Project Eden

23.10.2001
10.11.2001

Akční adventura Project Eden se odehrává v době, kdy počet lidí na Zemi donutil stavitele vybudovat města s vysokými mrakodrapy. Bohatí lidé žijí ve vysokých patrech, ti chudí naopak blíže u země.

Hráč je jako člen speciálního čtyřčlenného komanda UPA (Urban Protection Agency) vyslán hledat ztraceného inženýra (zkoumal statiku podloží pro výstavbu dalších pater mrakodrapu) do spodních pater města. Zde naráží ovšem na mnohem závažnější problémy a původní obyčejná mise nabírá nečekaných obrátek.

Každá z postav komanda má unikátní schopnosti, které je potřeba dobře využívat k řešení všelijakých hádanek.

Na svou dobu přišel Project Eden s nevídanou možností kooperativního hraní až ve čtyřech lidech, ale i přes pozitivní kritiku se nesetkal s větším úspěchem.

Docela škoda, že tu má tato hra tak málo hodnocení a žádný komentář, takže po dlouhé době hra, kde bych ho mohl sám napsat, ale tak to bylo už u MotorM4X a nedonutil jsem se k tomu.

Jinak kdo má rád vcelku originální hry s trochou akce a přemýšlení, tak musím doporučit, aby si to na GOGu za těch 6 USD vzal, rozhodně to stojí i po té době za to.

Hra zpracovává zajímavý námět tzv. úlového města, které roste do výšky o tisíci patrech. Na vrcholu ve věžích žijí ti nejbohatší lidé své idylické životy, někde uprostřed pak střední třída a chudina pak ve spodních patrech města bojuje o své životy. No a co je v těch nejspodnějších patrech to nikdo neví. Možná je to i dobré nevědět, jaký zmutovaný život tam přežívá :-) .

A tady se dostáváme k vaší čtyřčlenné partě hrdinů, kteří mají prošetřit zmizení servisní jednotky, která byla pověřena opravit důležité zařízení někde ve spodních patrech. Jedná se o akční adventuru viděnou z pohledu třetí osoby, ve které střídavě ovládáte své čtyři členy vyšetřovací jednotky. Ve hře musíte kombinovat schopnosti jednotlivých členů party, abyste se dostali skrze úroveň dále. Takže nejde jen o bezduché střílení, ale musíte i zapojit šedou kůru mozkovou. I když má jít o gigantické město, tak nakonec projdete pouze 11 různě laděných úrovní úlového města.

Projekt Eden mě zaujal celkem dobrým leveldesignem, příběhem, hádankami a svou lehce hororovou atmosférou. Škoda jenom, že dnes už takové hry takřka nevycházejí.