Lollypop

1994
1995

V plošinovce Lollypop hráč dostane pod kontrolu právě oživlou panenku Lolly, se kterou se musí probojovat přes několik graficky i stylově odlišných levelů, plných skrytých bonusů i lokací, které jsou vždy zakončeny soubojem s bossem. Hra je ztížena přítomností časového limitu.

Přes poněkud infantilní námět hra v době vydání obdržela velmi příznivé recenze, které oceňovaly krásnou detailní grafiku, variabilitu a design levelů a v neposlední řadě i hratelnost.

@Han22 (komentář): Podle me ma Lollypop skvely a stylovy vizual, spolecne s design levelu patri k nejsilnejsim strankam hry. Skvely jsou zejmena graficky variabilni tajny zony. Infantilni mi to neprislo, spis neco po vzoru Alenky v risi divu.

Tak nějak jsem při procházení 90s hopsaček zabrouzdal do skupiny "četl jsem recenzi ve Score, ale nikdy jsem nehrál". Cool Spot, Zool nebo třeba Lollypop.

Poslední jmenovanou hru jsem nikoliv zcela poctivě dohrál naprosto poprvé, čili komentář bude bez jakékoliv nostalgie. Lollypop nemá žádný příběh, dokonce ani žádné intro. Ujímáte se v něm malé panenky s podobou nevinné holčičky, která kromě skákání háže po nepřátelích lízátka. Na konci Vás čeká naprosto ujetý boss obří vzteklé mimino a po něm nějaký generický text o úspěchu a poražení nepřátel.

Zmiňovaná panenka se k němu musí prokousat osmi koly plnými nástrah a nepřátel. Na cestu si můžete zvolit autofire, který Vám výrazně usnadní likvidaci potvor a 3-7 životů. A zde přichází zdrada jak z konzolovek. Zvolit si 7 životů je pro autory asi ekvivalent cheatování či volba na easy, takže když projdete tři kola, hra končí a doporučí Vám hrát se třemi životy. Za takovou prasárnu dávám body dolů.

Jinak to není špatná hra. Panenka má tři dílky energie, v jednotlivých kolech sbíráte upgrade lízátka, který je opravdu poznat, sbíráte životy či energii, sbíráte také klíče do "subsvětů" (Nejen) v těch musíte sesbírat 4 části fotografie, aby Vás hra pustila k bossovi kola. Bohužel zrada číslo 2 je, že mezi potřebnými předměty vypadávají i hnusy, které Vám pokazí ovládání, znemožní skákat, či Vás rovnou zabijí.

Kola jsou poměrně obtížná. Nikdy ta obtížnost není neférová, každý skok se dá zvládnout, každá potvora zničit, ale těch pastí, monster a možností přijít o energii je spousta a energie a životy ubývají. Po dohrání kola sice získáte password, ale pokud projdete dál s jedním životem, je lepší si kolo zopakovat a pokusit se ho projít s co nejmenší ztrátou. Já takhle prošel až do 7. kola, kde jsem skončil. Dostal jsem se v jeskyni k 4skoku, ve kterém Vám brání ostnatý strop. Ze zoufalství jsem si napsal cheat na někonečně životů, zkusil to asi stokrát, ale marně. Máte tři dílky energie, ale potřebujete mnohem více skoků. Nakonec jsem si napsal heslo do posledního kola a dohrál to aspoň takhle jinak to nešlo.

Celkový vizuál hry je rozporuplný. Ano je to hezké, mění se tu prostředí a s ním i monstra, ale celé to působí šíleně infantilně.

Každopádně bez nostalgie a vzpomínek nemám proč nijak nadhodnocovat. Lollypop mi připoměl konzolové hopsačky, kterých jsem dohrál s pomocí různých emulátorů tunu a proti některým z nich je to čistý průměr. Slušně to vypadá, slušně se to hraje, klacky pod nohy nepotěší a infantilita z toho prostě číší až moc. 60%.