Phasmophobia

Nehotová verze
18.09.2020

Phasmophobia je online hororová co-op záležitosť určená až pre 4 hráčov. Stanete sa v nej jedným z členov tímu, ktorý skúma paranormálne aktivity, a v oblastiach ako škola, či blázinec sa snaží hľadať dôkazy o nadprirodzených udalostiach. Pri vyšetrovaní vám budú pomáhať moderné vychytávky ako kamera, teplomer, baterka či rôzne typy senzorov, no popritom môžete využívať aj krucifix, sviečky, či knihy, na ktoré vám duch pri veľkom šťastí niečo napíše. Na pokročilé predmety však potrebujete vyšší level, pričom ten si zvyšujete dokončovaním jednotlivých máp. Z akejkoľvek lokality môžete predčasne uniknúť, ale na jej úplné dokončenie musíte získať tri rôzne dôkazy a správne podľa nich určiť procedurálne vygenerovaného ducha.

V hre sa nachádza viacero typov entít, medzi ktoré patria démoni, poltergeisti, či prízraky. Každá z nich je pritom jedinečná a dá sa odhaliť inými spôsobmi. Phasmophobia využíva i Full Voice Recognition, vďaka ktorému budete môcť plne komunikovať s duchmi a vyvolávať ich pomocou mena, alebo tradičnej spiritistickej Ouija dosky. Na úplné znásobenie zážitku hra podporuje aj virtuálnu realitu.

Zatraceně, tohle je skvělá hra, dost se divím relativně nízkému hodnocení, které si vysvětluji snad tím, že lidé hodnotili méně pokročilý early access. Za mě jeden z nejlepších coopů, co jsem kdy hrál, a nadto také asi vůbec nejděsivější věc vůbec. Hrozně se mi líbí ten taktický a subtilní gameplay, zvažování rizik, žádné nadbytečné lekačky apod., ale především mrazivá, detektivní atmosféra.

Ovšem když už na nějakou entitu narazíte, bývá to - ehm - značně intenzivní a někdy až k nasrání do gatí. Třeba když čekáte ve sklepě a vyletí pojistky a váš kamarád vás již neslyší, protože přestane fungovat vysílačka, načež do vaší komunikační krabičky začne neznámým jazykem hovořit démon (a následně vás zavraždí). Nebo panické úprky a rozklepané focení u východu z domu částečně zhmotněného něčeho za vámi, než konečně vypadnete a radši už se nevrátíte.

Víc tedy souzním se Steam hodnocením (overwhelmingly positive) a jsem rád, když mohu potvrdit, že to není jen žádný módní hype. Nejvíc bych Phasmophobii asi přirovnal k horrorovému SWAT 4. :D

Úvod do hry
Staneme sa členom tímu vyšetrovateľov paranormálnych javov, a našou úlohou bude na danom mieste dokázať prítomnosť nadprirodzena.

Čo hra vlastne ponúka ?
➤lokácie: pred začiatkom každej paranormálnej výpravy dostaneme na výber z pár lokácii do ktorých sa môžeme pozrieť. Momentálne ich je v hre 8 a to 5 menších, kde nebudete mať problém ani vo dvojici, 2 stredné na ktorých sa doporučuje aspoň trojica a 1 veľká do ktorej by ste sa bez plného tímu štyroch nemali ani púšťať. Samozrejme je to jedno. My sme boli vždy traja a hrali sme prakticky všetko, aj ked tu najväčšiu len raz keďže je naozaj lepšie keď máte plný tím. Hlavne je to potom väčšia zábava. Čo sa týka máp tak najviac strašidelné sú za mňa farmárske domy ale zase v tých viete pred duchom pekne utiecť na rozdiel malých a stiesnených domov na nejakom predmestí.
➤rôzne typy duchov: primárnym cieľom hry je objaviť aky duch sa na mape vyskytuje, poprípade spraviť nejaké vedľajšie úlohy aby ste po skončení dostali viac peňazí a následne zmiznúť. Po tom možno do domu pošlú krotitelov duchov alebo exorcistu. Každopádne v hre nájdeme 12 typov duchov. Od obyčajných spiritov, cez banshee až po démonov. Počas celej hry budete mať pri sebe príručku v ktorej budete mať napísané duchove slabiny a silné stránky a hlavne aké stopy a pomocou akého vybavenia viete tieto stopy odhaliť. Pokiaľ zaistíte tri stopy tak môžete odísť spokojný pretože je veľká šanca že ste odhalili ducha. Samozrejme odísť môžete aj skôr a tipnúť si. Duchovia vyrážajú občas na lov a vtedy sa doporučuje niekam schovať. Stalo sa mi že ma zabil aj cez stenu ale nachádza sa v hre jeden čo vie cez stenu prechádzať. Čo sa týka ich výzoru tak niektorí sú naozaj strašidelný ale zas aj sa vedia pekne bugovať.
➤vybavenie: v plánovacej časti pred začiatkom výpravy si zvolíte vybavenie, ktoré chcete používať. Každé stojí nejake peniaze a prídete o neho pokiaľ zomriete ale to sa nestáva až tak často. Mne osobne sa stalo že už neviem čo s peniazmi. Veľa vybavenia je podľa mňa úplne zbytočných a nikdy ich nevyužijete. Rôzne kamery, baterky či fotoaparát budete využívať často. Ale taký senzor zvuku či, svetlá ktorými si budete označiť cestu moc využívať nebudete.
➤Full Voice Recognition: pokiaľ si vo windowse a následne v hre nastavíte túto možnosť, ktorá sa vysoko doporučuje pre lepší zážitok, tak dostanete možnosť komunikovať s duchmi a priamo do hry sa ich pýtať otázky. A pokiaľ sú správne položené tak vám môžu odpovedať, čo niekedy samo o sebe prispeje atmosfére.
➤po nejakom čase možný stereotyp: u mňa osobne po vyše 20 hodinách určite nastal. Keď už hru a jej aspekty poznáte a viete kde čo hľadať tak vám prejdenie jednej mapy nezaberie veľa času. A aj ked miera strachu tam stále je tak nie taká ako ked neviete do čoho idete.
➤bugy: sem tam sa bugne nejaký duch na jednom mieste, občas nefunguje vybavenie úplne správne a vyskytne sa tu aj svetelný bug, ale na to že celú hru robil prakticky jeden človek tak to nie je také strašné.

