Noita

15.10.2020

Noita je side-scrolling roguelite plošinovka, ve které je doslova každý pixel simulován. V podstatě to znamená, že prvek, jež pixel představuje, se chová dle očekávání, takže například voda z nádrže se po protrhnutí vylije a spadne dolů, plyn stoupá ke stropu a při kontaktu s ohněm exploduje, hořlavé látky se vznítí, led při vysoké teplotě roztaje, voda při kontaktu s ledem zamrzá nebo se strop po neopatrném zásahu zbortí. Veškeré prostředí je s každou novou hrou jinak poskládané a vybízí k opakovanému hraní, neboť smrt čeká za každým rohem a je potřeba zkoušet, jak jednotlivé materiály reagují na určité akce a jak toho nejlépe využít ve svůj prospěch.

V roli čarodějky se ocitáte v podzemním labyrintu a postupně sestupujete stále hlouběji do nových prostředí, probojováváte se zástupem čím dál tužších nepřátel až k finálnímu bossovi a snažíte se přežít v nestabilním terénu. K boji používáte hůlky nejrůznějších vlastností disponující pestrou škálou útočných kouzel, které nacházíte po úrovních. Mezi úrovněmi si můžete jednak své hůlky libovolně upravovat a měnit jejich vlastnosti, tak si vybrat mezi náhodně nabízenými perky a získat tím například odolnosti a imunity na určité typy elementů.

Komentář asi nedám, tak jen: Noita je jedna z nejlepších roguelike, co jsem hrál (a že jsem jich pár hrál), která skutečně posouvá žánr někam dál. Originální lore, velké množství "secrets", neskutečně vynalézavé craftování kouzelných hůlek (svým způsobem programování) a prostředí založené na fyzikálních vlastnostech materiálů, které není jen nějaký gimmick, ale integrální součást gameplaye. Clorky má pravdu, je to pecka.