Quell Reflect

20.08.2011
20.02.2014
14.05.2015
17.12.2015

Quell Reflect je druhá hra z trilógie logicko-relaxačných hier Quell. Pokračovanie obsahuje všetky mechaniky pôvodnej hry, teda posúvanie kvapky vody, ale pridáva aj menšie vyladenia hratelnosti.

Najväčšou novinkou je ovládanie dvoch (alebo viacerých) kvapiek na obrazovke naraz. Obsahuje niekoľko upravených úrovní z pôvodnej hry, ktoré treba riešiť novým a náročnejším spôsobom ako aj ďalšiu, novú sadu úrovní v "ručne maľovanom art-štýle", spolu s relaxačnou hudbou skladateľa Stevena Cravisa.
Hra je síce zameraná na logické riešenie levelov, ale snaží sa pritom vyhnúť hráčovej frustrácii, takže je vhodná aj pre deti.

Rovnako ako vo všetkých hrách série, aj v Quell Reflect nájdeme jednoduchý nostalgický príbeh o láske, sklamaní či životnej strate.

Keď som si vyberal jednu z hier, ktorú by som bol schopný dohrať za jediný deň a splnil tak jeden s bodov Hernej Výzvy 2016, voľba padla na logickú hru Quell.
S komentárov na Steame som nadobudol dojem, že ide v prvom rade skôr o relaxačnú hru, než o logickú, lebo nejaké zložité hlavolamy riešiť celý deň sa mi teda nechcelo... A práve na Steame vlastním vďaka darovanému kľúču len túto druhú časť trilógie, s podtitulom Reflect, ale vedel som, že ide vo všetkých častiach stále o to isté.... Posúvať kvapku vody po sklenenej okennej tabuli, zbierať perly, vyhýbať sa hrotom a riešiť rôzne nástrahy.
Prečo teda označujem túto hru za relaxačnú? Nejde len o to, že hranie je podfarbené jemnou a relaxačnou hudbou skladateľa Stevena Cravisa, ale o to, že má systém nápovede, kedy každú úroveň prejdete pomerne jednoducho a bez akéhokoľvek podvodu. Nadobudol som jasný dojem, že hra chce navodiť pohodovú, aj keď silne melancholickú atmosféru, a to sa iste tvorcom podarilo. Na obyčajnú logickú hru celkom úspech. Nostalgiu navodzuje aj nenápadne vložený príbeh o láske, životnej strate. Navyše postupne vďaka vhodne zvoleným ručne maľovaným pozadiam vidíte, že sa pomaly blíži jeseň života, vyhorenie vzťahu až po konečný zimný mráz - teda vašu smrť.
Hru teda môžem odporučiť aj tým, ktorý sa neradi frustrujú, táto hra skutočne nie je prioritne o zložitých hlavolamoch.

Pro: Hudba, ktorá môže hrať celé hodiny a iste vám nepôjde na nervy, skôr naopak.

Proti: Stále iba vo svojej podstate obyčajná logická hra, ktorých sú stovky...