!! Záverečné zhrnutie !!
Do tejto hry ma dotiahol kamarát s jeho priateľkou. Bol som voči nej celkom skeptický ale keďže na Steame mala nadpriemerné hodnotenie tak som do toho išiel. A musím povedať že za tú cenu sa to oplatí, pretože v nej zažijete kopu zábavy ale aj strachu. Samozrejme pokiaľ máte nejakú svoju partiu. Samému hrať vám to moc nedoporučujem. Určite nájdete aj lepšie hororovky pre jedného hráča. Čo sa samotnej hry týka tak hrajete za tím vyšetrovateľov paranormálnych aktivít. Vo vašom safehouse si na začiatku vyberiete do akej lokácie by ste sa chceli pozrieť, každá má pri sebe aj napísanú obtiažnosť. Následne si zvolíte vybavenie aké budete mať k dispozícii a môžete sa pustiť do hladania duchov. Samotných máp nie je veľa ale sú príjemné a strašidelné. Niektoré sú doporučené hrať vo viacerých hráčoch ale v pohode sa dajú zvládnuť aj tie najväčšie vo dvojici či trojici. Bohužiaľ aspoň v mojom prípade sa rýchlo ohrali pretože sa mi zdalo že duchovia sa väčšinou nachádzajú v tých istých miestnostiach a menia svoju lokáciu len občas. Stretneme ako menej agresívnych duchov ako spiriti či viac agresívnych ako sú démoni. No pokiaľ ich budete provokovať, napríklad hovorením ich mena tak na vás môžu spustiť útok aj ty najmenej agresívny. Občas sa stalo že sa nejaký z nich bugol na mieste ale to nie často. Samotný lov duchov je tu spravený veľmi pekne. Na začiatku pokiaľ nehrate na najvyššiu obtiažnosť dostanete pár minút na prípravu. Rozmiestnenie kamier a senzorov či prehliadanie domu a nájdenie miestnosti v ktorej sa duch nachádza. To sa zvyčajne pozná podľa nízkej teploty. Cieľom hry je zistiť aký druh ducha sa na mape nachádza. Pokiaľ nájdete 3 stopy ( odtlačky, teplota pod nulou či vám duch odpovie na otázku ) tak viete určiť druh skoro na istotu. Ale pokiaľ sa človek moc bojí tak si môže aj tipnúť. V skupine je naozaj celá hra zábava na celkom slušný počet hodín aj keď po čase môže začať nudiť. Sem tam sa stane že niekto zomrie ale to len vážne málokedy. na hre pracuje prakticky len jeden človek a tomu patrí moje uznanie. Ale pokiaľ by k sebe prijal pár ľudí tak by túto hru vedeli vylepšiť určite ešte viac keďže po tých pár zábavných hodinách už hra nemá čo ponúknuť. Každopádne ju hodnotím veľmi dobre na vlastne celkom malú hororovú záležitosť a teším sa čo prinesie v nasledujúcich updatoch.

➤Čas strávený v hre: 25,9 hodín

HODNOTENIE: 75/100%