Recenze dabingů české a anglické verze

150 recenzí za Mafii. To je na Databázi zdaleka nejvíc a nikdo se nepokusil načít druhou stopadesátku. Přemýšlel jsem, jak napsat něco, co ještě nebylo napsáno a zkusím zhodnotit kvalitu českého dabingu a anglického voice actingu.

Mafia se v Česku právem stala hitem i kvůli českému dabingu. Je plný vulgarismů, zapamatovatelných hlášek, humoru, ale i smutku, agrese nebo lidskosti. A nic z toho anglická verze nemá. Možná se to zdá neuvěřitelné, ale v EN nejsou žádné vulgarismy. maximálně nějaké slabší pro PG 13. Jenže i v zahraničí má Mafia Rkový rating. Je to ostudné a zbytečné. Ale co čekat od Ameriky. Druhá věc v mém seznamu jsou zapamatovatelné hlášky. Zatímco české verze má barvitý jazyk, ta anglická je psaná obyčejným až tupým způsobem. Například hláška:  „Co koukáš, jako by ti spadly hračky do kanálu“, je tam něco jako: „Co čumíš tak blbě“. Frankova dcerka namísto „Ahoj strejdo“ zahlásí jen: „Bye mister“.

Humor a smutek samozřejmě nechybí ale herci v anglické verzi oboje nedokáží správně podat. Spíše to zní, jako by svoje repliky jen četli bez emocí. Spíš než dabéři tak působí jako vypravěči a není to vůbec dobré. U mnoha vypjatých částí se tím ztrácí napětí. A přitom nejde o žádné amatéry. Jsou to převážně herci z mafiánských filmů a seriálů. Agresivní scény někdy postrádají tu surovost, jakou by měly mít.

Celkově vzato je anglická verze opravdu špatná a byla by, i kdyby neexistovala česká. Hodně věcí dělá špatně a v porovnání s CZ selhává ve všech ohledech. Pochybuju, že by měl lepší voice acting nějaký vliv třeba na prodeje a úspěch v zahraničí. A možná se mýlím a špatný přišel i anglofonním hráčům. To už se nikdy nedozvíme. Mimochodem Definitivní Edice je v tomto ohledu mnohem lepší.

Pro: Hvězdné obsazení, kvalita zvuku

Proti: Bídná intonace a tón, zbytečná slušnost, žádný cit pro jazyk

Všichni se asi shodnou že Mafia je bez nadsázky nejlepší českou hrou všech dob, která nedovolí hráči od začátku do konce dýchat. Hráč může prožívat od začátku do konce příběh Tommyho Angela. Příběh vzestupu a pádu, lásky a nenávisti, příběh velkých dějových zvratů se kterými se hlavní hrdina od začátku do konce potýká. Atˇ je tedy Mafia II jakkoli technologicky vyspělá nemyslím si že kdy vyplní v našich srdcích místo po Mafia I. Jen málokdo z pařmenů dnes může prohlásit že Mafii nehrál zvláště kvůli množství Patchů a Moddů. Ještě po tolika letech ji dnes najdete v obchodech za odpovídajícich 300 Kč a myslím tedy že si proto zaslouží i po letech 100%

PS: Český pařmen který nehrál Mafii je vlastizrádce.

Pro: Zahrajte si a uvidíte.

Proti: Místy zlobí grafika.

Mafia sa stala pre mňa už pred rokmi legendou medzi hrami a právom si drží prvenstvo medzi osobne najlepšími hrami histórie. Je to hra, ktorú človek môže prechádzať aj 20.ty krát, a napriek tomu cíti stále tú istú atmosféru ako pri prvom zapnutí. Mafia nie je hra len o hraní. Je to vyšperkované dielo s neopakovatelnou atmosférou a napriek zastaralejšej grafike, s autentickým prostredím predvojnových rokov. Mafia je u mňa jedna z hier, ktoré sa rodia raz za 10 či 15 rokov a je to povinnosť pre každého hráča hier. S čistým svedomím dávam tejto legende 100% tak ako pred rokmi v recenzii.

