Neverwinter Nights 2: Mysteries of Westgate

28.04.2009

rozšíření

Mysteries of Westgate je „adventure pack“ (alebo keď chcete DLC – i keď napríklad v Poľsku vyjde v krabicovej verzii - či niečo ako Premium Modul v prípade prvého NWN) pre hru Neverwinter Nights 2, ktorý obsahuje nové dobrodružstvo, takmer výlučne sa odohrávajúce v mestskom prostredí Westgate.

Celý príbeh tajomstiev mesta Westgate sa začína na inom mieste, hlavný hrdina v akomsi dungeone medzi mnohými pokladmi objavil aj zvláštnu masku, ktorú si (ani sám nevie prečo) zobral. Avšak má to jeden háčik, odvtedy ho sprevádzajú nočné mory a nech sa snažil ako chcel, masky sa nedokázal zbaviť. Na radu mudrca z Cormyru sa napokon vydal do mesta Westgate, kde sídli zločinecká organizácia známa ako Night Masks – niekto tam by mohol vedieť o prekliatí, ktoré maska nesie...

Tak jsem si řekl, že bych mohl zkusit další z přídavků k téhle hře. Zatím to vypadá dobře. Mrazivá hudba v pozadí, netradičně vypadající společníci a celkově se to nese v temnějším duchu. Snad to nezklame.

Ačkoli Mysteries of the Westgate vypadají zpočátku jako velmi malý přídavek (čtyři hlavní mapy), díky častým subquestům a rozvíjejícímu se příběhu mají nakonec na modul slušnou délku. Subquesty jsou nápadité, je ovšem otázka, nakolik se jedná o subquesty, neboť jste autory hrubě donuceni v jeden moment příběhu v zásadě všechny splnit, jinak se nehnete dál.

Systém vlivu na postavy je zde sice přítomen, avšak na hru nemá naprosto žádný vliv (jedna z postav, která utíká v jeden moment z družiny bez ohledu na k ní budovaný vliv, se posléze vrací opět bez ohledu na k ní budovaný vliv, na zbytek postav nemá vliv naprosto žádný efekt).

Mezi chyby patří slabé grafické zpracování (většina NPC vypadá zejména v animacích opravdu ošklivě) a vypadávající zvuk v animacích. Ty bych ještě překousl, neboť nemají na hratelnost velký vliv. Celou dobu hraní mě taktéž iritovaly chyby, způsobené enginem a návrhem původní hry (boj není možné vyvolat sesláním kouzla na NPC, neboť ta jsou mimo boj nesmrtelná, boje často začínají skriptovaně po přelezení triggeru na zemi, kamera je po mracích patchů stále jedním slovem otřesná atd.), ačkoli za ty autoři přídavku nemohou. Přidali pravda pár vlastních, mému kouzeníkovi například pořád dokola vypadávala některá kouzla ze seznamu namemorizovaných.

Co ovšem považuji za hlavní problém Mysteries of the Westgate je poslední čtvrtina hry. Animace, boj, věta "Já jsem ještě nebyl hlavní záporák, běž zabít někoho dalšího" a tak asi desetkrát dokola, vtipné to nebylo už napotřetí.

Celkově se jedná o poměrně slušný přídavek s dobrým příběhem a úkoly, který si s sebou ovšem táhne zátěž v podobě enginu původní hry a který si z hlediska slušně začínajícího příběhu rozhodně zasloužil lepší konec.

Pro: slušný příběh, zajímavé subquesty

Proti: chyby jak z původní hry tak nové, poslední čtvrtina hry

Mysteries of Westgate, slušný príbeh v kulisách mesta v známom systéme Neverwinter Nights 2. V prvom rade, platí to, čo u všetkého v prípade NWN2 - pokiaľ vás systém, engine, čokoľvek na hre odraďovalo od hrania (myslím hlavne technického charakteru), tak tento "adventure pack" to nijak nezmení. Nemá ako, nie je to datadisk, je to prídavné dobrodružstvo.

Potešujúci je veľmi dobre napísaný príbeh, kvalitné dialógy a relatívne dobré využitie postáv v rámci družiny. Systém "vplyvu" tú hrá tiež svoju úlohu, a je veľmi dobre napasovaný na celkový príbeh, resp. rozhodnutia, ktoré musí hráč urobiť. Ossian Studios sa podarilo opäť vytvoriť skvelý celok, ktorý výborne funguje.

Medzi menšie nedostatky možno zaradiť polo-ozvučené dialógy, čo je vážne škoda, pretože tam, kde dabing je, opäť funguje veľmi slušne. Nevadí to, avšak práve oná nejednoznačnosť - čo bude nadabované a čo nie - trochu zráža atmosféru hry. Pre fanúšikov RPG je tak MoW zaujímavá voľba (pokiaľ už nie sú unavení svetom Forgotten Realms a D&D pravidlami), za necelých 10 dolárov dostanú prídavok hodný pozornosti. Avšak, treba rátať s tým, že všetko má pod palcom Atari a tak nepriatelia debilných DRM, by mali byť na pozore. 3 aktivácie, bez možnosti reaktivovania...je niečo, čo vôbec nie je pekné. A zodpovední by si zaslúžili nakopať...

Pro: príbeh, hudba, dobre napísané dialógy,

Proti: nie všetky dôležité dialógy sú nahovorené, choroby enginu NWN2