Poďme od toho najjednoduchšieho – je to Dungeons & Dragons a celkom slušne spracované do počítačovo-hernej podoby. V niektorých smeroch trochu obmedzené – nemožno si vybrať Wizarda, napríklad, ale inak veľmi blízke papierovým pravidlám. Dokonca (keď odhliadneme od slobody, ktorú majú hráči a DM pri hraní papierovej podoby), pocitovo je veľmi blízko hraniu pnp Dungeons & Dragons.

Najlepšou časťou celej hry je povrch a teda ruiny Myth Drannoru, ktoré sú zaujímavé a celkom pekné nielen vizuálne, ale aj hernou náplňou. Lenže veľkú väčšinu celej hry tvoria podzemné priestory, ktoré skrátka nie sú dobre nadizajnované. Obrovské priestory – mapy, ktoré sú strašne rozťahané a stále vizuálne rovnaké. Po troch rovnakých poschodiach vás to skrátka prestane baviť. Hra začne frustrovať a nemáte chuť sa k nej vrátiť. Po dlhšej pauze to však opadne a zase vás to chvíľu baví hrať.

Ťahové súboje fungujú výborne. Samozrejme, z ich povahy je vďaka tomu hra trocha viac rozťahaná. Skrátka s týmto musíte pri hraní tejto hry počítať.

K veciam, ktoré ma často privádzali do zúfalstva patrí napríklad nie dobrý pathfinding. Postavičky sa často motali pod vlastné nohy. Uloženie formácie nie vždy fungovalo, tak ako si človek predstavoval. Často sa stalo, že človek klikol niekam, kam nechcel (hlavne v boji), čo mohlo stáť vašu postavičku pokojne život. Toto mi strpčovalo život najmä v záverečnom súboji s posledným bossom hry.

Neraz som spomínal príliš malý výhľad okolo vlastných postáv, resp. nemožnosť posúvať obrazovku ďalej za miesto vašej družiny.

Problém, ktorý sa týka pravdepodobne len hrania na moderných systémoch, je neuveriteľný lag v menu inventára. Je to často tak nepríjemné, že človek má problém používať inventár. Často ma to privádzalo až do zúfalstva.

Napriek tomu všetkému, mám k tejto hre zmiešané pocity. Dizajn dungeonov nie je dobrý, ale stále má v sebe niečo, čo ma nakoniec donútilo k nej vrátiť. Môže to byť len moja osobná náklonnosť k Forgotten Realms, resp. Dungeon & Dragons počítačovým hrám.

Pro: ťahové súboje, povrch Myth Drannoru, dungeons & dragons

Proti: rozťahaný dizajn dungeonov, strašne obrovské a obrovsky nudné, pathfinding, nemožnosť posúvať výhľad okolo družiny za určitú hranicu

Sú len tri hry po roku 2000, ktoré by sa vyrovnali atmosférou, designom a celkovým dojmom z hrania old school dungeonom. Pool of Radiance: Ruins of Myth Drannor je jedna z nich.

Netreba očakávať od RoMD komplexné, dialogové RPG - to nebola snaha developerov. Tí sa skôr snažili zachytiť dungeonovú atmosféru starších titulov. Treba brať RoMD taký aký je - taktický turn based RPG simulátor s parádnym dejom.