Pro: atmosféra, príbeh, hudba, na tu dobu grafika, excelentný dabing

Proti: nič

Co říct o legendární první Mafii? Je to bez debat nejlepší česká hra. 100 %. Tečka. No dobře, zkusím to přeci jen trošku rozvést.

+ Příběh. Na hru z našich luhů a hájů je příběh hodně dobře propracovaný, zábavný, obsahuje rozumné a uvěřitelné zvraty, atd. Ano, obsahuje občas nějakou nelogičnost, ale jak říká Tommy: "I mistr tesař se někdy utne".
+ Samotné mise jsou různorodé, jejich obtížnost značně kolísá, což není na škodu. Po nějaké fakt těžké misi je fajn si odpočinout u lehčího průběhu.
+ Atmosféra. Město je logicky rozčleněno.
+ Hudba. Tady hodně zamrzí, že na Steamu již není dostupná licencovaná hudba, to bohužel ubírá značnou porci atmosféry při jízdě městem.
+ Dabing se opravdu hodně vydařil.
+ Grafika v době vydání vypadala fantasticky.
+ Závody. Spousta lidí na ně nadává. Vzpomínám si, že když jsem hrál Mafii poprvé, tak mi také trvalo slušnou dávku času, než jsem je dokončil. Přitom ale stačí jen netlačit tolik na plyn a obvykle není problém zvítězit i na nejtěžší obtížnosti.
- Trochu mi chyběla možnost se lépe krýt za překážkami.
- Ježdění po městě mi přišlo po čase nudné. Nejvíce jsem to pociťoval u nepovinných misí pro Lucase Bertoneho. Ty obvykle spočívají v tom, že se musíme dostat z centra mapy na jednu stranu, pak zpátky, pak na druhou stranu a pak přes celou mapu zase do Salieriho baru.
- Štvala mě policie. V prvé řadě mám podezření, že mají až moc rychlá auta, kterým se nedá moc jednoduše ujet (včetně rozjezdů do kopce). V druhé řadě mají problémy jen s Tommym, to že se kolem nich prožene auto jiných gangstrů, kteří střílí na všechny strany jim nevadí, dokonce ani Paulie s vytaženým thompsonem není problém. Naopak až moc hloupý je můj klasický únik před nimi. Stačí vystoupit, schovat se za roh, počkat na konec pátraní, nastoupit zpátky do auta (u kterého policisté stále stojí) a odjet.
- Líbí se mi, že autu může dojít benzín a je tedy nutné natankovat. Bohužel se mi to v hlavním příběhu ani jednou nestalo. Pouze je na to speciální úkol v extrémní jízdě.
- S některými i výkonnějšími auty nejde vyjet prudký kopec na Oak Hill, ale přitom jiní lidé ho bez problému vyjedou s horšími auty.

V době vydání to byla obrovská bomba. Uvedené zápory jsou psány z dnešního pohledu a jsou to vesměs drobnosti, které by mě v dané době nejspíš ani nenapadly.

Pro: Příběh, atmosféra, design, hudba, dabing

Opravdu skvělý kousek! Jedna s mála her které jsem dohrál do konce více než jednou. A to nepočítám desítky hodin strávených u nadstavbové části zvané jízda. K příběhu, grafice atd. se už asi nemá cenu vracet, tak se na to podívám trochu z jiného pohledu formátu jízda.
Už začátek, když stojíte někde na parkovišti ve zvoleném druhu atomobilu, zmáčknete šipku dopředu a motor té staré herky zahučí a auto se nemotorně pohne dopředu. Sedíte-li v taxíku, tak na vás každých pár metrů mává chodec chtějící někam hodit a nechat vás něco vydělat. Můžete jet pomaličku a kochat se okolím, nebo na to trochu šlápnout, dovolí-li to ovšem auto :-). Potom ale musíte dávat velké bacha na policajty. Pěší strážníci v dobových uniformách vás moc zajímat nemusejí, horší je to s motorizovanými ochránci zákona, jejichž auta jsou často rychlejší než ta vaše a mohli byste tak přijít o své penízky, nebo jít dokonce sedět, záleží na výši vašeho přestupku, což by znamenalo konec hry.
Vyhnete-li se hlídkám a dovezete zákazníka na určené místo v čas, přisypou se vám penízky, přijedete-li pozdě, peněz bude méně. A na co peníze? No přece na opravu vašeho čtyřkolého miláčka, přece si nebudete po každé srážce krást nové!
Dalo by se říct, že honičky s policií jsou formátem sami pro sebe. Když si v extrémní jízdě vybojujete nějaké silnější auto, můžete si dovolit trochu si s policií zahrát a nechat po sobě vyhlásit pátrání a to je potom adrenalin. Plné město houkajících policejních aut, zátarasy na silnici, dřív nebo později při honičce někoho porazíte, tak dojde i na střelbu.
Prostě jízda vydá téměř na samostatnou hru a strávil jsem u ní snad víc času než u samotného příběhu.
Jen ti ostatní řidiči. No to je hrůza! Jediné na co reagují je červená na semaforu a trochu uhnou když na ně zatrobíte. Ale těch srážek, co jsem zažil, když si to valím stodvacet a ten troba v klobouku se prostě rozhodne odbočit doleva. Prostě není-li červená, nebo řidiči nestojí přímo něco v cestě, tak jede a nezajímá ho co se děje kolem něj. Doufám, že to do dvojky spraví!

