International Ninja Rabbits

MicroValue •  Creative Edge Software (AmstCPC, Spectrum)

International Ninja Rabbits je pokračování bojovky Ninja Rabbits. Opět hrajete za antropomorfního králíka v bílém kimonu. Tentokrát se vypraví namlátit dřevěnou holí všem podezřelým bytostem do Číny, USA a Itálie, a tím dostat pod kontrolu epidemii novodobé vztekliny.

Stejně jako v prvním díle jsou úrovně rozdělené na jednoobrazovkové 2D místnosti, mezi nimiž můžete volně procházet. A to ve dvou rovinách, po povrchu nebo podzemím, králík ale umí chodit pouze doprava, a tak při cestě zpět musí couvat. Vaší hlavní starostí je ustát útoky nepřátel valících se z pravé strany místnosti. Bestiář je opět dost rozmanitý a proti vám budou stát čínští draci, šílené pandy nebo třeba agresivní fotbalisté. Boje s nepřáteli jsou o odhadu rychlosti protivníka a o vašich reflexech.

Další nepříjemnosti způsobují různé objekty létající vzduchem, kterým je potřeba se vyhýbat, poněvadž králíkovi ubírají mrkev (životy). Na rozdíl od prvního dílu se zde objevují shůry padající krabice, do těch je potřeba zavčas majznout, aby vyvolaly jeden z náhodných, ne vždy prospěšných, efektů.

International Ninja Rabbits rozhodně nelze považovat za klasickou devadesátkovou skákačku, i když tak na první pohled díky svému provedení může působit. Hru dokonce díky svým divným herním mechanismům nelze považovat ani za nějak zvláště povedenou. Ale ruku na srdce, kdo by odolal drsnému zajícoidnímu stvoření v karatistickém oblečku, který po cestě za cílem (dodnes netuším jakým..) efektivně mydlí zvířenu podobného vzezření. Pamatuji si, že mi jako malému bylo všech těch pand a mývalů celkem líto. Nepřátelé dostávali krom tvrdých úderů pěstí nebo nohou také pěkné rány dřevěnou tyčí po hlavě.

Graficky se na svou dobu jedná o průměr a ani humorná zvířecí tématika tento fakt nezachrání. Co se týká oněch zmíněných herních mechanismů, myslím si, že ovládání zajíce a celkový průchod hrou je v některých ohledech spíše za trest. Jednotlivé údery musíte jako hráč správně odhadnout a načasovat, nepřátelé na vás nabíhají bez slitování zvýšenou rychlostí, do toho na ušáka neustále padají nějaké předměty z horní části obrazovky a zdraví mu ubývá až neúměrně rychle. Pomoct si můžete například rozbíjením padajících bonusových krabiček, ale ty ve většině případů netrefíte nebo nestihnete.

Celkově se tedy jedná o celkem náročnou bojovku, která mi jako dítěti způsobovala nemalé problémy a její dohrání proběhlo až v pozdějším období. Na druhou stranu délka hry není vůbec šílená a pro zkušené borce se celý průchod může smrsknout klidně i do pár desítek minut. Z mého okolí ale neznám a nikdy jsem ani neznal nikoho, kdo by o hře vůbec někdy slyšel, natož ji pak vyzkoušel. S mými původními 60% jsem se nakonec rozhodl nesouhlasit, jelikož od prvního dílu Ninja Rabbits nedošlo v hratelnosti téměř k žádnému posunu. 50%.

*Fun fact: zajíc dokáže chodit jen doprava, pokud se tedy chcete vracet, musíte srandovně couvat.

Pro: zvířena, prostředí

Proti: náročnost, ovládání