Pandora's Box

1999

Název Pandora's Box pochází z řecké mytologie. Pandora dostala od řeckých bohů darem skříňku, kterou ale neměla otevřít. Po nějaké době však Pandoru přemohla zvědavost a skříňku otevřela. Ze skříňky tak na svět, do té doby spokojený a bez problémů, vylétly všechny problémy, strasti a nemoci, kterých se bohové chtěli zbavit. Pandora se lekla a skříňku zase uzavřela, ale na dně už zůstala jen naděje.

Pandora's box je hrou od světoznámého tvůrce Tetris Alexeje Pajitnova. Je to logická hra, která obsahuje přes 300 puzzlů a logických her. Hráč se pohybuje po mapě světa a v každé lokalitě řeší puzzly a hledá schovaný artefakt, který je potřeba k dalšímu postupu. Cílem je shromáždit postupně všechny artefakty a získat tak Pandořinu skříňku. Jestli skříňku otevřete je ale už jen na vás.

Asi nejkomplexnější logická hra, která vydrží na opravdu dlouho. Největší předností Pandora’s Box je, že si každý, ať už chce strávit u hry pár minut či několik hodin, najde puzzly které mu to umožní. Nabídka je široká a dostane se vám od relativně těžkého rotoskopu, Jesse’s strips kdy skládáte jednotlivé části které se překrývají až po Slices, kde se prozměnu snažíte znovu poskládat trojrozměrný objekt. Díky takto vysokému počtu logických puzzlů typů odpadá stereotyp, což ještě podpoří cestování po městech světa a poznávání tamního umění. Ve zkratce příjemná oddychovka (což se kombinuje s puzzly, jejichž řešení přesahuje hodinu a nezřídka tak budete hru proklínat) od mistra ve svém oboru, A. Pajitnova, které by slušelo být předělanou na přenosná zařízení, či nové znovuvydání ve vyšším rozlišení.

Pro: rozsah, zasazení, hudba, komplexnost puzzlů

Proti: ve svém žánru nejde nic vytknout

Beze sporu jedna z nejpříjemnějších a nejusměvavějších her.... Ale občas taky dost stresujících, pozor na to, zas až takové neviňátko to není! Hra je zcela založená na řešení puzzlů, opřená dávkou mytologie a mající pokaždé charakteristickou hudbu. Na nějaký příběh může člověk dlabat. Pche... příběh. Na co? Pandořina skříňka je parádní odreagovadlo, která má možná ještě větší sílu klidu a pohody, než kdybyste si sedli ve tmě s vonnými tyčinkami do prázdné čajovny. V každém levelu cestujete napříč celým světem, řešíte puzzly, ze kterých následně vznikne dílo, které je pro danou zemi či místo charakteristické, ať už je to krásná noční Paříž, doprovázená typickým akordeonem, Austrálie, kde se nesou tóny nonšalantního didgeridoo, nebo oblast Jižní Ameriky, kde slyšíte ze všech koutů zvuky brazilského festivalu. Puzzly jsou zábavné, šikovně udělané, občas stresující, pokud hrajete na čas. A vždy na konci určitého levelu na vás čeká super puzzel, jehož vyřešení vám nějakou tu chvilku zabere, to garantuju!

Pandora´s Box je krásná hra. Atmosféra hraní a touha dozvědět se, v jakém dalším městě se asi bude pokračovat jsou natolik silné faktory, že se do ní s chutí pustíte. Uvolní vás, upokojí a vy se na ni budete usmívat. Však si to taky zaslouží! Navíc je to jedna z opravdu mála her, které si pustí i moje máma, a já tak strašně miluju, když moji rodičové hrajou hry.

Pro: Pěkné Puzzly, hudba, atmosféra, nápad přesouvání se po světě

Proti: Taky tam teda jako mohli dát jinou slovanskou zemi, než to Rusko :(

Pandořina skříňka je opravdu výbornou záležitostí, velmi povedeně udělanou a přinášející spoustu zábavy, pokud jste milovníky puzzle a máte dobrou prostorou orientaci.

V několika levelech, které hráče provedou světadíly luštíte, skládáte, přesunujete, obracíte nápadité hádanky za zvuků příjemné hudby a čas příjemně běží a Vás to ženě za odhalením dalšího skrytého obrazce nebo 3d objektu a že některé dokážou opravdu potrápit mozkové závity a otestovat trpělivost.

Vidím to na jasnou jedničku v žánru, nebo alespoň jsem za ty roky na nic lepšího nenarazil, rozhodně nadprůměrná záležitost, které do špičky chybí jen malinko.

Pro: rozmanité hlavolamy, velký herní čas

Proti: snad až na grafiku, která by snesla vyšší rozlišení mě nic nenapadá