Pro: příběh, realistická grafika přesně sedící k prostředí hry, nádherná auta, hudba

Proti: hloupost ostatních řidičů

Bez nadsázky napíšu že to byla nejlepší hra, jakou jsem kdy na PC hrál!Na hodnocení a uvažování o tom jak se mě která hra líbila jsem hodně náročný a přes 90 jdou u mě jen málokteré hry.Ale mafia mě prostě uchvátila.Ten český dabing se povedl jako ještě nic, co jsem na PC měl možnost vidět.Geniální počin!Na rozdíl od GTA mě ucvátilo to, že celá hra (mapa), žila danou misí.V GTA dostanete úkol a dokud nepřijedete do vyznačeného bodu tak zbytek "polygonů" nemá ani tucha že něco děláte.Zatímco v Mafii dostanete úkol a už při cestě na místo (například v misi se závody aut) jsou všude kolem vás transparenty s oznámením závodu, z dálky slyšíte hlasatele.Tohle mě na hře dostalo ze všeho nejvíce.

Pro: Dokonalý český dabing-strhující příběh-ovládání aut

Proti: ?

Přísloví zlaté české ručičky pochopíte teprve ve chvíli kdy si zahrajete Mafii. Legendu české herní scény, která je tak legendární že ústřední melodii mám jako vyzvánění (však víte, pam-pam-pam-padám-pam-pam-pam-padám-padamambapam), jako tapetu mám hlavního hrdinu Toma opřeného o jeho taxík, a hlášky z mafie používám dennodenně. Taky vždycky dvakrát do roka pořádáme s kámošem maratón, kdy nakoupíme energeťáky, vodku, chipsy a paříme vkuse dokud nedojedeme do cíle. Mafie je prostě něco jako pověstný svatý grál, je to něco víc než ježíš spasitel, Mafie je biblí, a to nejen mafiánských příběhů ale i do každodenního života. Mohl bych sem házet superlativy ještě hodně dlouho, leč místa není neomezeně a stejně, kdo by to pak četl. A taky mám vytetovanou spézetku Tomova taxíku na zadku.
Takže drazí a milý, takhle by asi vypadal můj vykalkulovaný komentář, který by měl za úkol stát se nejlépe hodnocením na databázi (není přeci náhodou že pluska se nejlíp zbíraj právě u mafie, u které stačí nešetřit chválozpěvem). Ale jelikož jsem všemocný Chipsík, tenž co z vody udělá 42, ten který okrádá bohaté z těhož jde zlomek chudým a zbytek do bordelu a hlavně jsem ten nejčestnější muž na světě, tak kalkulovat nebudu a napíšu komentář sobě vlastní, který svým stylem né každému vyhovuje.. Nuže, usaďte se moje ovečky boží pohodlně, jdeme na to.

CHIPSÍK KOMENTUJE!

Bylo nebylo, v České zemi žil člověk jménem Dan Vávra, a ten vdechnul život hře, která je v Českých hájích dost často považována za jednu z nejlepších né-li nejlepší na světě.

