tahle hra je pecka!! Jakmile jsem si jí poprvé zahrál tak mě chytla a nepustila. Dokonce i po tolika letech od vydání mě pořád baví. Ano chybky má a není úplně dokonalá, nicméně hru kterou hrajete tolik let nemůžete ohodnotit 90% ani 95% tohle je jasná volba- 100%. Těším se na dvojku a jenom doufám aby to nedopadlo jako Vietcong 2.

Pro: Kdybych to měl vyjmenovat tak mi tahle kolonka nestačí

Proti: chybky v grafice, občas nelogické chování chodců a ostatních řidičů

Jedna z nejlepších her co sem kdy hrál. Je báječné si zahrát hru, která se odehrává v 30. letech. Hra sice nemá tak dobrou grafiku a občas se sekne. Ale chápu to, Mafia je z roku 2002. Tuhle hru znám hodně dobře a vždy si ji rád zahraju. A taky abych nezapomněl, skvělá hudba.

Pro: Příběh, český dabing, město, auta, hudba. Vlastně všechno.

Proti: Nic.

-12 +5 −17
Když jsem psal svůj komentář k Mafii poprvé, ohodnotil jsem hru, sám nevím proč, dobře devadesáti procenty, přičemž jsem v komentáři de facto jen zopakoval to, co všichni.

Teď, když jsem Mafii dohrál podruhé, mám ustavičné nutkání celý svůj postoj ke hře změnit. Začnu třeba zde tak extrémně přechvalovaným příběhem. Ten totiž sám o sobě nijak úchvatný není. Celý se toči kolem cesty Tommyho Angela z prachobyčejného taxikáře až k vysoké pozici v místní mafii, tu je pár dobrých nápadů, tu nějaký zvrat nebo zajímavé překvapení, nicméně nejedná se vůbec o nic světoborného. To, co je na něm docela zajímavé, je jeho vyprávění. Tommy celý svůj příběh, od začátku až do konce, vypráví v jedné malé kavárně detektivu Normanovi, přičemž každá hratelná mise je v podstatě flashback. Osobně se mi líbila část, kdy Tommy vytáhne starou fotku, na které stojí Salieri a Morello bok po boku, a popisuje, jak se dva staří přátelé navzájem stali úhlavními nepřáteli. Navíc je podán o něco dospěleji a míň rádoby cool macho stylem, na jakém si zakládají spíše američtí tvůrci her.

Co se ale týče atmosféry, té v některých místech opravdu vůbec nic nechybí. Hudební podkres sám o sobě už staví laťku dost vysoko, a když jsem jednoho večera vyšel ze Salieriho kanceláře do baru, kde partička námořníků hrála kulečník, kouř se vznášel nad stoly, za oknem jezdily auta a celý lokál byl plný bavících se lidí, tak mi srdce zaplesalo. Vypíchnul bych též úžasnou atmosféru mise "Trip To The Country", "Happy Birthday" či noční část "Fairplay". Vývojaři totiž mají něco, co na hrách dokážu hrozně moc ocenit, a tím je smysl pro detail. Předpokládali totiž, kudy se hráč asi vydá, a tak se právě v oněch místech pořád něco děje. V zapadlé uličce jakýsi chlapík telefonuje, dělníci na silnici vám zatarasí cestu vykládajícím náklaďákem a Ralphy neustále opravuje nějaká auta. Nádhera.

Konec konců celé to Lost Heaven je zatraceně uvěřitelně živoucí město. Lidé se prochází a řidiči na silnicích se chovají více méně také uvěřitelně. Nestává se, jako v GTA, že vám do cesty z ničeho nic vlítne nějaký idiot, který se nerozhlídl na křižovatce. Čas od času vám dá někdo přednost, občas nějaké auto zastaví, řidič vystoupí a odejde (ovšem když mu před nosem začnete auto krást, nehne brvou), a všeobecně debilních situací, kdy někdo jen tak bezdůvodně vystartuje a nabourá do vás, zatímco čekáte na semaforu, je naprosté minimum. Navíc když se neřídíte dopravními předpisy, budete si to muset vyříkat s policií - tudíž pokud je poblíž policista, tak vám průjezd na červenou jen tak neprojde, totéž platí o překročení povolené rychlosti či bouračkách.

