Network Q RAC Rally Championship

26.10.1996

Network Q Rac Rally Championship je rally závodní hra vydaná roku 1996, která ve své době excelovala především grafickým zpracováním a jízdními vlastnostmi vozů.

Ve hře je celkem šest rally speciálů (Subaru Impreza Turbo, Ford Escort RS Cosworth, Renault Maxi Megane, Proton Wira, VW Golf GTi a tuzemská Škoda Felicia Kit Car). Projet se s nimi můžete po 28 tratích, odehrávajíc se za deště, sněhu, mlhy či v noci. Na výběr je ze čtyř modů, v modech Individual a Arcade jezdíte proti sedmi viditelným soupeřům, v Time Trialu jen proti času. Hlavním modem hry je Championship. Během jízdy máte na výběr ze tří pohledů kamery (z kokpitu, zezadu nebo z předního nárazníku), můžete si hru pozastavit a na konci rally si můžete prohlédnout opakovaný záznam (replay). Každý vůz má jiný zvuk motoru, při jízdě vás naviguje spolujezdec Tony Mason.

Net Rally, jak jsme tomu zkráceně říkali, byla mojí první rally hrou na pc, takže jsem se do ní prokousával poměrně dlouho. Ono projet všech 28 erzet a nezlikvidovat při té třetí auto už chce trochu tréninku. No ještě nikdy se mi to nepovedlo...

Silnou zbraní hry je možnost nastavení. Poškození, počasí nebo dokonce i šířka silnice. Ale pouze v případě, že si zajedete jednu stage. Championship toto ignoruje a napálí pěkně plný céres se vším zapnutým, uzoučkou silnicí, měnící se denní / noční dobou (logicky, takže stage končí odpoledne a další se jede skoro za tmy - příjemný detail) a počasím, které dokáže s ovladatelností auta taky pěkně zamávat. A taková stage v noci v mlze nebo v dešti a na ještě na blátě, to už je test nervů. Stage umí být pěkně dlouhé (téměř šedesátikilometrová stage 9) a dojezd s nerozhadrovaným autem se rovná malému vítězství. Takže je jasné, že hraní je pořádná výzva. Hra totiž poměrně dobře simuluje různé povrchy a na asfaltu se rozhodně jede příjemněji, než na blátě nebo sněhu. Na rok 1996 hodně slušné.

Aut je sice na výběr jen 6, ale tvůrci neopomněli ani českého zástupce, Škodu Felicia. Malé bezvýznamné plus :-)

Po stránce grafiky už je to slabší - změny počasí (i na jedné trati!) vypadají pořád dobře, ale tratě jsou ve většině případů ohraničené nepříliš pohlednou a hranatou texturou lesa. Kromě toho se z trati nedá vyjet, neviditelná zeď vás kromě poškození pěkně šoupne zpátky. Přitom úseků, kde by se dalo aspoň na chvíli opustit trať je hodně. Další malou vadou na kráse je to, že navigátor občas zahlásí zatáčku (a její obtížnost) pozdě a občas to ani nesouhlasí s tím, co vás čeká. Takže easy může být ostrá jako blázen a naopak. Po třiceti kilometrech jízdy dost frustrující.

I přes zápory je Net Rally velmi dobrá hra, která dokáže na delší dobu zabavit. Svoje mistrovské dílo Magnetic Fields představili až o 3 roky později (Mobil 1 British Rally Championship), ale o tom až někdy příště.

Pro: 28 tratí, počasí, možnosti nastavení, Felda :-)

Proti: někdy až šílená délka tratí, neviditelné zdi, občas neodpovídající hlášení zatáček, pouze 6 aut

Ve své době byl Network Q Rac Rally Championship jednoznačně nejlepší rally simulátor, byl překonán až roku 1997 svým nástupcem.

Po pěkném intru následuje vzhledově povedené a přehledné menu. Na výběr je ze šesti vozů, já jsem jezdil nejraději a také nejčastěji s tuzemskou Škodou Felicia. Vozy jsou graficky pěkně zpracovány, svým reálným předlohám se věrně podobají. Potěšil mě pěkně zpracovaný pohled z interiéru, který jsem ale moc nevyužíval, neboť mně ve hře nefungoval volant. Vozy mají na klávesnici velice zdařilé jízdní vlastnosti, každý vůz má trochu jinou výkonnost. Jak je v této sérii dobrým zvykem, tratě jsou dlouhé a rozmanité, odehrávající se ve Velké Británii. V menu je možné nastavit šířku tratí i počasí. Ve hře mě nejvíce bavilo jezdit proti viditelným počítačovým soupeřům, na úzkých rally tratích se docela obtížně předjíždí. Hra má výborné ozvučení, navigátor říká zatáčky ve vhodnou dobu.

Díky aplikaci DOSBox jsem si mohl tuto skvělou hru zahrát i dnes a zavzpomínat na ty časy, kdy jsem se slaboučkou Felicií závodil proti výkonným Imprezám či Escortům. V dětství jsem s žádným jiným autem ani nechtěl jezdit, neboť jsme měli Felicii jako rodinný vůz.

Pro: pěkné tratě, jízdní vlastnosti vozů, grafické zpracování, viditelní soupeři, Škoda Felicia

Proti: málo aut