Regency Solitaire

18.05.2015

Prožíváte příběh Belly, které pomocí karetní hry Solitaire pomůžete změnit její osud. Vyhněte se odpornému panu Bleaklymu. Hra se odehrává v Anglii, ve městech Londýn, Brighton a Bath. Navštívíte různé lokace, např. známé části měst, zahrady, zámecké místnosti.

Ve hře se nachází 180 unikátních úrovní a více než 20 kapitol. Svým hraním můžete odemknout 31 zajímavých vylepšení herního systému. Hrou vás provází klasická hudba.

Na začátku roku jsem neměl chuť začínat nic velkého a komplexního, tak jsem sáhl po tomto na první pohled pohodovém kousku. Solitaire je fajn a čas od času není důvod si ho nezahrát. Tady je to navíc s příběhem :)

Hra nabízí pouze jednu variantu karetní hry, tedy, že je nutné vyčistit celé pole karet tím, že se z balíčku tahají karty a je potřeba vytvořit řetěz karet v jednom, nebo druhém směru, tedy vyšší a nižší hodnoty. Postupně se obtížnost zvyšuje a hlavně nároky jsou čím dál vyšší, nejprve stačí pole pouze "vyčistit", ale další úrovně pak už vyžadují dosáhnout nějakého skóre, uspět v několika hrách za sebou, nebo udělat kombo nepřetržitého řetězu karet (od 5 ks na začátku a přes 30 na konci hry). Postupně je k dispozici i pár pomocníků v podobě odstranění jedné karty, či více karet, nebo nového zamíchání zbývajících karet. Pomoci mohou, a při tvorbě velkých komb i musí, bonusové karty, které se náhodně během hry objevují a dají se navázat na rozdělaný řetěz. Každá hra je trochu jinak rozdaná a karty jinak rozmístěny, někde jsou i dočasné zámky atd. Jedno herní kolo se skládá z celkem 10 her a s nimi spjatými 3 úkoly, nebo požadavky k postupu dál. Vtip je v tom, kdy začít používat bonusové karty, může se zdát, že řetěz bude mít šanci být dlouhý a tak se možná vyplatí začít tam sázet tyhle bonusovky, aby se splnil daný úkol, no a potom třeba člověk zjistí, že se mu dané kombo nepovede třeba o 1 kartu uskutečnit, to má za následek, že pracně střádáné bonusové karty jsou pryč a je nutné hru restartovat a bonusové karty zase nasbírat pro další pokus. Jednou takovouhle chybou se dá ztratit i dobrá půlhodina hraní, ale riziko přeci ke karetním hrám patří odedávna, takže je to vlastně v pořádku a člověk si příště dá větší pozor.

Příběh hry je v rámci her hodně šablonovitý a plný klišé z různých romantických a historických knih a filmů, točí se kolem ničím zajímavé mladé šlechtičny Belly (která je zároveň hráčem oněch karetních her), její rodiny, jednoho zlého a jednoho hodného nápadníka. Mezi jednotlivými koly probíhají lehké rozhovory z nichž si po pár dnech od hraní už nepamatuju zhola nic, asi tak jsou pamětihodné :)

No, jedná se o fajn solitaire hru, která dá přesně to, co od ní čekáte, dobrých 10 hodin karetní zábavy s nezajímavým příběhovým pozadím. Jednou za čas je taková hra na provětrání hlavy fajn, ale hrát něco takového častěji, mohlo by to mít neblahé následky psychickou pohodu a mentální zdraví.

Pro: fajn solitaire, zajímavé dílčí úkoly

Proti: stereotypní, absolutně plytký příběh, Bella je ošklivá

Určitě nejsem první ani poslední, kdo tohle řekne, ale solitaire je zlo. Taková jednoduchá karetní hra, ale vytvoří to závislost absolutně neskutečnou. Ukázkový příklad je to, že jsem si tuhle hru pořídila po dohrání jiné solitaire casual hry. A tohle jsem dohrála nadvakrát dohromady za sedm hodin. Pomoc.

Ale teď už k Regency Solitaire, jak už název napovídá, hra je zasazena na začátek 19. století v Anglii, kdy se vlády ujímá, za svého nemocného otce, princ George. Ačkoliv pedantsky se jedná o trochu pozdější dobu, celé je to velmi Austenovské. Příběh Belly, která je zamilovaná do muže z jiné sociální vrstvy, a díky jejímu hloupému bratrovi, který zadlužil celou rodinu, chce Bellu její otec provdat za odporného Mr Bleaklyho. Ano s přimhouřenýma očima tam člověk vidí Bennetovi a Mr Collinse smíchaného s Wickhamem. No prostě ten příběh je plytká Jane Austenová bez vtipu a nápadu. Ale i tak mi to prostředí bylo dost příjemné, protože mám pro tohle období slabost.

Samotný solitaire byl tak střední obtížnosti. Každá kapitola má tři úkoly, které je potřeba během hraní deseti levelů solitaire splnit. Většinou je to množství peněz, počet získaných hvězdiček a určité combo. To poslední bylo asi nejtěžší a nejvíc v posledních levelech hard módu, kdy ta sekvence musí pro splnění být nepřetržitá skoro pro všechny karty na ploše. Jinak v rámci solitaire obecně asi nejde o nějaký extra challenge, jen ty podmínky to občas stížily.

Ale jinak mě bavila ta ironie, že "Bella" (bohužel to není takhle specifikováno, ale mně se ta myšlenka líbí) vyhrává peníze nazpět hraním karet, a tím kompenzuje dluhy, které si v kartách nadělal její bratr. Upřímně už jen tímhle se toho dalo z příběhu vytěžit víc. Už si s tím brbláním o příběhu u každé druhé casual hry připadám jak mrcha, ale to je tak špatně, chtít něco víc? :D No nic, já si jdu zapnout nějakou jinou solitaire hru.