Nicméně nasrávacím situacím se nevyhnete, a to nejen při jízdě po ulici, ale především během misí. Za vyloženě stupidní nápad považuju mise, kdy musíte jít se svými nepřáteli na pěsti, obvzlášť když jich na vás běží osm, s boxery, noži a baseballovými pálkami, zatímco vy nemáte vůbec nic. Kdyby tu byl aspoň nějaký systém krytí, ale to ne. Musíte prostě utíkat, občas se otočit a uhodit pěstí do davu. Neuvěřitelné. Podobně strašné je v mnoha případech střílení. Uznávám, že jít a zkropit Tommy Gunem skupinku nepřátel kolem auta je skvělý pocit, ale většinou je střelba úplně na prd. Jistě, zbraně mají zatraceně dobrý feeling, zvuk i zpětnou vazbu, ale k čemu to, když musíte do nepřítele vystřílet pět ran, než padne, přičemž občas se do vás při svých tanečních krecích dokonale přesně trefí pumpovačkou. O to víc ale "potěší", když vidíte jak se vaši nepřátelé svíjí na zemi v agonii a snaží se odplazit z kaluže své vlastní krve. Ke všemu je systém střílení tak blbě udělaný, že první stisknutí tlačítka pro střelbu pouze zvedne Tommyho ruku na zamíří, místo aby okamžitě vystřelilo, což dost vadí při překvapivých setkáních. Tohle mě fakt štvalo a chtělo by to nějak zásadně ošéfovat.

A poslední věc, o které se chci zmínit, je řízení vozidel. To podle mě naprosto nemá chybu. Tu si někdo stěžoval, že jsou všechna auta příliš těžkopádná, tu že zas není dost znatelný vývoj v rychlosti vozidel za celou hru, bla bla bla. Podívejte, za prvé si vážím toho, že v Mafii, narozdíl od ostatních městských akcí, ona auta skutečně něco váží, a člověk má pocit, že vážně řídí několikatunový stroj, a druhak, což se mi líbilo obvzlášť, JE TU MOŽNOST POUŽÍVAT MANUÁLNÍ PŘEVODOVKU!!! Nikdy jsem neměl rád automat, a vždycky mě chytá za srdce, když slyším jak ty auta naříkají. S ruční převodovkou se, pro ty, co to umí, celé řízení stává daleko příjemnějším zážitkem, a všechny ty muka, kdy vám ta stará herka neakceleruje, jak byste chtěli, popřípadě si ten automat ne a ne podřadit, když šplháte do Chinatownu, jsou ta tam. A hlavně my tu pořád někdo nebrzdí motorem. Auta se jednoduše řečeno chovají (v rámci možností) uvěřitelně a jako skutečná auta, tudíž tady není co vytknout.

Jo, ještě jsem si vzpomněl, že jsem se chtěl rychle zmínit o grafice. Nic proti ní - obličeje hlavních hrdinů vypadají dobře, většina interiérů je skvělá a autoři si výborně pohráli s osvětlením, ale ty rozplizlé fototextury vedle těch propracovaných ksichtů vypadají naprosto hrozně - ten kontrast se mi prostě hrozně nelíbil.

Tak, konečně se pomalu dostávám ke konci. Mafie jistě JE velmi dobrá hra, je tu plno skvělých nápadů (závod, kdy mě po tuhém boji o první místo pár set metrů před cílem jeden soupeř vystřelil z trati :-/), atmosféra je často dokonalá, model řízení parádní, zbraně vám dávají opravdu pocit převahy a město nádherně žije, jenže je tu strašně moc nedodělků a nasrávacích blbostí, které vám to ve výsledku celé tak znechutí, že nemůžu dát více než 70% - silně nadprůměrná akce.

Pro: atmosféra, hodně nápadů, pocit střelby, řízení vozidel (manuální převodovka!), hudba

Proti: systém střílení, občas nasrávací obtížnost a špatně umístěné checkpointy, hodně nedodělků a nevyladěností

Český klenot, který na čas pokořil GTA a zesměšnil herního Godfathera. Hra s patrně nejlepším příběhem, hudbou a dabingem v herním průmyslu. Druhý díl už snad vyšší laťku mít nastavenou nemohl. Snad jediná gameska, u které jsem měl na krajíčku.

Pro: Grafika, příběh, hudba, dabing, extrémní jízda

Proti: Pár drobných bugů, mise Fairplay

Pro mě stoprocentní hra. Několikrát dohráno, pokaždé s chutí a radostí. Naprosto jedinečný příběh a zpracování. Už se těším na pokračování, ale myslím, že prvnímu dílu se nevyrovná ;) ...
-19 +3 −22
Nevim, co na ty hre vsichni vidite. Me tato hra nikdy nechytla a to sem ji zkousel hrat nekolikrat. Mozna je taky tim, ze jsem se nikdy nejak moc nedrzel pribehu a jen si tak bloudil. Asi si ji zkusim zase nekdy zahrat.

Pro: Dokonaly CZ dabing, pribeh,

Proti: Grafika, obcas nuda, bugy...

-82 +4 −86
Naprosto bezkonkurenčně nejlepší česká hra a jedna z nejlepších her všech dob. Víc se k tomu dodávat nemusí.