Mafie je nepochybně skvělou, možná by se dalo říct i kurva výbornou hrou. Má dobrý a skvěle podaný příběh z mafiánských kruhů. Má propracované město, v němž je radost se projíždět. Má sympatické postavy (kurva, už 3x za sebou jsem na začátku věty použil slovo Má, budu si muset vymyslet něco nového). Dále má (jo, tenhle uprage bude vyhovovat) to pověstné kouzlo. To kouzlo, díky kterému tu hru můžete zapnout kdykoliv (klidně i v den, kdy vašeho bráchu přejede vlak protože se sjede a bude si myslet že hraje GTA a tím pádem si řekne že klidně může skočit pod vlak, že se stejně objeví u nejbližší nemocnice) a také že vás kdykoliv chytne. Tímhle kouzlem je obdařená Mafie.

Popravdě ani nevím jak se panu Vávrovy takové okouzlení (Enchantment? Enchantment!) mohlo povést, ale povedlo se. Nejspíš to bude tím, že se panu rýpalu Vávrovy podařilo skvěle smíchat prvky jako příběh, sympatické postavy, dabing na úrovni, hratelnost, dobovou atmosféru a další prvky hry tak že dohromady dají to pověstné kouzlo. A samozřejmě tomu kouzlu pomáhá fakt že Mafia je hra česká. A tenhle fakt to kouzlo ještě násobí.

Další věc co tomuhle kouzlu hodně pomáhá je to že Mafia je po technické stránce zvládnuta perfektně. Grafika je hezká, tak hezká že i dnes se mi zdá hezká. Město je tak krásně a detajlně vymodelované že i dnes se mi zdá krásné a detajlně vymodelované, stejně tak vozový park je perfektně zpracován tak že i dnes mi příjde perfektně zpracován)

Lidé co dělali na Mafii, tomu dali zkrátka tu nejlepší péči, dělali to z lásky (poznámka komentátora: jedná se jen o mou hypotézu, je klidně možné že to dělali jen pro prachy) a díky tomu je Mafie tam kde je, a díky téhle pečlivé práci (buď díky pečlivé práci a spoustu lásky, a nebo jen Dan Vávra zaprodal duši satanovy a nebo něčemu horšímu...třeba Harbingerovy) má to kouzlo, díky kterému si jí rád zahraji i dnes.

Mafie je nepochybně skvělou, možná by se dalo říct i kurva výbornou hrou, ale že by byla nejlepší hrou vyrobenou v Česku? Dovolte mi udělat mohutné pchééééééé. Nejlepší hrou z tohoto státu je Operace Flashpoint maderfaker ouje bro!

PS: Kouzlo mafie je tak silné, že ikdyž jsem na ní chtěl být trochu zlej a né tak moc ji chválit, tak mi srdéčko jedno zkurvené prostě nedalo a já na ní musel být hodnej.

PSS: Tak jsem si to po sobě přečetl (první koment u kterého to dělám...je to přece kurva Mafia!) a musím říct že tam melu o tom samém a furt dokola....ale to je jedno, hlavní je že sem Mafiu chválil a teď chci vaše pluska muhehehe!

Pro: Má to v sobě to pověstné kouzlo

Tři dny jsem přemítal, zda mám komentář k Mafii napsat, nakonec jsem se tedy rozhodl, že ano, i když po jeho dopsání budu moci očekávat rozzuřené davy s pochodněmi a vidlemi pod oknem, protože Mafie pro mě není kultem ani bohem, nýbrž "jen" velmi dobrou hrou.

Začnu příběhem, protože ten je hlavní předností hry. Příběh je skutečně propracovaný a zvraty v něm jsou skutečně nepředvídatelné. Tak nečekané zvrat jsem opravdu v moc hrách neviděl. Bohužel (nebo bohudík, ani sám nevím), jsem po dohrání neměl pocit, že musím mít ještě, a tenhle pocit je pro mě měřítkem napínavosti příběhu. Příběh je tedy opravdu dobrý, ale ne natolik, aby si u mě zasloužil první místo.

