.

Shattered Planet by se dalo označit za mírnější variaci na roguelike žánr. Úrovně jsou vždy náhodně generované, skládají se z čtverců země vznášející se ve vzduchu a vše se odehrává na tahy. Obtížnost je tradičně pro žánr vysoká, pro přežití je potřeba využívat všeho, co je zrovna k dispozici. Když postava zemře, přijde o svoji výbavu, a nová musí začít zase od začátku. Avšak je možné mezi misemi svůj klon permanentně vylepšovat za kovový šrot a vygenerovat si startovní výbavu za krystaly. Tyto dvě měny je možné získávat během misí a zůstávají i po smrti. Postava disponuje pouze jednou zbraní na blízko a jedním kusem helmy či jiné ochrany hlavy. Boj se tak zaměřuje na blízko, střelné zbraně plní pouze podpůrnou roli. Je možné je mít mezi použitelnými předměty, kterých postava unese maximálně 10.

Na výběr je několik druhů klonů, které se postupně odemykají s nahromaděnými výzkumnými daty a také je možné být doprovázen jedním spřáteleným stvořením.

Shattered Planet původně vyšla jako free-to-play na mobilní zařízení a až později byla vydaná i na PC placená verze a bez mikrotransakcí. Hrát je možné tři kratší scénáře různé obtížnosti, denní výzvu, ve které je za úkol projít 10 pater s přednastavenou startovní výbavou nebo nekonečný průzkum, ve kterém jde o to, dostat se co nejdále, než dojde k nevyhnutelnému usmrcení.

Shattered planet jsem hrál jen asi hodnu a půl a nejsem si jistý, jestli mi něco uniklo nebo má tahle hra skutečně pouze tak jednoduché mechanismy. V zásadě jen vezmete klona a s ním procházíte náhodně generované mapy ve kterých klikáte na nepřátele a postupujete z jedné mapy do druhé. Hra jako taková přitom nemá pořádně co nabídnout. Herní mechanismy jsou nahrazeny oblíbenými pseudo rogue like prvky, kdy sice každá smrt vám sejme postavu, ale postupně získáváte suroviny, za které si své klony postupně posilujete a celý gameplay není tedy založen na schopnosti procházet skrze úrovně, jako spíš na nasbírání co nejvíce věcí a opětovném posílání dalších a dalších klonů. Neříkám, že tento prvek sám o sobě je špatný, ale v tomto případě byl využit velice nešťastně, jelikož hra kromě neustálého hledání nových předmětů a jednoduchého vylepšování vybavení neposkytuje nic dalšího. Například soubojový systém se skládá z pouhého klikání na nepřátele a vybavení postavy před bojem je založeno na dvou předmětech – helmy a zbraně + si můžete vzít i nějaké jednorázové předměty na léčení a zranění nepřítele. Tímhle ale celá hra končí a docela se tedy divím, že jsem u toho vůbec tak dlouho vydržel.

Osobně bych byl nejraději, kdyby se u tohohle typu her přestal používat název "Rogue like" a začal se používat například "Grinding simulator", který by byl přeci jen výstižnější ...