Princess Maker Refine

CFK
17.02.2017

Princess Maker Refine je vylepšenou verziou prvého dielu známej série, ktorý pôvodne vyšiel ešte v roku 1991. Po tom čo sa oficiálnej anglickej verzie dočkal najpopulárnejší druhý diel, sa štúdio CFC Co. Ltd. rozhodlo priniesť na Steam aj prvú časť. Samozrejmosťou je vylepšená grafická stránka a po novom bol pridaný aj dabing, aj keď iba jeho japonská varianta.

Ide o takzvané o vychovávacie RPG, v ktorom sa po porazení zlého démona ujmete výchovy mladého desaťročného dievčaťa, siroty, a staráte sa oň, až kým nezavŕši 18 rokov. Herné prvky sú celkovo podobné, no narozdiel od najpopulárnejšej druhej časti napríklad nemôžete darovať vašej zverenkyni vreckové. Šatník je naopak o niečo komplexnejší a miesto klasického letného a zimného oblečenia máte k dispozícii štyri rôzne sady pre každé ročné obdobie. Tie sa naviac menia, ako vaša adoptívna dcéra rastie. Pravidelne môžete súťažiť aj v rámci každoročného festivalu a dvíhať tým jej popularitu. V závislosti od vašej výchovy sa môžete dopracovať až k 74 koncom, ktoré určia, kam to vaša dcéra dotiahne, koho si zoberie za muža a podobne.

Na začátku roku jsem po delší době znovu dokončil výchovu princezny v Princess Maker 2 (s achievmenty na Steamu), a od té doby jsem chtěl vyzkoušet i jiné podoby hry - zvláště, když po letech byl přeložen první i třetí díl. Logickou volbou byl tedy díl třetí, Princess Maker 3: Fairy Tales Come True. Nicméně, oproti druhému dílu je poměrně zdlouhavý, sluha je snad ještě otravnější a princezna ani nepobrala moc charisma a připomíní spíše něco, co našli farmáři u Roswellu v sedmačtyřicátém. Ačkoliv určitě nejde o špatnou hru, také má PM3 více možností a celkově je uživatelsky příemný, dojem nebyl tak silný ani pro snahu dovést dceru k 18. narozeninám.

Moje pozornost se tak, po půlroční pauze (a kvůli výzvě), obrátila na Princess Maker Refine. První díl ve své Refine verzi je taková chudší verze PM2. V zásadě to ale ani nevadí. Princezna, pomlčka dcera, vypadá jinak, máme zde nové pohledy z dovolených, šaty jsou možná ještě hezčí a celkový dojem při hraní Princess Maker Refine, jak je u série zvykem, je příjemný. Zvláště, když hra plyne velmi rychle a sem tam se stane nějaká údálost (festival se soutěží krásy, nemoc, ztráta nálady a tak dále) nebo se vydáte na (RPG) výpravu do blízkých lesů. Není toho ale mnoho, a i přes krátkost je náplň v podobě managmentu dcery někdy více než repetivní. Koloběh práce, vzdělání, odpočinku a dovolených je narušován častým nedostatkem peněz a snahou snižovat dceři stres a naopak ji povzbudit morálku. I tak ale mnoho dní v práci udělá chybku a hned nejsou peníze ani na léčivý kořen od místního obchodníka. Natož na krásné elegantní šaty za 1000... dolarů (dle symbolu).

Pro fanoušky Princess Maker 2 nejspíše zbytečný návrat ke kořenům série. Na druhou stranu, necenzurovaná Refine verze Princess Maker je příkladem toho, jak by měl vypadat návrat starší hry (1991) na moderní systémy.

Pro: předchůdce PM 2

Proti: předchůdce PM 2