Herní mechanismy jsou skvěle promyšlené, prsty se nikdy na klávesnici nepletou, avšak je třeba si na ně první hodinku pořádně zvykat. Jízda je fantastická, alespoň na dobu, kdy hra vyšla, řízení aut je podle jejich druhu odlišné, a to se cení. Sice, v některých případech se může řízení zdát tvrdým, ale jak jsem již napsal, je třeba si na hru chvíli zvykat.

Všemi opěvovaný dabing je skutečně skvělý, a mě nezbývá než se do sborového zpěvu ódy přidat. Prostředí je zachyceno, a to musím opakovat všechny přede mnou, opravdu bravurně a podmalováno dobovou hudbou je absolutně dokonalé.

Jedna z malých chybek, nebo spíše nedomyšleností, anebo ještě lépe - neplánovaností je to, že hra vám nenabízí žádné, nebo jen velmi málo vedlejších cestiček, či alternativních řešení misí, je to velká škoda, protože by si tak u mě o pár příček šplhla.

Osobně si nejsem jist, do jakého žánru hru zařadit, akční není zas tak moc, RPG prvky, až na příběh, také nemá. Možná akční adventura, to bude ono. Rozhodně pokud se čechům podaří ještě někdy udělat ještě něco lepšího, bude to boom a já na takovou hru čekám a hreju jí jednu z vyšších příček v mém hodnocení.

Pro: Příběh, prostředí, soundtrack, charakterní postavy, dabing, zvraty

Proti: žádné alternativní cesty

Pro mě osobně je Mafia 1 nejlepší hrou všech dob <3
Ani jedna mise není nějak nudná (snad jen taxikářská část v misi Uprchlík :D)
Jak se z prostého a nudného života normálního taxikáře stane gangsterska plná zvratů, překvapení, lásky a napínavých situací...
Pokud je snad někdo, kdo hru ještě nehrál a nezná ji, určitě by to měl co nejdříve napravit!
Český skvost! <3

Pro: Příběh, Ovladatelnost, Hlášky, Hudba, Automobily...

Proti: Otravná policie :D

tahle hra je pecka!! Jakmile jsem si jí poprvé zahrál tak mě chytla a nepustila. Dokonce i po tolika letech od vydání mě pořád baví. Ano chybky má a není úplně dokonalá, nicméně hru kterou hrajete tolik let nemůžete ohodnotit 90% ani 95% tohle je jasná volba- 100%. Těším se na dvojku a jenom doufám aby to nedopadlo jako Vietcong 2.

Pro: Kdybych to měl vyjmenovat tak mi tahle kolonka nestačí

Proti: chybky v grafice, občas nelogické chování chodců a ostatních řidičů

Mafia má jeden z nejlepších příběhů který kdy ve hrách byl..podle mě je to příběh doslova filmový…je škoda že si toho ještě nikdo nevšiml,ale možná že i naštěstí jinak by to zprznili.
Co dál…skvělý otevřený město kde si můžete jen tak projíždět(mezi misema),spousta dobových aut která se špatně řídí,perfektní dobová hudba.Vynikající mise(pro mě nejlepší je jak na jisté farmě za městem obchodují s alkoholem..následuje přestřelka,záchrana Sama a zběsilí útěk v kamionu…supr,,)…
No a neposlední řadě potom ten závěr..nejen úžasná poslední mise,ale myslím tím to co se stane úplně na samém konci po letech…znalci vědí…to mě opravdu dostalo a několik minut potom jsem tupě civěl na monitor s nevysloveným COŽE?
..Zkrátka Mafia je nejlepší česká hra která kdy byla…a jediná hra která by ji mohla porazit je jen její připravované pokračování.
No a samozřejmě je to jedna z nejlepších her na světě.

Pro: Filmový příběh,otevřené město,skvělé mise,auta...naprosto úžasný konec.

Proti: ..to že mi ta verze co byla ve SCORE pořád padá a to před mojí výše zmíněnou oblíbenou misí...místy trochu přiblý nepřátelé i chodci.

