MotorM4X: Offroad Extreme

MotorM4X

01.10.2008

MotorM4X je projektem pěti grafiků, zvukařů a programátorů, kteří odešli z Illusion Softworks. Hra je postavena na open-source enginu Ogre3D v kombinaci s vlastním enginem Vampire a licencovanou technologii SpeedTree.

Hra nás zavádí do trojice různých prostředí - Alp, Aljašky a Kamenné pouště. V každém se hráč může volně pohybovat, kochat se krajinou a vyhledávat závody. Ty se dělí do čtyř módů: Race (klasické okruhové závody), Longrun (časovka ve stylu rally), Trial (otestuje vaše schopnosti v nebezpečném terénu) a Pathfinder (hledání cesty, která vás co nejrychleji dovede do cíle ve volném terénu).

V garáži najdeme celkem 10 "teréňáků" (+ několik bonusových) s rozdílnými vlastnostmi, které můžeme dále vylepšovat nakupováním nového vybavení. Kromě klasiky jako jsou nové pneumatiky nebo odpružení, nechybí ani takové věci, jako přídavná střešní světla nebo náhradní kanystry benzínu. Auta totiž normálně spotřebovávají benzín, a tak čas od času musíte zajet k benzínce. A co může být horší, než když vám dojde benzín uprostřed kopce...

MotorM4X obsahuje částečně realistickou fyziku, která je ale upravena tak, aby hráč nebyl frustrován. Musíte zde totiž přepínat mezi pohonem pouze na zadní a všechna čtyři kola, uzavírat diferenciál na přední i zadní nápravě podle potřeby a hlavně při vyjíždění kopců zapínat redukci převodovky. To vše jsou funkce, bez kterých byste moc daleko v MotorM4Xu nedojeli.

@montana (13.09.2012 13:21): Tak to je škoda, strávil jsem s tím dnes prakticky celé odpoledne a musím říct, že mě to fakt baví. Hned bych bral pokračování...o důvod víc nenávidět podělané City Interactive, tahle smečka nikdy neměla spatřit světlo světa, sami dělají totální hnoje a když můžou vydat něco pořádného, tak to takhle zazdí.

Jinak líbí se mi i ten hudební doprovod, ten je mimořádně povedený, fakt pěkné poslouchatelné songy, vyloženě k té hře sedí.

Hru jsem si přidal do herní výzvy, do kategorie "Šedá myška". Vypadalo to hezky, jsem duší virtuální závodník, tak proč se do toho nepustit.
Nakonec jsem to ale nedohrál.
Jednak mi vadila ta fyzika. Auta se chovají dost divně, někdy až nepřirozeně. A to nemám rád. A jednak je ta hra dost nudná.
Graficky je to pěkný, moc hezky se na to kouká. I když taky se to nedá vydržet pořád. Pak se dáte do soutěžení a zjistíte, že kvůli špatně udělanému fyzikálnímu enginu si občas auto odskočí mimo dráhu a někdy je pěkná fuška dostat ho zpátky. Takže už na začátku hry jsem některé soutěže musel absolvovat víckrát než je zdrávo. A tím trpí hratelnost.
A možná i kvůli tomu mě to přestalo bavit. Pořád dokola stejné problémy, to děkuji, nemám zájem.

Pro: nápad, grafika, auta

Proti: fyzika, opakování