Paris 1313: The Mystery of Notre-Dame Cathedral

1999

Paříž roku 1313. Francouzský král Filip Sličný zničil řád Templářů a úspěšně bojoval s papežem Bonifácem. Nyní chce ovládat i čas, ten je však určován zvuky kostelních zvonů. Rozhodne se proto vybudovat hodiny nezávislé na církvi. Vodní hodiny inspirované arabskými zeměmi však zamrznou a je rozhodnuto vybudovat hodiny mechanické, tedy orloj. Je povolán nejlepší hodinář Paříže jménem Adam. Samotná hra začíná v momentě, kdy Adam spadne z věže Notre-Dame... Byla to nehoda, nebo jej někdo strčil? Pro jeho bratra Jacquese, herečku Rosemonde a chudého šlechtice Pierra, kteří se stali svědky této události, tím začíná příběh, na který jen tak nezapomenou...

Paris 1313 je edukativní point and click adventurou, rozdělenou do devíti kapitol. Každou kapitolu je možné zažít v kůži všech tří hlavních postav, pro ukončení kapitoly však stačí dohrát příběh pouze za postavy dvě. Součástí hry jsou i zapeklité puzzly a mezihry (např. střelba lukem či hraní v kostky) a nechybí ani časově omezené sekvence. Součástí hry je i encyklopedie popisující aspekty středověkého života od ošacení přes stavebnictví, až po denní rozvrh krále.

Paris 1313... Tahle hra má poměrně blízko k dřívějším hrám Index+ (které tuto hru koprodukovalo) a nabízí podobně rozporuplnou hratelnost, jako Crusader: Adventure Out of Time a Vikings, ale tentokrát bez FMV sekvencí (zde jsou postavy i pozadí 3d renderované).

Jak už můj šest let starý popisek říká, ovládáte hned tři různé charaktery. Každý segment je ale poměrně krátký, víceméně pouze cutscéna, puzzle a krátké outro. Některé puzzly jsou pořádně vypečené (ať už šplhání komínem, kde musíte nacházet úchyty pro ruce i nohy a z těla vidíte pouze dlaně a chodidla, nahřívání pečeťě -zde jsem ještě rád využil možnosti přeskočení nezvládnutého puzzlu, případně pixelhuntové vymetání krbu, na které jsem po několikerém neúspěchu musel změnit rozlišení na doporučených 800x600. Lukostřelba je otravná, opakujte třikrát. Hraní v kostky je nuda, pro jistotu opakujte dvakrát).

Kapitola 7 a 8 je bludiště, taky peklíčko, které mi navíc ani příběhově nedávalo moc smysl. Z nějakého důvodu musela každá z postav dosáhnout finální místnosti z jiných směrů, ale přiitom byli všichni spolu - každá z těchto sekvencí začíná i končí úplně stejně.

Obrovský problém hry je opět to, že nemůžete ukládat kdykoli - respektive můžete, ale budete opět na začátku každé kapitoly. Když dohrajete dva segmenty ze tří a uložíte uprostřed hraní třetího, postup se vám uloží, ale poslední segment kapitoly zase musíte hrát znovu. Otrava.

Co se celkem povedlo, to je hudba (musím se později podívat, co že to hraje v intru - mám takový pocit, že to má v repertoáru uskupení Elfenthal). Co se naopak nepovedlo vůbec je, že do katedrály Notre Dame se ve hře vůbec nepodíváte... A taky jepřes 19 segmentů poměrně krátká, což ale asi vynahrazuje to, že některé puzzly/sekvence je třeba do zblbnutí opakovat, než hra uzná jejich splnění. No, mám to za sebou...

EDIT:

- hra sice obsahuje devět kapitol a tři hratelné postavy, segmentů je ale pouze devatenáct - v sedmé kapitole hrajete za všechny dohromady a v poslední pouze za hodináře
- hudba z intra je Cuncti Simus Concanentes. Tato skladba pochází z rukopisu Llibre Vermell de Montserrat a Elfental ji hraje bez instrumentálního prologu.
- ač je hra 20 let stará, podařilo se mi ji rozjet nativně na Windows 10 bez jakýchkoli úprav, kompatibility nebo podpůrných programů. Jen videa se načítají pomalu.