O tom, že Mafia je skvělá hra, není přece pochyb. Příběh, dabing, grafika ale i fakt, že ve své době byla první, která přivedla do trojrozměrného světa období 30.let 20.století. Volnost pohybu po městě a výtečnou atmosféru těchto let nenabídla žádná hra té doby! A pozor! Hru vytvořili čeští vývojáři! Chvála jim za historický kousek, jež se zapíše do herní historie zlatým písmem! Tak a to bysme měli. Teď končím se stereotypním chválením. A vrhnu se na hanění a hlavně na postřehy (co mi vadilo, přišlo podivné, co jsem ve hře postrádal...).

Prvním bodem by byla kamera. Postrádám tu kameru s palubní deskou. Z hraní GTA:SA jsem si zvykl na pohled kamery, který mi v Mafii citelně chyběl. Jde o pohled kdy koukáte z boku na své auto nebo na auto vedle vás. V Mafii se ta kamera táhla tak nějak podivně okolo. Další věcí, kterou bych uvítal je možnost si na mapě označit nějaké místo (obdobně jako v GTA:SA). Taktéž bych uvítal vyskakování z auta za jízdy. V misi pro Lucase Bertoneho kdy mám shodit automobil ze svahu u majáku do moře by to působilo efektivněji, než zaparkovat auto u okraje a běžet ukrást jiné, kterým ho tam dotlačím.
Další nelogická věc je možnost volby nastoupení do vozidla. Chápu je to fajn. Chci rychle nastoupit do auta a ujet. Volba "Chci nastoupit dozadu" nebo Chci nastoupit jako řidič"? Proboha proč? V tom rychlém zmatku nasednu dozadu a čučím proč vlastně nejedu. Volba nasednout dozadu je tedy k ničemu. U Mafie se mi strašně líbí věrnost vozidel ale vadí mi opožděné zapínání blinkrů do zatáček. Daleko efektivnější je, když zmáčknu doprava a blinkr ihned zabliká. Ne že už jsem zatočil a blinkr teprve poblikuje.

A pojďme se vrátit na úplný začátek. Tutorial. V něm na samotném úvodu slyšíme vypravěče, který povídá: "Vítejte v opravdové škole pro mafiány". Zní to drsně. Uau. Ale tady se učím teprve řídit a nastupovat do auta. Tudíž ještě ani nepracuji jako taxikář. A o nějaké mafii tudíž ještě vůpbec nemám ani ponětí. Až teprve postupem hry se dostanu k Salierimu. Další podivností je, když ukradnu policejní auto, zajedu s ním k Ralphovi, neuloží se v garáži. Což mě vcelku naštvalo, když s ním jedu přes půl mapy. V misi Smetánka, kdy dostihnu Morella u mostu, zajedu si autem ke kraji srázu. Vystoupím a se mnou i kolegové, Paulie ale nelogicky vystoupí a sebíhá ze skály. Auto totiž bylo z jedné strany přímo u hrany skály. Takže Paulie stál ve vzduchu (místo aby vyšel dveřmi u řidiče) ale nespadl, pomalinku jakoby 95° sráz sebíhal a až seběhl dolů, napsala mi hra Paulie umřel.. I tak mi nedalo a jako správný mafián jsem jel vrak pod mostem zkontrolovat, však víte, jestli náhodou Morello nepřežil. A po dojetí na místo jsem zjistil, že vrakem jde v pohodě projít.

Vratím se ale zpět do města. Tak si tak stojím na mostě se svým auem. Zvedací most poblikuje a propouští pod sebou loď. Říkám si je to fajn efekt. Dobrý nápad. VYlezu z auta a pozoruju loď. A hle. Naráz se zamýšlím. V dáli lze vidět koleje, které přes řeku vedou také. A proč ty se nezvedají? Vždyť jsou položeny níže než most silniční. To ta loď koleje podploje? Přeskočí?..

Další totální nelogická věc je v misi Kdy vykrádám banku. Při útěku z banky stojí venku auto, kterým jsem přijel. Tak proč proboha páčím zámek?! To jsem ty klíčky od auta ztratil v trezoru? Na samém konci když Sam střílí s kulometem v nejvyšším patře a já se kryju je další věc, která mě štvala, ale beru ji jako ztížení obtížnosti na konci hry. Vykouknu z krytu Sam střílí, po chvíli začne nabíjet. Na nic nelením a pálím a v tom umírám. Je zajímavé že Sam střílí i při nabíjení. Nebo jen hrál že nabíjí? :-) Tahle změť mých několika postřehů, v naprosté slohové neposloupnosti má ukázat, že hra je sice skvělá, ale nemusí se vyzdvihovat jen ty kladné vlastnosti. :-)

Pro: Mafia: The City of Lost Heaven

Proti: Mafia: The City of Lost Heaven

O téhle hře by se dalo jednoduše napsat: "interaktivní film". Naprosto úžasný herní zážitek, vynikající příběh, parádní jazzové tóny podkresové hudby a v neposlední řadě (na svou dobu) skvělá grafika.

