LEAVES - The Journey

07.03.2017

První část logické adventury s unikátním grafickým stylem, který připomíná díla od českého studia Amanita Design. V průběhu hry se setkáte se zvláštními postavičkami v surrealistickém snovém světě vytvořeném reálnými skulpturami sochařky a malířky Eve Nohl. LEAVES tvoří symbiózu mezi klasickým uměním a hrou, která hráče vysílá na dobrodružnou cestu do neviděného světa plného hádanek a puzzlů.

Cesta hráče začíná na okraji pohádkové země Mononino, jež je domovem malých Ovocňáčků. Vaše náhlé objevení se v Kamenných horách způsobilo mocný poryv větru a Ovocňáčci tak přišli o všechny listy z životadárného stromu. Vy si uvědomujete, že jste tak trochu zodpovědni za neštěstí, které malý národ potkalo, a vydáváte se nalézt všechny listy pro své nové přátele.

Pokračování příběhu nese název LEAVES - The Return.

Na LEAVES jsem narážela už několik let, a konečně jsem se dokopala se pořádně podívat, o co vlastně jde. Nenápadný cover mi úplně neevokoval adventuru, která je smíchána s díly jedné německé umělkyně. Výtvarné zpracování možná nebude každému úplně pochuti, protože se jedná o surrealismus a abstrakci, ale mně to celkem sedlo. Na začátku je krátká animace, která ukazuje cíl hry. Tím je sesbírání všech 28 listů, které opadaly ze stromu a vítr je rozfoukal po celé surrealistické krajině.

Když se ale budu soustředit na samotné hraní, tak musím říct, že jsem byla příjemně překvapená úrovní hádanek. Nejedená se o hlavolamy, které by byly extrémně těžké, ale úplně jednoduché některé části také nejsou. Především se jedná o takové ty aha momenty, kdy vám dojde, že tahle část hry souvisí s touhle hádankou. To, že nejen A vede k B, ale taky že k vyřešení B je potřeba X a Y, trochu zpestřuje některé snadné úkoly. Hru jsem prošla dvakrát a napoprvé mi to trvalo okolo dvou až tří hodin se vším bloumáním a hledáním obyvatel prapodivné krajiny, kteří se dají odhalit použitím lupy na jednotlivé obrazovky. Napodruhé s předchozími vědomostmi jsem dohrála za hodinu.

Hru bych hodnotila i výš, nebýt hloupých věcí jako mizející šipky přechodu mezi obrazovkami, nutnost nakliknout na specifické místo s daným předmětem aby nastala reakce apod. Nejednalo se o něco, co by bránilo hraní, ale otravné to bylo a hlavně jsou to takové základní věci, které se opravdu daly vychytat předem.
Tenhle komentář bude stejně miniaturní, jako samotná hra. Tu jsem dohrál především kvůli Herní výzvě 2021, jinak bych se k ní pravděpodobně nikdy nedostal. Nejdená se o můj "šálek čaje." Jedná se o logickou hříčku, která je inspirována surrealistickými obrazy malířky, o které jsem nikdy v životě neslyšel.

Příběh a herní náplň spočívá v hledání lístečků, které se vaším příchodem do snového světa rozletěly všude možně, což rozesmutnilo a rozzlobilo ovocňáčky na stromě žijící. Při hledání lístků postupujete lokacemi, které skrývají logickou hádanku či řešení hádanky, která na vás čeká v některé z následujících obrazovek. Ty nejsou těžké, ale vyžadují trochu paměti a pozornosti.

Celkově je hra velmi krátká, příběh prostý jak inteligence diskutéra na Novinkách, hudbu jsem nijak zvlášť nevnímal. Pro hráče logických her jednohubka na nedělní odpoledne. Nejlepší bude, když si přečtete popis hry a komentář od Schu. Ty hru vystihují naprosto přesně.