MONOLISK

15.10.2019
04.02.2021

free to play

Monolisk je dungeon crawler od českého nezávislého vývojáře Trickster Arts. Hra nejprve vyšla jako free-to-play hra na mobilní zařízení android a apple v roce 2019 a poté se ve stejné formě objevila také na PC v roce 2021.

Hra je atypická tím, že v podstatě postrádá příběh a veškerý obsah si tvoří sami hráči. Na výběr je z pěti různých hrdinů, kteří se dají vybavit rozličným vybavením získaným ve formě kartiček, a cílem je procházet mapy vytvořené ostatními hráči. Lze procházet samostatné mapy a nově také kampaně. Samozřejmostí je modifikátor map, kde můžete vytvářet obsah nejen pro přátele, ale pro všechny ostatní hráče. Objekty pro modifikace lze získat opět pomocí karet z balíčků.

• Android 85
Herní výzva 2022: Novinky z domova

Monolisk jsem hrál již od vydání na Android v roce 2019. Krom toho, že ji vydalo české studio, mne zaujaly neobvyklé prvky stavitelství. Hra zcela závisí na herní komunitě. Pomocí editoru map mohou hráči vytvářet své vlastní mapy v pěti různých světech. Komponenty pro stavění si otevírají v rámci balíčků, kde také mohou najít vybavení pro pět hrdinů.

Jinak se jedná o klasickou hack & slash záležitost na zabití nudy. Příběh hra v podsatě nemá, lze však v rámci vytváření map nějaký minipříběh vytvořit.

Na mobil se jedná o velmi dobrou hru, která zábavu poskytne. Když jsem se ke hře v rámci herní výzvy vrátil na pc verzi, už jsem tak nadšený nebyl. Na pc zkrátka existují mnohem lepší varianty (i když asi ne úplně zadarmo). Ovládání je také kostrbaté, zvláště za střelce se velmi špatně míří. Principy jsou jinak úplně stejné jako pro mobilní verze.

Pokud tedy hru chcete vyzkoušet, doporučuji spíše mobilní verzi. Vyčištění jedné mapy může zabrat od jedné minuty až po klidně deset. Pokud si chcete odfrknout od práce a nestrávit u hry hodiny, Monolisk je skvělá volba.

Pro: Rychlé, editor map, fajn komunita

Proti: PC verze není tak zábavná, repetativní