NHL 14

10.09.2013

Další hra ze série hokejových simulátorů.

NHL 14 se vrací k důraznějšímu pojetí hokeje. Nový systém střetů umožňuje provádět desítky hitů za třetinu, což o dost zvýhodňuje obranu. Jako posílení útoku vývojáři použili novou funkci ,,one touch deke", která vyvolá u každého hráče nějaký rychlý trik na obejití protihráče.

Byly přepracovány pěstní souboje. Díky enginu Enforcer, použitého v boxerské sérii Fight Night, jsou nyní o dost komplexnější, nově se může bít i víc dvojic najednou. Můžete i použít vašeho týmového bitkaře, aby ztrestal hit na některou hvězdu z vašeho týmu. Bitky jsou v tomto ročníku časté i na nejnižším nastavení. AI je mnohem agresivnější. Například zde budete poprvé potrestáni za střelbu po odpískání.

Co se týče módů, tak k těm klasickým přibyl Live the Life. Je to obohacená verze staršího Be a Pro. Během sezóny dáváte rozhovory novinářům, nebo se budete rozhodovat, co dělat ve volném čase. Vše má přitom vliv na ukazatele vašeho vztahu s rodinou, týmem, vedením a fanoušky, takže musíte dávat pozor na jazyk a následky svých činů dobře zvažovat. Můžete i ukončit kariéru a dát se na trenérskou dráhu. Novinkou je retro mód NHL 94 k 20 výročí série. Hra je ovládáním a zobrazením stylizována právě do tohoto ročníku.

NHL 14

NHL 14 je první NHL, které jsem hrál od dob, kdy přestalo vycházet na PC. Pořídil jsem si ho jako samozřejmost společně s ps3. Novinkou pro mě tedy i bylo to, že hru ovládám na gamepadu.

Oproti dílu 09 se (logicky) posunula hlavně grafika, která na televizi vypadá i vcelku dobře. Lze si vybrat ze tří základních druhů ovládání, nejjednodušší je olvádání z ročníku 94, nejobtížnější je skill stick, kde je potřeba využití obou analogových páček. Já osobně nejvíce využíval ovládání hybridní, kde není nutné používat pravou analogovou páčku (krom vhazování), ale ta možnost tu je.

Co se týče ovládání, tak můj první postřeh je následující: hra je vyloženě dělaná na ovládání skill stick. Umělá inteligence toto ovládání využívá i na nejnižší úrovni a na normální obtížnost už je potřeba zvládat pravou analogovou páčku bez problému. Rozdíl mezi nejlehčí obtížností a druhou nejlehčí je obrovský. Když to doženu do extrému, tak časem budete na nejnižší úroveň soupeře drtit 7:0 a vyhrávat každé vhazování, na střední obtížnost budete dostávat 7:0 a občas nějaké to vhazování vyhrajete.

Hratelnost je podle mě skvělá. A nejzábavnější je s přáteli. Jelikož i toto NHL má negativa minulých dílů v podobě haluzáků, občas nesmyslného chování spoluhráčů a brankářů, hra krom zábavy poskytuje i adrenalinový zážitek a hrozbu zničeného ovladače.

Hra dokáže být zábavná i jako singelplayer. V rámci herní výzvy 2018 jsem znovu oprášil jednu sezonu v GM modu, a se spoustou vztekání ji i dohrál. Neúspěšně. S milovaným Detroitem jsem těsně nepostoupil do play off a taktéž se mi nepovedlo přivést Stamkose. Alespoň Voráčka jsem však do týmu dotáhnul :)

Vzhledem k tomu, že je hra pouze na konzolích, pro hráče, kteří milují statistiky, je téměř nemožné se jimi prohrabat, neboť posouvání na analogu je velmi pomalé. Taktéž Fantasy Draft je ztráta času. než dojdete k hráči, o kterého byste měli zájem, oběhne spousta času. A v dalším kole vás čeká to samé! Přiznám se, že to jsem v půlce vzdal. Nestálo to za ten čas.

Celkově NHL 14 nabízí desítky hodin zábavy, kterou si ale více užijete s přáteli a nebo po dokonalém zvládnutí nástrah AI a ovládání.

Pro: hratelnost, multiplayer, grafika

Proti: AI, obrovské rozdíly v obtížnosti, zdlouhavé projíždění statistik