Občas se mi stává, že dostanu chuť na nějakou odpočinkovou nenáročnou hru. V případě Royal Envoy to bylo vyvoláno akcí na stránkách Game Giveaway of the Day, ve které byla plná verze hry nabízená o jednom víkendu zdarma, akorát to bylo podmíněno tím, že hru bylo potřeba nejenom stáhnout, ale také v průběhu této akce nainstalovat. No a když už byla nainstalována, tak jsem ji samozřejmě spustil... a už mě měli!

Důrazně a několikrát bych měl upozornit, že se skutečně jedná o žánr casual her, a i když mi to velmi lehoulince připomínalo svou prezentací sérii Settlers, tak je nutné jasně říct, že komplexnost herních mechanismů a z toho vyplývající obtížnost je skutečně minimální. Pokud ale akceptujeme fakt, že nejde o složitost, ale o odpočinkovou hru, tak Royal Envoy plní svou úlohu dobře.

Ona to totiž na druhou stranu není zas tak úplně primitivní hra, kde po první minutě chápete vše a dále jen už tupě klikáte. Ono totiž těch vzájemně se ovlivňujících faktorů, které mají vliv na finální výsledek je tu více. Dva typy zdrojů peníze a dřevo, to je primitivní. Peníze získáte jako daně z domečků, těch jsou ale k dispozici 4 druhy, čím dražší domeček tím více peněz. Navíc každý domeček se dá dále upgradovat, což zase něco stojí ale přináší více peněz. Ke stavbě a upgradům potřebujeme dřevo, to získáme buď z pily, ovšem zase za peníze, nebo z dílny, kde je trocha dřeva předělána na víc dřeva. A už nám to houstne. Navíc tu máme obchodníka, kde můžeme zase dřevo prodat a získat peníze. Ale aby nám to všechno šlapalo potřebujeme k tomu lidičky, tedy výběrčí daní a dělníky, pár jich sice máme na začátku, ale aby to šlapalo rychle, musíme jich mít ten správný počet a ten získáme v centrálním hradě, samozřejmě za peníze. Zisk peněz se dá znásobit postavením banky, tím ale zabereme jednu parcelu. Ano všechny budovy se dají postavit jen na omezeném počtu parcel. K tomu se nám ještě přimotává štěstí obyvatel, které se dá zvyšovat drobnýma dekorativníma stavbičkama, které samozřejmě nejsou zadarmo.

Možná si říkáte dobře, za pár levelů přijdu na tu správnou strategii a pak už to musí být nuda. Jenže velké plus téhle hry spočívá v tom, že v každém levelu dostáváte jiný úkol, tím je zaručeno to, že prostě neexistuje jediná správná strategie, kterou pak dokola každý level stereotypně opakujete. Ano nedá se tu prohrát, je to casual a pokud se nechcete honit, v klidu si každý level dohrajete bez nějaké frustrace. Ale pro cvoky co si pustí casual hru a pak hledají výzvu tu Royal Envoy nabízí v každém levelu časový limit, za jehož splnění získáte bonus body, blýskající se hvězdičku a občas nějakou tu trofej do síně slávy. A právě nastavení tohoto časového limitu musím ve většině levelů pochválit, protože skutečně je nastaven přesně tak, aby to nebyla frustrace, ale aby každá vážnější chybka v plánu výstavby se prostě projevila jeho nesplněním.

Nicméně přiznám, že ke konci hry už jsem lehkým stereotypem trpěl, těch více než 60 levelů mi přišlo zbytečně moc. Ale pokud by to někomu bylo málo, tak tu hra po dohrání nabízí bonus v odemknutí Expert módu, a můžete si to dát celý znovu ještě na vyšší obtížnost.

Jediné co stojí za starou bačkoru je příběh, ale o ten tu moc nejde. No a taky je potřeba vzít na vědomí, že se jedná o ruskou hru, takže grafika je samozřejmě v přeplácaném stylu, kdy bylo potřeba využít naprosto všechny barvy, co vývojářům paleta barev nabídla, a ještě se to všechno musí blýskat.

A tak bylo to zdarma a bylo to fajn.

Pro: Dobře nastavená "obtížnost", Variabilita díky úkolům

Proti: Příběh, kýčovitá grafika