Pro: Příběh, atmosféra, hratelnost, dabing, na tu dobu velice slušná grafika

Proti: některé bugy

-20 +6 −26
Na téhle hře je vidět že češi hry uměj a to na výbornou. Příběh jako z filmu (výborného), má spád, je zajímavej, plný zvratů.Klasické téma kdy se od taxikáře,přes pěšáka dostaneme až k loupěži v bance a zradě.Mafia také vyniká výborným zpracováním, město žije, dýchá z něj atmosféra 30. let a to se mi líbí.Mise jsou různorodé a se zajímavou náplní.Taky jsem se vždycky těšil jakej vypečenej úkol si pro mě vymyslí Lucas Bertone a jakou káru za to sežene.Muzika suprová, nemá chyb.Dabing bez chybičky. Pro mě jedna z nejlepších her.Už aby tu byla dvojka...

Pro: Mise,dabing,hudba,grafika,příběh,plus všechno další

Proti: nic mě nenapadá ;)

Tak tahle je jedna z her na kterou se nedá zapomenout skvělé zbraně a vozy, na její dobu dobré grafické zpracování a hlavně nejlepší příběh co jsem zatím mohl shlédnout ve hře. Jedinou zápornou věcí pro mě je že vývojáři z Illusion softworks nevidaly další díl nebo alespon datadisk i-když drůhého dílu jsme se již dočkaly pouze v recenzích, tak škoda byla že se neobjevil v blízké době po prvním (tím myslím asi tak do roka), ale jinak hra prostě skvělá.
-31 +2 −33
stále považuji za nejlepší českou hru a stále si myslím že svého vrstevníka GTA III předčila v mnohém. Dohrál jsem jí 4krát a nemyslím že to bylo naposledy. Jediné co mě mrzí že půlka lidí si myslí že byla tato skvostná hra udělána Italy... neptejte se mě proč.

Pro: AWESOME!

Proti: NIC

-18 +5 −23
Jedna z mála her, na které opravdu nikdy nezapomenu. Na svou dobu je Mafia velice vyspělá hra, jak po technické stránce, tak po hratelnosti. Příběhové klišé je přebito úžasnou akcí, nádhernou hudbou a grafikou a jako třešnička na dort je zde profesionální český dabing, kde excelují Marek Vašut či Petr Rychlý. Nezapomenutelná česká hra, kterou si i dnes rád zahraji.

Pro: Hratelnost, grafika, hudba, dabing, hrací doba, trochu příběh

Proti: Malé bugy ve hře, které se ale dají přehlédnout, HW náročnost (na svou dobu), příběhové klišé

Nezapomenutelný zážitek, to je Mafia.Taky je to nejlepší česká hra, a nejlepší hra svého žánru...sakra ať už vyjde dvojka!

Pro: Dobová atmosféra, příběh, hratelnost

Proti: Pro někoho obtížnost závodů

-5 +13 −18
Kdyby někdo měl vyjmenovat nejlepší české hry, začal by zřejmě mafii. Ano, měla svoje mouchy, spíš, mušky v podobě AI která ne vždy adekvátně reagovala na nestandardní situace, ale to je asi tak vše. Opravdu mě nic jiného než superlativy na tuto hru nenapadají. Skvělý spád misí, perfektní filmové sekvence nadabované nevybýravou češtinou které posouvali krásný příběh kupředu spolu s podmanivou hudbou kterou si občas rád poslechnu znova... Nespočítám kolikrát jsem již tuhle hru dohrál. Prostě stojí za to. Jen houšť a větší kapky!

Pro: Grafika, hratelnost, dabing, hudba, PŘÍBĚH!!! je toho vážně spousta

Proti: slabší AI v nestandardních situacích

Nejlepší hra všech dob. Neskutečně poutavý příběh, úžasná grafika, která přečí i hry vydávané v dnešní době vč. gta IV a nika bellice.
Prostě bomba

Pro: Příběh, grafika, level desing

Proti: Čekání na dvojku :(

-24 +5 −29
Pokud nic jiného, určitě tahle hra znamenala hodně pro českou herně-vývojářskou scénu. Nejsilnější stránka Mafie, a sice příběh, se sice nemůže rovnat vrcholným mafiánským eposům ze stránek knih a filmového plátna, nicméně v herní branži pořád strkala 90% her s přehledem do kapsičky od trenek. A co tak sleduju, dělá to vlastně dodnes.
Jedná z nejlepších a nejprodávanějších českých her. A nebál bych se říct, že i jedná z nejlepších her celkově. Oproti GTA mnohem více zaměřená na příběh a jeho podání. Také jízdní model a uvěřitelnost celého příběhu dělá z Mafie nezapomenutelný počin.

