Mystery of Neuschwanstein

18.02.2015

Mystery of Neuschwanstein oživuje životní příběh i záhadnou smrt bavorského krále Ludvíka II., zakladatele a iniciátora stavby architektonické perly, zámku Neuschwanstein. Novinářka Sarah Hamilton obdrží anonymní svědectví o temném spiknutí, které ji přivádí až na půdu bavorského pohádkového zámku. Zde se seznámí s doktorem Adlerem, profesorem historické kriminologie. Společný cíl je vede nebezpečným pátráním po objasnění dávného úmrtí. Vše nasvědčuje tomu, že Ludvík nezemřel na břehu Štarnberského jezera tak, jak tvrdí závěr oficiálního vyšetřování z roku 1886...

Německá hidden object adventura přináší detektivní příběh, který je založený na historických faktech a lákavé téma záhady z minulosti přenesené do pohádkových lokací jedné z nejnavštěvovanější kulturní památky Evropy. Hra je oděna do, pro žánr tradičního, lákavého vizuálního zpracování s ručně kreslenými scénami a je doplněna atmosférickým soundtrackem.

Kdyby to nekoho zajimalo, na Steamu je hra k dispozici v AJ i NJ verzi. Vzhledem k lokalite jsem hral v nemcine...

Mystery of Neuschwanstein bych hodnotil jako jednu z tech lepsich hidden object adventur. Je sice kratka (na easy dohrajete za tri hodinky, ani neni potreba preskakovat mnoho meziher), misty dokaze potrapit a rozhodne necekejte interaktivni rozhovory, ale presto jsem si hru celkem uzil. Hidden object sceny se neomezuji jen na klikani na zadane predmety ze seznamu, nekdy je potreba pred odskrtnutim polozky predmet slozit, pouzit nastroj (UV lampu) nebo pouzit predmet z inventare. Minihry se opakuji - parkrat je zapotrebi vypacit zamek, nahackovat kameru atd.

Vsechny dialogy jsou nadabovane, pouze dumani nad aktivnimi misty na obrazovce, na ktere je nutne pouzit nejaky predmet, jsou odbyte pouze textovym popisem (ktery se nekdy neda odkliknout a nekdy je naopak prekryt celoobrazovkovym dialogem)

Na cele hre nejvice ocenuji pribeh - sice neni tak propracovany jako Gabriel Knight 2, ale stale jde o prijemnou fantazii. Pro vlastniky Collector's Edition (ci pro ty, kdo hru zakoupili na Steamu), se po dohrani zpristupni jeste bonusova kapitola, odehravajici se nejaky cas po udalostech puvodni hry (do zamku samotneho se uz ale nepodivate).

EDIT: protoze mi ve dvou tretinach hry kleknul pocitac a jak jsem neradostne zjistil, Steam neuchovava v cloudu pro tuto hru savy, preskakovani otravnych puzzlu jsem pri novem hrani rad vyuzil. Pro hardcore nadsence jsou k dispozici hned tri stupne obtiznosti, ale hrat tu na easy a vztekat se nad tim, jak rada protagonistka pouziva vterinove lepidlo, rozhodne neni hanba).