Iratus: Lord of the Dead

23.04.2020

Jak sami autoři hry přiznávají, hlavní inspirací pro hru Iratus: Lord of the Dead jsou hry Darkest Dungeon a Dungeon Keeper. Není proto překvapením, že i zde se jedná o rogue-like žánr s prvky RPG a souboje probíhají na tahy. Z druhé jmenované hry si pak tvůrci převzali nápad, že hlavním "hrdinou" je pán temnoty a hráč tedy hraje za toho zlého. V tomto případě se jedná o nekromanta, který byl po tisíciletích uvězněn a hráčovým cílem je pomoct mu utéct.

Ovšem nekromant si nenajímá hrdiny, kteří by za něho bojovali. Naopak využívá svoji schopnost povolat mrtvé (např. zombie, kostlivce, upíry), ze kterých si následně tvoří armádu svých následovníků z částí těl a ostatků nepřátel, které porazil v boji. Navíc může pomocí alchymie vytvořit bojovníky s unikátními schopnostmi a talenty. Sám nekromant se může účastnit boje, ale slouží spíše jako podpora pro své poddané. Nekromantovi a jeho armádě se staví do cesty bojovníci dobra, paladinové, nebo také žoldáci či horníci, na kterých při svých výpravách naráží.

Hráč bude mít možnost si vylepšovat svoji kobku, což mu přinese výhody, a nechybí ani bossové nebo sběr různých artefaktů za účelem vylepšení svých bojovníků.

Hra hned v úvodu upozorní na to, že bude těžká a čeká vás rogue-like přístup a hodně smrti.
Smrti bude vskutku požehnaně neboť jste nemrtvý nekromant a budete sbírat zbytky ze svých nepřátel a vyvolávat z toho svou armádu pochopů.
Cestou za pomstou se budete probojovávat skrz úrovně nepřátel od chudáků v dolech, přes trpaslíky až po paladiny.
S tím bude stoupat i obtížnost, ale mezitím jste si jistě své lokaje vylepšili natolik, že je budete porážet hravě.
Vskutku jsem měl pocit, i když do boje jde vždy jen čtveřice nemrtvých, že vedu neporazitelnou armádu smrťáků.
A je to zábavné po Darkest dungeon si zažít druhou stranu a přivádět lidi k šílenství a sledovat jak panicky prchají.

Hra má několik pěkných prvků, které bych vyzdvihl - kromě součástek na tvorbu nemrtvých padají z nepřátel i mozky, které umožňují hned nějakého lokaje dostat na pokročilou úroveň.
Výborný vyrovnávací prvek.

Celkově vylepšování vašich lokajů je radost a pak kombinování jejich dovedností (např. skloubit jednoho, co položí past a druhého, co na tu past nepřátele přesune).

Ovládání je z většiny možné i přes klávesové zkratky a tedy můžete rychle přeskakovat mezi různými nabídkami.
Jediné o co jsem zakopl je naznačení zda mám zvolené kouzlo a které.
Slouží k tomu takový modrý oblak aby to naznačil, ale v rychlosti se snadno přehlédne a pak omylem pošlu do útoku lokaje. Je to vlastně maličkost a při troše rozvážnějšího hraní si toho člověk všimne.

Avšak průchod celé hry zabere hodně dlouho a tím pádem to z mého pohledu trochu vadí konceptu rychlého průběhu hrou jako v rogue-like.
Bohužel to také znamená, že mnoho soubojů je dost stejných.
Jedna úroveň je příliš velká a variace nepřátel není dost na to, aby souboj mezi nimi byl jedinečný.
Respektive, mnoho efektů nepřátel je dost podobných (např. skvělý Hades má vskutku jedinečné nepřátele, kdy každý měl svůj styl útoku a chování).
Podobně mi přišlo, že bych spíš uvítal jednoznačnější chování svých i nepřátelských jednotek (jako třeba v Mobius Front), i když je pak otázka, zda by je šlo postupně vylepšovat.

Přiznám se, že jsem to dohrál zatím jen na nejjednodušší obtížnost.
Jsem v pokušení zkusit si ji znova, neboť za dohrání na vyšší obtížnost se odemknou noví lokajové.

Herní výzva 2024 -  Ztraceno v překladu

Pro: téma, variabilita nepřátel i lokajů

Proti: nejasnost zda je označeno kouzlo, délka jednoho běhu, čitelnost nepřátel