IS Defense

19.04.2016

IS Defense je vedlejším projektem kontroverzního polského studia Destructive Creations. Vzdává hold akčním hrám typu Operation Wolf a Beach Head a pokouší se je vzkřísit v moderním provedení.

Roku 2020 se expanze Islámského státu vymyká kontrole. Tento samozvaný teroristický stát dostává pod svou kontrolu celou oblast severní Afriky a zahajuje invazi do Evropy na pobřeží Středozemního moře.

Hráč se stává vojákem sil NATO, který obsluhuje stacionární kulometné hnízdo. Cílem hry je čelit nekonečné nepřátelské invazi a zničit maximum teroristů i jejich vojenské techniky do té doby, než zahynete hrdinskou smrtí. Váš kulomet je pohyblivý v rozsahu 360º, takže můžete palbou pokrývat všechny směry invaze. Svou zbraň můžete upgradovat a vyžádat si podporu dělostřelectva či letectva. Prostředí je zničitelné v závislosti na síle vašeho kulometu, počasí se dynamicky mění. Hra disponuje achievementy a žebříčky, kam se zaznamenává počet zabitých nepřátel.

IS Defense je šířen kanály digitální distribuce.
20. května 2016 byla hra updatována o zdarma dostupnou čtvrtou lokaci - Saint Tropez.

IS Defense je vedlejším projektem z dílny autorů Hatred - polského studia Destructive Creations. Prezentace před vydáním neslibovaly žádný převratný titul - jen bezduchý rail shooter na aktuálním pozadí konfliktu s Islámským státem.

Jelikož se představitelé světových mocností k radikální intervenci v ISIS kontrolované oblasti příliš nemají, máme možnost islámským teroristům nakopat zadky alespoň ve hře, a s tímto zaujetím jsem nadšeně hru nainstaloval po jejím zakoupení v předobjednávce za přímo ďábelskou cenu 6.66 Euro. A ačkoliv hra nenabízí nic světoborného, nebyl jsem zklamán a svých prozatímních 6 hodin hry jsem si dokonale užil.

Ve hře zasednete za hlaveň kulometného hnízda a bráníte před invazí pobřeží Evropy ve třech tématicky odlišných prostředích se stupňující se obtížností - pláž, přístav a poušť. Vaše věž je volně pohyblivá a kontrolujete tak 360º perimetr. Kromě kulometu máte k dispozici omezený počet raket a úspěšná likvidace invazních sil vám umožňuje vyžádání podpory - munice a zdraví, pěchotní výsadek, podporu dělostřelectva, letectva či bitevního vrtulníku.

Vaším úkolem je jednoduše přežít co nejdéle. Počty nepřátel i pro ISIS typických vozidel postupně rostou, tudíž dříve nebo později se vám některý z islamistů odpálí přímo pod nosem. Takže aby vaše střelba byla efektivnější, nezbývá než si postupně vylepšovat vlastnosti vaší střílny pomocí zkušenostních bodů, jež získáváte za úspěšnou likvidaci protivníků. Nic víc než zběsilá survival akce vás ve hře nečeká. Level ukončíte zničením požadovaného počtu nepřátel a vozidel a dohrání hry je otázkou několika hodin dle vašich schopností.

Co mě u hry drželo, je dokonalá atmosféra a zpracování. Slušná grafika s barevným laděním podobným jako u Hatred, četné a bohaté exploze, efektní zpomalení obrazu při podařeném zásahu i dynamická hudba mě přikovaly k monitoru. Postupné vylepšování zbraně a efektivnější likvidace invazních sil mě motivovala ve snaze přežít co nejdéle. A jakmile se mi podařilo získat upgrade, ve kterém vymizela nutnost nabíjení kulometu, kontinuální déšť kulek a screen zaplněný explozemi i kouřem mi přinášel dokonalou satisfakci z akce.

I po dohrání se určitě k IS Defense vrátím. Zbývá mi ještě sesbírat všechny upgrady, což ještě pěknou nálož mrtvých islamistů bude vyžadovat. Od hry neočekávejte propracované mise, taktiku či měnící se herní náplň. Opravdu není na dlouhodobé herní seance. Ale na občasné odreagování a “vyblbnutí” je IS Defense skvělý.

