Postmouse

30.01.2023

freeware

Yellow Woods potřebuje zachránit! Poštovní holub se vypařil neznámo kam a na scénu tak s velkou slávou nastupuje (ne)ohrožený myšák, jehož první den v nové práci rozhodně nebude takový, jaký by si ho byl býval představoval. Roznášení pošty v případě, že máte křídla, je sice brnkačka, ale projít po svých zdivočelou zahradou skrze pozemky prastarého opuštěného domu je naopak zcela očividně nebezpečný podnik. Do cesty se myšímu hrdinovi připlete rozmanitý terén, přírodní živly, ale také další roztodivní obyvatelé, kteří nalezli v zahradě svůj domov, či podivné lidské vynálezy z 19. století. Mimo exteriéry myšák navštíví i komnaty opuštěného chátrajícího sídla, do nebes se tyčící hodinovou věž nebo ponuré sklepení se stvůrou, jež tam v temnotách v tichosti dlí.

Postmouse je volně distribuovaná nebojová 3D adventura, stvořená týmem studentů Critters Collective pod záštitou dánské školy pro animátory The Animation Workshop, s herní dobou pohybující v rozmezí 1-2 hodin. Kromě hledání cesty dále skrze spletité plošinovkové pasáže a řešení prostorových hádanek si může hráč průzkum mírně otevřeného světa zpestřit a herní dobu o něco prodloužit hledáním collectiblů stylizovaných do podoby sady poštovních známek, Ty po jejich získání poodhalí další podrobnosti o oblastech, které myší listonoš na své cestě navštívil.

Jednoduchá adventura na zhruba hodinu a půl, která vizuálem trochu připomíná Ghost of a Tale, ale co do hratelnosti to není RPG, ale v zásadě jednoduchá plošinovka s několika puzzly a dialogy.

Je fajn sledovat, že se i freeware scéna stále někam posouvá a že i amatérský studentský projekt několika lidí se může blížit kvalitám komerční hry. Samozřejmě s výhradami. I na Postmouse je znát, že to není úplně profesionálně začištěná hra a třeba optimalizace s ohledem na nepříliš vysokou technickou kvalitu grafiky je dost tristní. Tvůrci se snažili slabší textury, menší míru detailů a viditelnou zubatost zamaskovat postprocess efekty, což místy působí dobře na oko, ale hodně se odráží na celkovém výkonu.

Ovšem i přes trošku clunky ovládání se to hraje příjemně. Hopsání v roli malé myšky a průzkum zarostlé zahrady mě na ty necelé dvě hoďky příjemně zabavil. Bylo znát, že se tvůrci na hře zřejmě postupně učili a interiéry na mě působily o dost funkčněji jak po stránce level designu, tak kvalitami celkového vizuálu (textur, i celkového nasvícení scény) a celkovou optimalizací. Ale samozřejmě, beru v potaz, že jsem to hrál na už poněkud vousaté sestavě a na současném HW asi problémy s výkonem nebudou.

Mile mě překvapil závěr se sympatickou pohádkovou pointou, který celou hru až nečekaně kvalitně zakončil.

Pro: sympatický setting, prostředí, oddychová svižná hratelnost, závěr

Proti: místy nezačištěné, vyšší HW náročnost, občas trochu toporný pohyb