Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Monty Python & the Quest for the Holy Grail

1996
75
4 hodnocení Platformy
Žánr

Forma
placená hra
Rozsah
samostatná hra
Multiplayer
ne

Monty Python & the Quest for the Holy Grail je druhou hrou od 7th Level na motivy Monty Pythonů (po Monty Python's Complete Waste of Time). Tentokrát, jak název napovídá, je adventura či spíše sbírka miniher inspirována stejnojmenným filmem. Dočkáte se tak řady spojitostí s dějem filmu, což znamená souboj s Černým Rytířem nebo návštěvu hradu Anthrax. Většina scén je přebrána přímo, vlastní grafika a animace hry se inspirují u stylu Terry Gilliam, který můžeme spatřit například u úvodních titulků filmu Life of Brian. Minihry se inspirují klasickými tituly jako Tetris aj. Ve hře se také dočkáme dabingu Erica Idleho a dalších.

O rok později, tedy roku 1997, vyšla další, a také zatím poslední, hra na námět Monty Pythonů pojmenovaná Monty Python's The Meaning of Life.


Poslední diskuzní příspěvek


Nejlépe hodnocené komentáře

  • PC 60
Monty Python & the Quest for the Holy Grail patří do takzvané skupiny „klikacích“ adventur, tedy jakéhosi předstupně sériově vyráběných HOGů, které se začaly vyrojovat okolo roku 2005, kde si po pár let držely slušné postavení v casual žánru; až byly vytlačeny ještě redukovanějšími hříčky na facebooku a v prohlížečích. Zpátky ale k Quest for the Holy Grail, které se svým zpracováním řadí ke klasickým adventurám kde klikáte na několik míst na obrzavce, následkem čeho se spouští nějaké události různých velikostních škál – od malé animace po posunutí se z té obrazovky do jiné, nové. Monty Python hry, zvláště tedy tento díl, společně s Peter Gabriel: Eve, Blue Ice, Panic!, The Residents: Freak Show nebo Ceremony of Innocence svého žánru dobře využily, a poskytly ve značně omezeném rámci dostatek zábavy (ovšem v přepočtu délky a míry užitku na reálnou cenu titulu se nelze divit, že tento typ her nemohl v krabicovém vydání obstát – a to i přes angažování silných značek jako byl hudebník Peter Gabriel, skupina The Residents nebo komediální uskupení Monty Python).

Hra Quest for the Holy Grail jako taková je velmi dobrá, a to za zřejmých podmínek - tedy, že jste s tvorbou MP seznámení, a že jste si ji oblíbili. Co je na hře tak dobré je to, jak američtí (!) tvůrci spíše her dle známých "značek" (Disney či Ace Ventura) dokázali popasovat s vykreslením specifického Monty Python stylu. Zde vše sedí a působí výborným dojmem - pětice překvapivě zábavných miniher na motivy např. Tetrisu nebo Mortal Kombatu, lokace z filmů obsahující spoustu "kliknutelných" detailů a mimo jiné i celý film (ve zrychlené verzi :). Pokud si říkáte, že to zní skvěle a máte chuť si hru vyzkoušet sami - a to máte - a objevit všechny nuance, tak není nic jednoduššího než hru bezproblémově vyzkoušet. Mimo jiné není problémem hru dokončit za jedinou hodinu, ale také lze u ni strávit daleko více času.

Nakonec zbývá jediná otázka. A odpověd na NI je kladná. Jde o nejlepší hru dle filmu. A je jen škoda, že film Life of Brian se nedočkal také své počítačové hry od 7th Level. A pokud se ptáte na Monty Python's The Meaning of Life, tak ten je také nadstandardně proveden, ovšem má tu nevýhodu, že je daleko hůře hratelný kvůli řadě bugům a výpadkům programu (a to obzvláště na novějších, XP, systémech).

Pro: humor, typická vizuální stránka, dabing, minihry

Proti: chybí titulky (jako u většiny podobných her z let 95-99)

+26
  • PC 80
Hra Holy Grail je převodem Pythonovského Svatého Grálu do světa počítačových her. Přestože inspirace filmem je naprosto dominantní, včetně původní hudby, nejedná se jen o otrockou vykrádačku, ale autoři 7th Level přidali ledacos svého. O to zajímavější je, že se jim podařilo vystihnout náladu Pythonovských skečů a filmů a stvořit zábavnou klikací záležitost.

Každá doba má své slovo, které je svaté, ke kterému se všichni modlí a které uctívají. Zatímco v posledních dvou letech je to nejmenovaná chřipka, tak v polovině 90. let to slovo znělo "multimédia". Na CD vycházely různé multimediální "projekty", které se obsluhovaly stylem zmáčknu-všechno-co-se-dá-a-ono-to-něco-udělá. Zatímco některé tyto projekty byly celkem zajímavé (např. Truhla Járy Cimrmana), jiné zase třeba vůbec. Na podobném principu je postaven i Holy Grail. Je otázka, nakolik se vůbec jedná o hry, ale s přimhouřením obou očích by se snad Holy Grail jako hra uznat dal.

Hra je postavena na Pythonovském humoru. Už úvodní nabídka - Sebrat grál, přehrát film a registrace je předzvěstí věcí příštích. Brzy se ukáže, že registrace je se svými 125 otázkami poměrně zdlouhavá, nicméně vtipná, záležitost. Následně je Král Artuš vyvržen na mapu Anglie, která svým tvarem nápadně připomíná nějaké zvíře. Tuším že pštrosa nebo chobotnici. Během hry navštívíme řadu lokací z filmu (morovou vesnici, upálení čarodějnice, černého rytíře,...) a zahrajeme si pět miniher. Drop dead je tetris s mrtvými a "ne až zas tak úplně mrtvými" těly. Burn the witch je test paměti na způsob zvonkohry v Quest for Glory 4, Knights in combat je jednoduchá bojovka, v Catch the cow měníme směr neustále pochodujících rytířů a vyhýbáme se padajícím kravám a konečně Spank the virgin je de facto Virtua Cop případně podobná "ostrostřelecká" záležitost.

Ve hře sbíráme množství předmětů, které jsou v 90% případů k ničemu, ale sebrat je musíme. Celá hra je o klikání, nicméně právě v tom kam a kolikrát kliknout je ten problém. Hra je poměrně benevolentní při postupu dál, takže dostat se k Bridge of dead není složité, ale v ten okamžik dostanete mail od Boha a musíte se ještě jednou, ne, milionkrát vracet ve vlastních stopách.

Z technického hlediska nevidím problém. Filmová hudba je parádní, zvuky tam také jsou. Hra je plně namluvená, ale bohužel neobsahuje titulky, což je zrovna u Pythonovské angličtiny celkem problém. Po grafické stránce také nemám výtky.

Holy Grail je originální záležitost, která kvalitně navazuje na Pythonovský humor. Jen se nesnadno zařazuje do standardních herních škatulek.

Jo a mýlil jsem se. Ta mapa má tvar varana... totiž makrely...

Pro: Bezchybné převedení Pythonovského humoru. Z technického hlediska nemám výtek.

Proti: Absence titulků. Mnohdy nejasné herní instrukce.

+19