A jako bonus po dohrání se otevře extrémní jízda, což je perlička pro trpělivé. Některé "odměny" opravdu stojí za to. :-)

Pro: příběh, hratelnost, extrémní jízda

Proti: místy nevyvážená obtížnost

Jedna z mála her, na které opravdu nikdy nezapomenu. Na svou dobu je Mafia velice vyspělá hra, jak po technické stránce, tak po hratelnosti. Příběhové klišé je přebito úžasnou akcí, nádhernou hudbou a grafikou a jako třešnička na dort je zde profesionální český dabing, kde excelují Marek Vašut či Petr Rychlý. Nezapomenutelná česká hra, kterou si i dnes rád zahraji.

Pro: Hratelnost, grafika, hudba, dabing, hrací doba, trochu příběh

Proti: Malé bugy ve hře, které se ale dají přehlédnout, HW náročnost (na svou dobu), příběhové klišé

Mafia: The City of Lost Heaven

Mafia, je pro mě nejoblíbenější, co se týče polofilmového herního prostředí zasazeného do 30 let.Tato hra je dobře zpracovaná jak režií, tak scénářem a český dabing na ni sedne, "přesně jak prdel na hrnec" !!! Čeští vývojáři se přesně trefili na osoby s danným hlasem který se k jednotlivým osobám přesně hodí.No prostě parádně vybroušený kousek, jak graficky, tak i zvukově a Audio stránka hudby, je velice pěkná a dobově se k tomu hodí.Zvláště klarinety a jazz trumpety s dusítkama.
No, chvílemi jsem si připadal, jak když jsem v té době taky.Je to můj herní drahokam, ke kterému sáhnu vždy, když je dlouhá a zvláštní chvíle která k tomu nutí, si to znovu zahrát.Tento příběh jsem dohrál snad 7x a vždy je něco, co mne po čase zpátky vrací, abych si znovu zahrál.Konec je dojemný a prožíval jsem ho jako většina národa, se slzami v očích.Vždycky si řikám, mohlo to dopadnou lépe."Chudák Tommy" !!! Na téhle hře je zvláštní, ta dobová atmosféra která se dá plně prožívat.
Škoda, že další pokračování Mafia 2 nezasadili do pokračování ve stejných 30 letech, ale s moderní grafikou.
Měl jsem rád hlody Pauliho, ralf byl dobrým automechanikem a kámošem.Lucas bertone, zase šikovný potměšilý vychcánek.Žlutej Pít byl simpatickej děda.Frank se ze začátku nezdál a pak to byl dobrej chlap.Sam byl křivák, který byl hodně v ústraní.Salieri zase nemilosrdný obchodník se snahou převálcovat svojí konkurenci zastrašovacími metodami a svým respektem v okolí.

Tak se mějte hezky a vzpomínejte na tento příběh s úctou.

Pro: Vše !!!

Proti: Nic

Je to přes sedm let, co vyšla dlouho očekávaná česká gangsterská akce Mafia: The City of Lost Heaven. Očekávaní bylo veliké a ve většině bodů své očekávání splnila. Bylo to atmosférou? Herním prostředím? Nebo tím, že Mafia působila neuvěřitelně lidsky?!

Z velké většiny to bylo dle mého názoru ze strany scénáře, který byl uvěřitelný a bezkonkurenčí, kam se na něj hrabal příběh v té době dosti populárního GTA III?! Příběh zaujal, zaujaly i české, snad už zlidovělé hlášky z českého dabingu, bez něhož by Mafia nebyla Mafií.

