Kara no Shojo

Girl in the Shell, Kara no Shoujo

04.07.2008

V roce 1956 otřásá Tokiem série několika vražd. Tokisaka Reiji, bývalý policista a nyní soukromý detektiv, pomáhá při vyšetřování. Ve stejné době bere také případ pohřešovaných dívek ze soukromé střední školy a zároveň záhadnou žádost od dívky jménem Toko, která hledá své skutečné já. Když se Reiji snaží vyřešit vraždy, objevuje podobnosti s nevyřešeným případem, při kterém byla před šesti lety zavražděna jeho snoubenka. Přes všechnu jeho snahu mrtvých stále přibývá.

Anglická verze Kara no Shoujo byla vydána 29. 6. 2011 ve spolupráci MangaGamer a TLWiki. Vzhledem k brutálním a erotickým scénám je hra určena osobám starším 18 let.

Kara no Shoujo se od ostatních vizuálních novel v mnohém liší. Předně jde o detektivní thriller s několika adventurními prvky. Jedním z nich je prohledávání míst činu, kde je nalezení předmětů klíčové k dokončení hry. Pokud nenajdete potřebnou věc změní se tím závěr hry. Nejedná se o žádný simulátor randění, protože dívky s nimiž se detektiv setká skončí většinou jako oběti vraha. Postavy navíc vypadají (v rámci žánru) poměrně realisticky, takže žádné modré ani zelené vlasy.

Důležitým prvkem je zápisník, ten se průběžně vyplňuje údaji o všech postavách, důkazech i informacích potřebných k vyřešení případu. Upřímně, nebýt zápisníku asi bych měl problém vyznat se ve velkém množství jmen, které v průběhu vyšetřování (hlavně v závěru) zazní. Dalším nedostatkem je absence nápovědy. Bez návodu je získání skutečného konce dost obtížné a nedokážu si představit, že bych jej dosáhl. Stačí jen označit v zápisníku špatnou osobu a hra o dobrých pět hodin později skončí smrtí hlavní postavy a člověk nemá jediné tušení, kde udělal chybu.

Rozporuplný je i obsah nad 18 let. Erotické části jsou násilně a nesmyslně vlepeny. Sice asi zvyšují prodeje, ale uvítal bych možnost jejich přeskočení. Opakem jsou potom části, kdy je vyobrazeno zabíjení. Při nich jsem si nejednou vzopmněl na filmovou sérii Saw, jen s tou vyjímkou, že tady mi obětí bylo líto.

Celkově se jedná o netradiční, poměrně obtížnou vizuální novelu se složitým příběhem. Doporučuji hrát od začátku s návodem a postupně získat všechny konce, protože se výrazně liší, navíc v podstatě žádný z nich není nijak šťastný.