Renoir

16.11.2016

Renoir je 2D čiernobiela logická plošinovka s prvkami adventúry, inšpirovaná špecifickým štýlom filmového žánru noir.

Hráč sa ujíma úlohy Jamesa Renoira, bývalého policajta, ktorý sa rozhodol ukončiť svoju kariéru a vydal sa na dráhu súkromného detektíva. Renoir bol totiž zdrvený obrovským vplyvom mafiánskych rodín, ktorý siahal od mestskej radnice až do najvyšších poschodí politickej moci. Polícia bola dusená samotnými politikmi a preto bola úplne bezzubá. Stala sa obyčajnou bábkou v rukách mafiánov a skorumpovaných politikov. Avšak s príchodom nového mladého politika na radnicu, sa veci začali meniť k lepšiemu a Renoir bol dokonca za svoje úsilie v boji so zločinom povýšený na vyšetrovateľa. Avšak v okamihu, keď sa už zdalo, že sa jeho život mení k lepšiemu, zazneli výstrely. Renoirovi je tak súdené, aby vyšetril už len jediný prípad - a to jeho vlastnú smrť.

Príbeh tajomnej vraždy je prezentovaný komiksovým štýlom v špeciálnych príbehových sekvenciách. Hráč musí pri hľadaní stôp prekonávať logické hádanky, ktoré vyplývajú z prostredia a stavu hlavného hrdinu. Popritom bude neustále nachádzať kúsky príbehovej mozaiky, ktorá nakoniec odkryje pozadie udalostí v meste a aj osud hlavného hrdinu.

O hře Renoir jsem slyšel na DH srazu a to díky tomu, že Memphis (doufám, že to byl on) měl nějaké pletky kolem této hry. Bohužel, moc věcí jsem nepochytil ale řekl jsem si že jí zkusím. Postupem času jsem zjistil, že celý projekt byl prodán ale stále jsem byl odhodlán Renoir zkusit. Když už jsem si Renoir koupil, tak mě vypekla podpora hry, která běží jen pod 64 bitovým systémem.

Ve hře hrajete za Jamesa Renoira, bývalého policistu, který je teď soukromý detektiv a řeší dvojnásobnou vraždu. Dál už není potřeba psát víc k příběhu, to už bych určitě něco vyzradil. Grafika hry je černobílá s komiksovými prvky a dobovou hudbou. Bohužel to je to nejlepší na hře. Renoir šíleně brzdí hratelnost, dlouuuuho jsem nehrál hru, která je takhle kostrbatá. Hádanky jsou táááák neskutečně absurdní, že jsem si občas říkal, že takhle vyplňují slepá místa. Renoir trpí a vy s ním, vaši pomocnici se všelijak zasekávají, přeskakují z patra na patro a když mají zmáčknout páku, tak se před pákou seknou. Je toho moc až moc, při splnění hádanky obvykle odcházíte jednodílnými dveřmi, do další místnosti vcházíte dvoudílnými dveřmi. Hra se mi neustále trhala. Takhle to jde s Renoir až do trpkého konce....

Verdikt: Když mě hra nebaví nebo se mi nelíbí, komentář nepíši. Tady jsem udělal výjimku, kvůli tomu že hra nemá žádný komentář a původně měla vzniknou ČR, že se kolem Renoir motali lidé z DH. Nápad skvělý, stylizace, ne úplně blbý příběh ale hratelnost totálně vše pohřbila... To se prostě nedá 45%

Pro: Grafika, Hudba, Komiks

Proti: Hratelnost, Ubohé hádanky, Záseky pomocníků.