Náplń misí byla ve všech případech variabilní a stereotyp nepřicházel ani v jedné z nich, co mise, to zábava. O Mafii se dá psát celé hodiny. Celé hodiny se dá hrát. Je to zkrátka česká klasika od Čechů.

Pro: příběh, prostředí, postavy, zbraně, auta, město, mise, extrémní jízda,

Cítím potřebu, snad i povinnost sdělit následující - Mafii jsem v době jejího vzniku nehrál, pouze o ní hodně slyšel od pár pařanských spolužáků. Já v té době samozřejmě znal GTA I a II., ale žádné řeci mě nepřiměli jí hrát. Možná za to mohl i fakt, že jsem měl pořád Pentium 1.5 (něco mezi 1 a 2 výkonem) a Mafii bych nespustil, nebo spustil velice špatně. Dostal jsem se (u strejdy) k GTA 3 a Vice City a tak jsem hrál ty. V 2004tém jsem nadšeně pařil San An. Mafii jsem hrál až v roce 2007.

Byl jsem nadšen, to ano. Užíval jsem si příběh i grafiku, ale až po tom, co mi GTAčka zkazili náhled na sandbox styl hry. Já chtěl spoustu věcí co se dají dělat, dobrou porci té krajiny kolem a ne jen jezdit po městě, nebo dělat příběh. A tak hře nedám 100% (v jiném životě možná, ale myslím, že nemůžu, nejsem toho schopen kvůli vlivu GTA - a rozebírám to tu tak podrobně, protože mi to přijde důležité). Ale nehodlám ani srazit Mafií hodnocení na kolena. Na to cítím, že je hra příliš kvalitní, příliš jemná, no a také kvůli respektu k době, kdy hra vyšla (tuším že GTA 3 o kus míň než rok před Mafií).

A koneckonců, kecal bych, kdybych nebyl hrdý na to, co Češi dokázali. Též bych kecal, kdybych řekl, že jsem si hru neužil, že jsem nehltal příběh a že se mi nelíbila hudba (takovou dokážu poslouchat). Samozřejmě též dabing, nejvíce potěšil Petr Rychlý (možná jen proto, že je můj oblíbený dabér). A tak Mafia potěšila, ale nejenom to - Mafia mi také utkvěla v paměti. Období gangsterů mám velice rád a od té doby ještě raději.

Pro: Příběh, Vzhled města, "Realističnost"

Proti: Ne tak zábavné

Představovat někomu tento skvost českého trhu je si myslím naprosto zbytečné. Ono udělat hru, která se lidem líbí je jedna věc, ale udělat hru se kterou člověk roste je věc druhá a ten kdo ji nikdy nehrál, nikdy nepochopí, o čem je řeč. Dodnes vzpomínám na Paulieho a jeho vtipné hlášky, Sama, který pokaždé, když ho nechtíc praštíte zařve: ,,To měl být vtip? Byl dost špatnej!". Nebo také na Ralfa a jeho a-a-ahoj Tome a spoustu dalších postav. Já jen doufám, že, není všem dnům konec a čeští tvůrci nám vytvoří něco, z čeho se stane legenda jako z Mafia: The City of Lost Heaven.

Pro: Dabing, výborné hlášky, příběh, postavy, mapa města, Jízda a Extrémní jízda, zbraně.

Proti: Až na pár malých bugů ( které jsou ale někdy velice vtipné) nemám vubec žádné proti.

Pokud nic jiného, určitě tahle hra znamenala hodně pro českou herně-vývojářskou scénu. Nejsilnější stránka Mafie, a sice příběh, se sice nemůže rovnat vrcholným mafiánským eposům ze stránek knih a filmového plátna, nicméně v herní branži pořád strkala 90% her s přehledem do kapsičky od trenek. A co tak sleduju, dělá to vlastně dodnes.
Český klenot, který na čas pokořil GTA a zesměšnil herního Godfathera. Hra s patrně nejlepším příběhem, hudbou a dabingem v herním průmyslu. Druhý díl už snad vyšší laťku mít nastavenou nemohl. Snad jediná gameska, u které jsem měl na krajíčku.

Pro: Grafika, příběh, hudba, dabing, extrémní jízda

Proti: Pár drobných bugů, mise Fairplay