A jestli máte obavy z kontroverze, kterou údajně má hra přinášet, vaše obavy jsou zhola zbytečné. Nadměrné brutality jako u Hatred se nedočkáte. A pokud máte problém, že likvidujete islámské teroristy, místo nich si představte jiné panáčky v podobě Němců, Rusů, Vietkongu nebo třeba mutantů z Doomu.
IS Defense je od autorov kontroverznej hry Hatred, teda polského štúdia Destructive Creations. Čakal som, že touto hrou opäť vstúpia na tenký ľad, ale bohužial súčasný a veľmi zaujímavý komplikovaný konflikt s takzvaným Islamským štátom (hlavne v Sýrii) vývojári prezentujú iba ako jednoduchú obranu proti početným útočným vlnám nepriatelov.

Keď máte obavy z nejakej nekorektnosti, ktorú by mala hra vzhľadom k autorom a súčasnej situácii prinášať, vaše obavy sú úplne zbytočné. Nedočkáte sa žiadnej nadmernej brutality ako u Hatred, žiadneho vraždenia civilistov, ani zbytočného politizovania. Jediní, na koho v tejto hre strieľate, sú totiž bezmenní islamskí extrémisti. Žiadny izraelskí alebo americkí poradcovia, žiadny ruskí dovolenkári, žiadne hrdinské kurdské bojovníčky... škoda...:) Na toto proste ani polský vývojári nemali guľe...:)

Príbeh je veľmi jednoduchý a točí sa okolo invázie ISIL do Európy. Autori však zachádzajú oveľa ďalej, než je súčasná situácia. V hre už totiž Islamský štát ovládol nielen celý Blízky východ (dokonca aj s Izraelom... hehe...) ale aj celú severnú Afriku. V roku 2020 sa preto po veľkých úspechoch rozhodol pre vylodenie vo veľkom štýle na štyroch rôznych európskych pobrežiach. Samozrejme, pri každom zo štyroch vylodení som bol ako hráč kľúčovou osobou v celej obrane a mojou úlohou bolo v guľometnom hniezde odrážať mohutné vlny nepriateľských útokov.

V hre som mal k dispozícií dve zbrane, ktoré sú prístupné hneď od začiatku. Prvá je guľomet, ktorý bol primárnou zbraňou a používal som ho najviac. Bolo do neho nekonečné množstvo nábojov a jediné, čo ma zdržovalo od nekonečnej paľby, bolo len nabíjanie. Druhou zbraňou je raketomet. Ten, ako pôvodne sekundárnu zbraň som využíval hlavne na likvidáciu vozidiel. Pri neskoršom upgrade na ruský systém BM- 30 Smerch sa však z neho stalo skazonosné peklo aj pre pechotu.

Okrem debničiek so zásobami bola ako podpora k dispozícii aj možnosť privolať si pozemnú, či delostreleckú podporu. Na pomoc prišla čata vojakov, alebo aj vrtuľník, či bombardovacie lietadlo. Za zabitých protivníkov som získaval skúsenosti, ktoré mi odomkli možnosti štyroch rôznych vylepšení.

Mojou jedinou úlohou je prežiť čo najdlhšie. Počty nepriateľov, aj pre ISIL typických vozidiel (hehe, Toyoti, samozrejme, že Japončíci?) postupne rastú. Časom som strácal prehľad o situácii a bol som rád za každú sekundu života navyše. Nakoniec sa však aj tak podarilo niektorému samovražednému islámistovi odpáliť sa mi doslova priamo pred mojim nosom. Každá misia však bola kompletne dokončená len v prípade, že som vydržal odolávať útokom najmenej dvadsať minút.

V hre som strávil okolo šesť hodín, čo mi prišlo tak akurát. Držala ma u nej slušná atmosféra a obstojné spracovanie. Vizuálnu stránku považujem za dostačujúcu, zaujali ma hlavne početné a bohaté explózie a efektné spomalenie obrazu pri podarenom zásahu. Spomínané postupné vylepšovanie zbraní a čoraz efektívnejšie pôsobiaca likvidácia teroristickej invázie ma motivovala v snahe prežiť čo najdlhšie a znovu sa vracať do prechádzajúcich misií.

Čo dodať záverom? IS Defence sa nehrá na nič svetoborné a komplexný zážitok od nej naozaj nečakajte. Jednoduché herné mechaniky v tomto prípade považujem za výhodu a hra môže vďaka tomu zaujať aj príležitostných hráčov.

Pokiaľ si chcete prečítať viac, tak celu moju recenziu si môžete prečítať tu.

Pro: Jednoduchá a zábavná hratelnosť, slušný vizuál a efekty výbuchov

Proti: Hra je prakticky bez príbehu, málo lokácií a krátka herná doba