Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

James Bond: The Stealth Affair

Operation Stealth, 007: James Bond - The Stealth Affair

63
5 hodnocení Platformy
Žánr

Forma
placená hra
Rozsah
samostatná hra
Multiplayer
ne

Stealth affair je klasická 2D adventura postavená na základech předchozí hry od DSI, Future Wars: Time Travellers. V této se vžijete do role agenta 007 Jamese Bonda, který je do uzavření případu přidělen k Americké CIA. Vaším úkolem je zjistit, kdo stojí za zmizením supermoderní, neviditelné stíhačky F-19 a nejlépe se i s ukradeným strojem vrátit z mise zpět. Pátrání začíná na zaplivaném letišti kdesi v Jižní Americe, ze kterého se dostanete do nedalekého přímořského letoviska. Navštívíte i místní banku, luxusní hotel a mnoho dalších lokací. Samozřejmě dojde k dějovým zvratům a ne všechno bude ke konci takové, jaké se to jevilo na začátku.

Abysme to všechno zvládli, budeme mít k dispozici speciální vybavení, bez kterého se neobejde žádný tajný agent. Příkladem buď příruční falzifikátor mezinárodních pasů, zařízení k zjištění kódu trezoru či střílející cigarety. Mimo klasické adventurní hra obsahuje i akční pasáže jako potápění nebo hledání správné cesty v bludišti prezidentského paláce... Asi největším nešvarem této hry je možnost dostat se do bezvýchodné situace, například tak, že někde na začátku lokace zapomeneme sebrat titěrný předmět (pixel hunting), který je potřeba v pozdější fázi hraní. Z této slepé uličky pak už samozřejmě není cesty zpět.


Poslední diskuzní příspěvek

Tak tohle je Bondovka jak má být. Jo, akční sekvence dokáží potrápit, ale tak nějak mi to ke komplexnímu Bonovskému dobrodružství patří a navíc mě překvapivě nenudily. Např. bludiště byly zajímavý logický rychlík. Zatím to vypadá, že ze tři Delphine adventur (Future Wars, Operation Stealth, Cruise for a Corpse) budu mít tuto nejraději. Objektivně samozřejmě ani jedna z těch adventur nemá na ty největší pecky, jaké vytvořila Sierra, Lucas, Legend, Access nebo Infogrames, ale Operation Stealth mě dokázal uchvátit svou strhující atmosférou a nemusí se vedle adventur stěžejních vývojářů vůbec stydět. A kdybych měl něco kritizovat, tak nejvíce asi několik podpásovek, kdy vás hra schválně nechá něco přehlédnout, abyste pak museli loadovat ze starší pozice. Proměnit si v jisté fázi bankovky za mince podruhé (poprvé to bylo kvůli květinám) mě nenapadlo v dané chvíli a pak jsem o bankovky přišel, jenže jsem později potřeboval mince a už jsem je neměl jak získat. Zajímavé je, že jsem v tom jistém momentu, kdy mám přijít o bankovky, nepřišel o mince, když jsem si za ně bankovky včas proměnil.

EDIT: Tak, to by bylo nadšení zhruba do 3/4 hry. Pak bohužel přišel z kombinačního hlediska (dějově je to v pohodě) naprosto zpackaný závěr, kvůli kterému strhávám z původních 80% hře 15% dolů. Zvrhlo se to v podstatě v nedohratelnou záležitost a zajímalo by mě, jakou rychlostí běžela hra na původní Amize, protože tady jsou ty časově nátlakové pasáže naprosto hraniční a v několika momentech jsem si myslel, že to ani stihnout nejde. Hra se v této části vrátila do šlépějí Future Wars, kdy se člověk navíc v trochu nemotorně reagujícím příkazovém menu musí rychle dobrat k nějakému předmětu v inventáři a použít jej v pár sekundách na netrefitelný jeden pixel. Poslední akční bludišťovou pasáž s krysama ani nebudu komentovat, zabralo mi to času skoro tolik, jako zbytek celé hry. Tolik save a loadů v jedné lokaci už jsem dlouho nezažil. Přitom ta čistě adventurní stránka, kdyby se celou dobu ubírala směrem do fáze hledání podmořského vchodu do základny, tak by klidně mohla konkurovat nějaké průměrné Sierrovce. ale skončím teda pozitivně, i tak to stálo za to to dohrát, bylo to komplexní, napínavé, strhující, čímž má hra navrch oproti trochu strnulé Cruise for a Corpse, nicméně Cruise for a Corpse nemá jedinou pasáž, u které by člověk ztratil nervy, takže se hraje přeci jen ze všech tří nejpříjemněji :-)

Nejlépe hodnocené komentáře

  • PC 65
Není to úplně špatné, ale špička to také není, ovládání pomocí kontextového menu není moc intuitivní a často je matoucí použití příkazu "use" a "operate". Nešvarem hry je docela krutý pixelhunting a zmíněná možnost dostat se do slepé uličky, ze které pak není cesty zpět. "Akční" pasáže jsou otravné a jen natahují herní dobu.
Ale jako komplet se to nehraje špatně, jsem rád že jsem si doplnil vzdělání dohráním této, tedy alespoň pro mne, docela neznámé adventury. Grafika je takový průměr, zvuková stránka hry spíše horší průměr.

Pro: Bond, James Bond

Proti: Pixelhunting, akční pasáže, ozvučení

+8