InkBall

Microsoft InkBall

30.01.2007

Hra InkBall původně vyšla jen jako součást Windows XP Tablet PC Edition v roce 2005, ale o dva roky později se spolu s operačním systémem Windows Vista (mimo verzí Starter a Home Basic) dostala také na monitory počítačů. Stylus tak nahradila myš, jež je velice důležitá pro kreslení čar, které usměrňují koule do otvorů odpovídajících barev.

V každém časově omezeném levelu je hráčovým hlavním cílem získat co možná nejvíce bodů, které jsou udělovány nejen za zmíněné uvedení barevné koule do správného otvoru, ale také za zbývající čas na konci každého kola a za ničení křehkých krychliček. Hra končí, když vyprší čas, nebo když kterákoli koule skončí v otvoru odlišné barvy. To však neplatí v případě barvy šedé, a to jak v situaci, kdy šedá koule zapadne do otvoru jiné barvy, tak i naopak, když se koule jiné barvy dostane do šedého otvoru.

Mimo pevných krychliček, od kterých se koule odrážejí, jsou zde také krychličky křehké, které se dají zničit a dále takové, jež se otevírají a zavírají v určitých intervalech, popřípadě mění barvu koule anebo ji zrychlují. InkBall nabízí několik úrovní obtížnosti od začátečníka přes pokročilého a profesionála až po experta. Platí zde pravidlo, že čím vyšší obtížnost, tím více překážek se hráči postaví do cesty a tím méně času má na úspěšné splnění úkolu.

Microsoft InkBall je ze všech Windows her asi nejméně známý a nejméně hraný uživateli. Nejspíše je to tím, že byl součástí jen verze Windows Vista, která nebyla přijata s nějakým velkým jásotem.

Já jsem ji však na svém prvním notebooku měl, tak jsem si mohl inkoustový fotbal vyzkoušet. Na nízkou obtížnost je hra opravdu jednoduchá a lze v ní skončit snad jen úmyslně. Na tu nejtěžší je však hodně složité ve vyšších levelech poslat barevné koule do správného otvoru.

Posouvat míčky do správného směru mě bavilo, ale nejvíce času ze všech Microsoft her jsem stejně strávil u Spider Solitaire. Nechápu, že už hry v nových verzích Windows nejsou implementovány standardně a je nutno si je stáhnout.

Pro: hratelnost, na vyšší obtížnost výzva, barevné míčky

Proti: jen na Vistách, po čase stereotyp