Ishar: Legend of the Fortress

1992 PCAmigaAtari ST
Silmarils
Prvý, je predsa druhým. Ishar nadväzuje na hru Crystals of Arborea a jej príbeh sa odohráva po smrti princa Jarela. Jeho nasledovníci bojovali medzi sebou o nadvládu nad Kráľovstvom, teraz známym ako Kendoria. Táto vojna zanechala krajinu v anarchii a zmätku, ktorý vyhovoval pochybným indivíduám a žoldnierom, akým bol aj čarodej Korgh. Stal sa bohatým a mocným. Korgh vystaval mocný chrám-pevnosť, ktorú nazval Ishar, čo znamená „Neznámy“ v jazyku elfov. Ako neskôr vysvitlo, Korgh je synom zlého Morgotha, ktorého Jarel a jeho spoločníci zničili vo vtedajšej Arboree. Korgh sa pokúša obnoviť temnotu, ktorá v dávnych dobách pokrývala krajinu. Hlavnou úlohou hrdinov tak bude nájsť pevnosť Ishar a zničiť Korgha.

Na rozdiel od svojho predchodcu, je Legend of the Fortress klasické RPG svojej doby. V čom vyniká, a v čom vynikali všetky hry, v tom čase, od Silmarils, je grafické spracovanie a detailnosť sveta, v ktorom sa hráč pohybuje. Boje prebiehajú klasickou formou – klikaním na zbraň, kúzli sa rovnako, kliknutím na vybrané kúzlo. Z dnešného pohľadu istotne zaujímavou „featurou“ bolo platenie peniazmi za ukladanie hry. Nemáš peniaze? Neuložíš.

Kdybych neměl k dohrání ještě tuny japončíkáren, tak už jsem se klidně do opakování nějakých starých kousků mohl pustit.

Asi první co upoutá pozornost, je grafické ztvárnění, které je ojedinělé. První díl toho až tolik nenabízí, je relativně krátký a je tam (nebudu spoilovat) naprosté minimum klasických kobek. Přesto ale venkovní prostory tento handicap nahrazují.

Co bych já především vytkl, je systém ukládání, neboť tento je zpoplatněn :) Pro hráče (jako já), kteří ukládají pozici před bojem, po boji je to trošku nepřijemné, ale nikoliv nehratelné. Závěrečný souboj byl alespoň pro mě velmi tuhý oříšek a padlo při něm mnoho kleteb :)

Pro: grafika

Proti: délka hry, systém ukládání hry, málo kobek :)

Isharu jsem nikdy neprisel na chut. Povazuju ho za jeden z nejprecenovanejsich dungeonu vsech dob (ve smyslu krokovani - ne, ze by tam nejake dungeony byly). Vlastne je to takovy radobyepicky fujtajbl, ktery se snazi odlisit za kazdou cenu, a to mu naopak pekelne ublizuje.

Richmonda upoutalo audiovizualni zpracovani. To je vylozene prumerne, skoro az osklive. Tvrzeni opaku je minimalne velice troufale, kdyz si uvedomime, jake hry v te dobe vychazely (Realms of Arkania, Quest for Glory III+IV, Wizardry VII, Lands of Lore,...). Ale no tak, lidi, tehdy to umeli vazne lip a problem Isharu je i to, ze na obrazcich vypada asi tak dvakrat koukatelneji nez to, co se potom odehrava na monitoru.;)

Co upoutalo naopak me, je to, jak je hra k uzoufani nestravitelna. Pribeh nula nula nic, po par (divne rychlych a divne snadnych) soubojich na uvod ma clovek 15000 zlatek, za ktere vyrabuje uvodni mestecko. Nic pritom nedava smysl, banda orku (ci o co slo) uprostred vesnice (cti nahodne rozestavene desitky budek), v divocine opodal stojici zena/klerik, ktery se ke mne bez duvodu pripoji, nacez v dalsi bitve umre. Vubec to ale nevadi, extremni fluktuace clenu party je pro Ishar zjevne typicka. Atd atd atd. Pokud nekomu pripada platba v herni mene za ukladani pozice prijemne old-school, podle meho nazoru se jedna o naprosto zbytecnou kravinu.:)

Kazdopadne ta krabice se hrou je skutecne hodne pekna a tak nejak pokazde strasne lakajici. Zkousel jsem tuhle hru uz asi trikrat a pokazde doufal, ze se ve mne neco zlomilo a ja treba prozrel, jak moc je to genialni a jak moc jsem to predtim vsechno nepochopil a nedocenil. Inu, jeste se tak nestalo, ale ja se jen tak nevzdam!

Pro: Asi volnost? I kdyz za jakou cenu...

Proti: pribeh, grafika, zvuky, delka, sprava party, souboje, leveldesign, prazdnost,...