Kulivočko 1. kapitola

freeware (dříve placená hra)
22.12.2011 PC
Kulivočko je epizodická point and click adventura od malého českého vývojářského studia Fat Funky. Hra je vytvořena v enginu Wintermute a ujmete se v ní role osiřelého malého chlapce jménem Kulivočko, přičemž s tímto chlapcem prožijete dobrodružství vedoucí k nalezení záhadného artefaktu i jeho vlastní rodiny. V první kapitole musí chlapec podat pomocnou ruku za osvobození pohádkové říše od všeho zla…

Během svého putování narazí Kulivočko na spoustu postav (např. kouzelný dědeček) a roztodivných pohádkových stvoření (draci, trpaslíci, obři aj.) a stane se tak ve více jak 60 ručně kreslených lokacích. V těchto lokacích je potom nutné nalézat indicie, informace a předměty, které posléze slouží pro další postup ve hře.

V polovině roku 2012 byla hra uvolněna zdarma ke stažení z oficiálních stránek autorů.

Dohráno. Kulivočko mi moc stylem nesedl, trošku mišmaš. Ale pokračování bych si už taky dal. Problém s oknem, nešlo mi nijak korigovat ani…

Kulivočko je příjemná adventurka na jedno odpoledne, u které se pobaví jak malé děti, tak dospělí. Děti okouzlí pohádková grafika a hodně příjemný český dabing, dospělé naopak hromada popkulturních odkazů na herní či filmové kousky, které dětem nejspíše zůstanou skryty. Herní doba nepřekračuje dvě hodiny a vůbec bych se nezlobil, kdyby tvůrci udělali pokračování. Hra se díky nizoučko nastavené obtížnosti hrála hodně svižně a příjemně až do konce. Příběh, ač je naprosto klasicky pohádkový, mě zaujal a rád bych se dozvěděl, jak to vlastně se všemi dopadlo – klidně i za nějaký symbolický poplatek.

Pro: je to zdarma, grafika, příjemný dabing, pohádková atmosféra a absence násilí/vtipné popkulturní odkazy -> u hry se tedy pobaví jak děti, tak dospělí

Proti: kraťoučké

Kulivočko je sympatická adventura od českých tvůrců. Takových moc není a většina českých adventur je dobrá nebo skvělá, takže to asi umíme :) A Kulivočko není výjimkou.

Od první chvíle je jasné, že Kulivočko není namířen na hardcore hráče, kteří obdivují složité hádanky, složitý psychologický příběh a jiné "těžké" věci. V této adventuře prožijete spíše návrat do pohádky, možná až do dětství. Měl jsem dojem, že nejvíc by si hru užil člověk mezi 12-15 lety. Hádanky jsou vcelku jednoduché, příběh i atmosféra trochu naivní, ale v tom dobrém smyslu.

Pokud chcete strávit chvilku v jiném světě, je Kulivočko dobrý nápad. První epizoda je sice velice krátká (tak na hodinu), ale stojí za zahrání. A těch pár mušek není ve výsledku zase tak podstatných.

Pro: Grafika, hudba, snadné ovládání

Proti: Trochu infantilní dabing, délka hry

Hneď v úvode sa musím autorom poďakovať za to, že zmenili hlas Kulivočka, ktorý ma tak nesmierne iritoval pri hraní dema a kvôli ktorému som nechal Kulivočka dlho ležať ľadom. Kulivočko už nepôsobí ako maznajúce sa dieťa a je to sakra veľký rozdiel pri hraní. Druhá vec je, že autori chytro zmenili riešenie hádaniek oproti demu a tak bolo hranie opäť zaujímavé.
Hra ma milo prekvapila. Milá grafika (kreslená, trošku viac farebná, ale újde to), zaujímavý a vtipný príbeh, jednoduché a rozprávkovo logické hádanky (epizódou prejdete ako nôž maslom) a dobrý humor (žiadne trápnosti). Možno tomu chýbala iskra a najmä lepšie (kľudne aj ťažšie) hádanky, ktoré by hráča motivovali po ich zdolaní hrať ďalej. Tým ale nechcem zbytočne kritizovatť, veď išlo o začiatok hry, kedy sa všetko len rozbiehalo.
Veľmi ma mrzí, že ďalšie kapitoly už nevýjdu, lebo vývojárom došli peniaze. Mrzí ma to hlavne kvôli príbehu. Zničenie černokňažníka je klasický nudný odvar, ale sprievodné časti príbehu vyzerali zaujímavo. Bol tam napr. drak, ktorý uniesol princeznú, ale plánoval ju vrátiť. Prečo by niekto vracal ženu ? Nie nie, nehláste sa všetci.
Javilo sa mi to ako moderná rozprávka v štýle Shreka a to nemuselo byť vôbec zlé.

Hracia doba: 2 hodiny
Epizóda je vonku zadarmo.