Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

IQ 151

1985, ZPA Nový Bor • IQ151
Počítač IQ-151 navržený v ZPA Nový Bor byl stejně jako PMD-85 určen do škol pro výuku programování. Provázely ho ale silné porodní bolesti, kdy se původní verze IQ-150 musela kvůli závažným chybám (problémy s paměťovým systémem) a nedostatkům brzy stáhnout z výroby a vyrobilo se jí tak jen několik desítek kusů.

O necelý rok později tu tedy byla vylepšená verze IQ-151, která již byla použitelná, problémy s přehříváním napájecího zdroje ovšem zůstaly. Počítač si brzy získal pověst, že se na něm dá vařit čaj či se s ním dá vytápět místnost. Původní koncept až pěti zásuvných modulů, které měly dále rozšiřovat funkcionalitu počítače, zůstal kvůli zmíněným problémům s napájením nevyužit.

I když se inženýři dále snažili počítač inovovat a představit nové revize, jež by vyřešily zmíněné problémy a přinesly další zásuvné moduly, po revoluci v roce 1989 se k nám dostaly daleko modernější počítače ze Západu, kterým IQ-151 nemohlo konkurovat, a tak byla výroba ukončena.

Specifikace:
Procesor MHB 8080A 2 MHz
RAM 32 / 64 kB
ROM 4 kB

Autor popisku: ugraugra