Kingdom Rush Vengeance

22.11.2018
15.10.2020

Hra je čtvrtým dílem v sérii Kingdom Rush. Opět se jedná o kreslenou 2D tower defense strategii. Hráč se ujímá hlavního záporáka předešlých dílů, Lorda Vez’nana, který znovu povstal a snaží se vrátit lidem všechna příkoří, která mu způsobili. Hra nabídne několik prostředí, jako jsou podsvětí, trpasličí hory, vysoké zasněžené hory, středověký venkov, či prokleté bažiny. Do cesty se tentokrát postaví především lidští protivníci, ale objeví se i jejich zvířecí partáci, či různá magická stvoření a kreatury. Na konci každého prostředí pak čeká souboj s místním bossem. Základní kampaň čítá 16 misí, ale po jejím zdolání se otevřou ještě tři menší kampaně, takže celkový počet levelů se vyšplhá na číslo 25. Cílem každé z misí je bránit východ z úrovně, ke kterému po cestičkách přicházejí vlny nepřátelských jednotek.

Nejpodstatnější úlohu při obraně hrají správně rozmístěné věže, ty hráč strategicky rozmisťuje podle trasy nepřátel. Oproti minulým dílům je zde 18 druhů věží, místo předchozích 4 druhů, ty se postupně odemykají po splnění jednotlivých misí. Dalším elementem jsou postavy hrdinů, v každém kole je možné využít služeb jednoho z nich, své zkušenosti z boje pak daný hrdina může přeměnit ve vylepšení svých schopností. Dalším prvkem v boji je pak seslání tzv. soul impact, tedy jakési koncetrované síly duší, která na určitý čas zraňuje nepřátele v dosahu, nebo lze využít skupiny pekelných bojovníků. Za každou splněnou misi dostáváte hvězdy na vylepšování věží a kouzel.

Hra je plná různých odkazů na známé filmy a hry a množství easter eggů.

Tuhle sérii mám rád a jednou za čas, když se dostanu k dalšímu dílu, se do ní pustím. Přiznám se, že ta příběhová omáčka jde tak trochu mimo mě, protože ten přehršel jmen, křivd a fantasy věcí mi nicmoc neříká (a to nejenom v téhle hře ale ve většině fantasy her a filmů), naštěstí to k hraní není vůbec potřeba a zážitek je pořád dobrý ;)

Díly se od sebe moc neliší a případné změny jsou často dobré pro osvěžení hratelnosti, což je ideální přístup v podobných sériích. Pořád mě baví rozmisťování věží, které mají na rozličné nepřátele různý vliv a některé se na daného protivníka nechytají vůbec, takže je potřeba se učit z chyb a příště nasadit jinou artilerii. Když už začíná hrozit stereotyp, tak přijde souboj s bossem daného místa a poté zase několik levelů v naprosto jiné oblasti s jinými druhy nepřátel, kterých je opravdu dost a je nutné se alespoň zhruba naučit, co na ně platí.

Počet použitelných věží a hrdinů se v tomto díle několikanásobně zvýšil, takže hra nabízí různé průchody a taktiky a každý už si snad najde to svoje. Potěší i velký počet easter eggů, které odkazují především na slavné filmy a seriály (Terminátor, Pán prstenů, Simpsonovi, ...), což ještě pomůže podpořit už tak vtipnou a odlehčenou atmosféru.

Hraní mě prostě zase bavilo a to až do té míry, že jsem si po projití všech levelů řekl, že bych konečně mohl udělat všechny achievementy a i těch dalších 15 hodin, které jsem na ně potřeboval, nebyla nuda, protože jsem si vyzkoušel nové taktiky, které byly často silnější než ty, co jsem používal do té doby. Určitě si někdy nějaký díl série zkuste, já už budu zase vyhlížet nový kousek série ;)

Pro: další díl série, velký počet věží a hrdinů, pěkná prostředí

Proti: moc fantasy