Hra vyšla jako multiplatformní a zároveň s poměrně velkou publicitou, protože měla oslavit 40. výročí Pionýrské organizace Socialistického svazu mládeže, což byl však spíše "marketingový tah", aby se dostala do mediálního prostoru a povědomí. Dne 21. 9. 1989 mělo být ve sdělovacích prostředcích sděleno heslo, kterým se dala hra spustit a prvních 500 úspěšných pokořitelů, kteří by zaslali kód ze závěrečné obrazovky, by vyhrálo hodnotné ceny jako např. počítač Didaktik Gama. Ale spouštěcí heslo "konvalinka" se dostalo na veřejnost ještě předtím, proto muselo být o ceny losováno.
Hra byla předělávkou jiné zahraniční hry Talking Adventure #2: Forbidden Planet, part II: Forbidden City, ale vývojáři příběh rozšířili a dokončili. Austronaut Karel z vesmírné lodi Progress havaruje na planetě Centauri III, která je plná robotů. Nezbývá mu než s nimi bojovat a vyhnout se i dalším nástrahám, nalézt novou vesmírnou loď, připravit ji na start a vrátit se na planetu Zemi.
Město robotů je klasickou textovou adventurou, kde se postava dostává příběhem dál pomocí vhodně zvolených slov k dané situaci, hráč nehraje přímo za Karla, nýbrž za zástupce Kosmické informační služby a radí Karlovi přes vysílačku. Seznam všech použitelných slov byl součástí manuálu hry a na hráči bylo hlavně použití na správném místě. Některé situace měly k vyřešení i skrytý časový limit a pokud hráč rychle nezareagoval, zemřel a musel začít hru od začátku, pokud neměl hru uloženou.
Brzy po vydání hry byly oznámeny práce na pokračování: Město robotů II: Je 7 GIPSů moc? Ale kvůli politickým událostem nikdy nevzniklo.
- Žánr
- Forma
- freeware (dříve placená hra)
- Rozsah
- samostatná hra
- Multiplayer
- ne