Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Perils of Man

29.09.2014
28.04.2015
57
3 hodnocení Platformy
Žánr

Forma
placená hra
Rozsah
samostatná hra
Multiplayer
ne

Trojrozměrná point & click adventura se steampunkovými prvky, Perils of Man, se odehrává ve Švýcarsku. Odtud vedle vývojářského týmu pochází i hlavní hrdinka Ana Eberling. Je to šestnáctiletá dívka, jejíž otec, excentrický vědec, se již deset let pohřešuje. Když od něj přesto jednoho dne obdrží zvláštní dar, vydá se bez váhání po stopách překvapivého rodinného tajemství. V podzemí rodinné vily v Curychu najde tajnou otcovu laboratoř a zařízení pro manipulaci s časem a věci se začnou ošklivě komplikovat. Anně se najednou v rukou ocitne moc nad životy mnoha lidí a zároveň složitá dilemata, jak s ní naložit. Pomoci v nelehké situaci by jí mohlo též objasnění otázky, proč její rodina svůj úžasný vynález tak bedlivě skrývala před světem.

Hratelnost je postavená na standardech tradičních klikacích adventur, kladoucích hlavní důraz na příběh a jeho prožitek, řešení puzzlů či práci s inventářem. Odér klasiky, skrývající se za moderní grafikou, garantuje též účast někdejšího lead designéra LucasArts, Billa Tillmana (The Dig). Hra začala vycházet epizodicky v roce 2014 pro mobilní zařízení. O rok později se její plná verze objevila též pro PC.


Diskuze ke hře

Doposud o hře nikdo nediskutoval.


Nejlépe hodnocené komentáře

  • PC 70
Perils of Man patřilo k nejpříjemnějším adventurním překvapením na výstavě Gamescom v roce 2014. Téměř neznámá hra od švýcarského týmu IF Games byla primárně vyvíjena na tablety a mobilní telefony (kde měla vyjít epizodicky), později byla ohlášena i PC verze, která již vychází kompletní. Přestože je ovládání primárně přizpůsobeno dotykovému ovládání, i na PC je celkem použitelné a společně s celým technickým zpracováním pomáhá vystavět kvalitní pilíře této adventury.

Hráč se stává šestnáctiletou Anou Eberling, která již deset let postrádá svého otce, pokračovatele slavného rodu vynálezců, který se ztratil neznámo kam. A právě v den svých narozenin se k ní dostává dárek od otce, který odstartuje celé pátrání i zjišťování informací o rodinné minulosti. Celá první část, která byla již známá z tabletové verze, se odehrává v rodinné vile a sympaticky zahajuje celý příběh, pomalými kroky sbližuje hráče s rodinnou historií i technickými vynálezy předků, to vše pak okořeňuje relativně jednoduchými, ale zábavnými logickými puzzly.

Jakmile se však hlavní hrdinka dostane do laboratoře (čímž vlastně začínají další, „netabletové“ kapitoly), hra a její chování se dost zásadně mění. Ana se totiž dozvídá, na čem její předkové pracovali a jakým způsobem jsou schopni ovlivňovat různé činy. Díky tomu je Aně (a jejímu rozhodně ne němému, určitě ale neživému společníkovi) umožněno cestovat mezi různými místy. V nich však do té doby velmi pěkně nastartovaný příběh ztrácí dech a z hlavní postavy se stává „inspektor bezpečnosti“. Už tak celkem nezajímavé části jsou obohaceny o některé naprosto nelogické puzzly či kroky, které zbytečně kazí renomé těm povedenějším úkolům. Samotný závěr se opět vrací do starých kolejí, je to ale trochu pozdě, aby to dojem ze hry zachránilo. Po pouhých šesti hodinách přichází konec.

Ve výsledku však celá hra působí vcelku příjemně a dobře, pro fanoušky adventur určitě stojí za zahrání. Pořád je tu ale červíček zklamání, kdy skvěle nastartovaný úvod s tajemnou historií rodiny i řešením různých záhad sliboval mnohem větší potenciál, než co z toho dokázali autoři vytlouct.
+17