Podraz 3

Fuxoft •  Sitsoft (At8bit) •  Manic Software (MZ800)

freeware

Jedna z nejslavnějších československých textovek vychází z jiné hry na Spectrum jménem "System 15000" a také z filmu Wargames (1983). I když je v názvu číslice "3", tak se opravdu jedná o první díl, protože autor, František Fuka, navazoval na filmy "Podraz" a "Podraz 2".

Ve hře se jmenujete Tim Coleman, jste nezaměstnaný programátor používající fiktivní počítač a sídlíte někde v New Yorku v roce 1989. Vaším cílem je provést internetový zločin a okrást jiné lupiče, co nekalým způsobem přišli k velkým penězům. Pokud jste hráli hry jako Uplink: Hacker Elite (2001) či Hacknet (2015), tak tohle je jejich jednoduchá verze pro Spectrum.

Velkou roli zde hraje telefon, přes který se připojujete do ostatních počítačů v síti a snažíte se postupně získávat další a další informace vedoucí k cíli. Hra byla dalšími autory portována na všechny tehdy u nás dostupné platformy, spoustu her z Podrazu vycházelo (Agent 113, Computer, Podraz na Indiana Jonese) a zároveň vzniklo i nepřeberné množství pokračování, samotný Fuka ale už nikdy žádné další oficiální pokračování nevytvořil.