Pro: Atmosféra, jízdní model, různorodost misí, skvěle vyprávěný příběh

Proti: Pár nepříjemných bugů, AI

-6 +9 −15
Geniální a nezapomenutelné české dílko se snad jako jediné v oblasti her podobných dokázalo přiblížit kvalitám špičce žánru a to Grand Theft Auto. V mnoha ohledech jej dle mého subjektivního pohledu i překonávalo, například úroveň dabingu dosahovala na poměry českých her a vůbec her závratných výšin. To samé platí o dokonalém scénaři a perfektně dávkovaném příběhu. Očekávání druhé dílu jsou na maximu, doufám, že Illsuion tentokráte GTA pokoří, ze srdce jim to přeji!
Mafia je pro nás Čechy doslova srdeční záležitostí, o tom není pochyb. Už svého času se jednalo o hru vyzdvihovanou téměř všude a test času dokázal, že nadšení, které provázelo hru první týdny a měsíce, může v případě Mafie vydržet i několik let. Perfektní příběh, provedení, prostředí, atmosféra i celkový design patří ke špičce i dnes.

Pro: Příběh, atmosféra, design města a misí

Proti: Neni to od EA, jinak by to vydělalo miliony $$$ ;D

Opravdu skvělý kousek! Jedna s mála her které jsem dohrál do konce více než jednou. A to nepočítám desítky hodin strávených u nadstavbové části zvané jízda. K příběhu, grafice atd. se už asi nemá cenu vracet, tak se na to podívám trochu z jiného pohledu formátu jízda.
Už začátek, když stojíte někde na parkovišti ve zvoleném druhu atomobilu, zmáčknete šipku dopředu a motor té staré herky zahučí a auto se nemotorně pohne dopředu. Sedíte-li v taxíku, tak na vás každých pár metrů mává chodec chtějící někam hodit a nechat vás něco vydělat. Můžete jet pomaličku a kochat se okolím, nebo na to trochu šlápnout, dovolí-li to ovšem auto :-). Potom ale musíte dávat velké bacha na policajty. Pěší strážníci v dobových uniformách vás moc zajímat nemusejí, horší je to s motorizovanými ochránci zákona, jejichž auta jsou často rychlejší než ta vaše a mohli byste tak přijít o své penízky, nebo jít dokonce sedět, záleží na výši vašeho přestupku, což by znamenalo konec hry.
Vyhnete-li se hlídkám a dovezete zákazníka na určené místo v čas, přisypou se vám penízky, přijedete-li pozdě, peněz bude méně. A na co peníze? No přece na opravu vašeho čtyřkolého miláčka, přece si nebudete po každé srážce krást nové!
Dalo by se říct, že honičky s policií jsou formátem sami pro sebe. Když si v extrémní jízdě vybojujete nějaké silnější auto, můžete si dovolit trochu si s policií zahrát a nechat po sobě vyhlásit pátrání a to je potom adrenalin. Plné město houkajících policejních aut, zátarasy na silnici, dřív nebo později při honičce někoho porazíte, tak dojde i na střelbu.
Prostě jízda vydá téměř na samostatnou hru a strávil jsem u ní snad víc času než u samotného příběhu.
Jen ti ostatní řidiči. No to je hrůza! Jediné na co reagují je červená na semaforu a trochu uhnou když na ně zatrobíte. Ale těch srážek, co jsem zažil, když si to valím stodvacet a ten troba v klobouku se prostě rozhodne odbočit doleva. Prostě není-li červená, nebo řidiči nestojí přímo něco v cestě, tak jede a nezajímá ho co se děje kolem něj. Doufám, že to do dvojky spraví!

Pro: příběh, realistická grafika přesně sedící k prostředí hry, nádherná auta, hudba

Proti: hloupost ostatních řidičů

Mafia je pro mě nejlepší hra kterou jsem kdy hrál a zatím jediná, které dám 100%. Pro mě nezapomenutelným prvkem je příběh, ze kterého by se mohl poučit nejeden filmový scénář. Skvěle zachycená atmosféra 30.let, perfektně propracované zapamatovatelné město, kde každá čtvrť má svoji jedinečnou tvář. Velmi povedené dobové automobily, které není lehké řídit a klasické zbraně, v čele s legendárním Tommy gunem. Mafia je hra, po jejímž dohrání jsem si přál, abych si mohl vymazat vzpomínky na ní a prožít příběh od začátku...:) Je dělána s maximálním citem pro detail. Kapitolou samou pro sebe je hudba. Tehdejší songy jsou opravdu chytlavé a skvěle pasují do hry, stejně jako složená instrumentální část. K tomu všemu přidejte ještě bezchybný český dabing s nezapomenutelnými hláškami a máte postaráno o luxusní zážitek. Myslím, že mi tahle hra dala do života víc než jenom zábavu a právě proto těch 100%...

Pro: příběh, atmosféra, Lost Heaven, hudba, dabing, i na dnešní dobu pěkná grafika

Proti: nic zásadního