Questionaut

10.03.2008

freeware

Questionaut je krátká point and click adventura hratelná v prohlížeči, kterou české vývojářské studio Amanita Design vytvořilo pro britskou rozhlasovou a televizní společnost BBC. Je určena především pro anglicky mluvící děti školního věku, které si při hraní procvičí své znalosti matematiky, přírodních věd a anglického jazyka.

Hráč se ujme role vzduchoplavce v modré kombinéze, který se rozhodl pomoci svému příteli vodníkovi získat zpět jeho ulétnuvší klobouk. Aby dosáhl tohoto cíle, bude muset vyřešit jednoduché úkoly a především správně zodpovědět řadu otázek (pět v každé lokaci), díky kterým se jeho balon postupně zaplní vzduchem, aby mohl pokračovat v cestě vzhůru. Vždy je na výběr ze tří odpovědí a při volbě té nesprávné se vzduch z balonu naopak upustí. Hra obsahuje celkem deset lokací a odpovídat na otázky je třeba v osmi z nich.

• Browser 70
Počáteční tvorba Amanity se nezapře, alespoň co se týče animací a řešení jednoduchých úkolů. Questionaut se od prvních Samorostů příliš neliší. Místo bílého overalu a čepice s bambulkou je zdejší hrdina oděn do overalu modrého s kapucou a místo Polokonzervy cestuje v balonu.

Hlavní herní náplní je dost netypicky odpovídání na otázky, ale to byl již od počátku vývoje jasný záměr. Každá z planetek je jiná a bavilo mě je objevovat. Těšil jsem se, co přijde o patro výš, jací obyvatelé se objeví a jak bude celá planetka vypadat.

Floexovi skladby mě zaujaly už v prvních dvou Samorostech a posléze i v Machinariu, a i tady se mi líbili. Amanita si prostě umí najít ty správné hudebníky. Nejde o žádný dlouhý počin, ale určitě jsem u něj strávil více času, než u prvních třech her studia dohromady.

Pro: animace, hlavní hrdina, planetky, hudba

Proti: krátké