IL-2 Sturmovik byl první a dosud také jediný simulátor WW2 letadel, který mě donutil odpoutat se od moderny (Flanker 2.5, Falcon 4.0). Dodnes se mi vybavují články Jana Máčeho z časopisu Letectví a Kosmonautika jak nadšeně líčil co vše je možné v IL-2 a jak se nadšeně rozplýval nad mírou realismu, tedy, až na ty barevné efekty střel z leteckých kanónů.

Pamatuji si také velmi dobře na svou první zkušenost s tímto hardcore leteckým simulátorem. Dnes se mi to zdá neuvěřitelné ale poprvé, když jsem jej zkusil jsem opravdu nebyl schopen odlepit IL-2 Sturmovik nebo BF-109 z runway!
Taková tam byla, na tehdejší dobu přímo neuvěřitelná, míra realismu. Nikdy před a nikdy potom jsem takové pocity v leteckých simulátorech nezažil.

Ten pocit, že pilotuji skutečnou WW2 stíhačku nebo bombardér s takovou mírou realismu se nedá ani popsat, to musíte zažít. Každý let byl jedinečný zážitek. Model poškození a jeho vliv na let je naprosto excelentní. Každý manévr byl výzvou a zvládnou nekompromisní fyzikální model letadel bylo zábavné, byť z počátku trochu obtížné.
IL-2 Sturmovik byl pravděpodobně první WW2 simulátor, kde šlo létat akrobacii (prvky vysoké pilotáže).

O grafice se snad ani nemá smysl zmiňovat. IL-2 Sturmovik byl jedničkou i v této oblasti a především ztvárnění povětrnostních podmínek a jejich vliv na samotný let plus nasvícení krajiny bylo ve své době naprostou špičkou a troufám si říct, že i menší revolucí!

Zvuky z kanónu a kulometů na 2+1 sestavě s bass reflexem to byl zážitek sám pro sebe. Pokoj se doslova otřásal (rozumněj: duněl) v základech, a já tajně doufal, že to sousedům moc nevadí. Excelentní byla také komunikace, poslouchat v rádiu hlášky v ruštině nebo němčině neuvěřitelně šponovalo už tak výbornou atmosféru.
TIP: zkuste si spustit palbu z 4 x 20 mm kanónů Hurricane Mk II C a pak mi napište do diskuze své dojmy. :)

Jedinou výtku, kterou je možno mít je ke kampani. Statické mise zkrátka nenahradí dynamickou kampaň ale zase na druhou stranu designér si může vyhrát se scénářem a detaily. Taková tanková bitva u Kurska z kokpitu měla rozhodně něco do sebe.

Nutno dodat, že především díky IL-2 Sturmoviku jsem se začal zabývat čtením leteckých knih o WW2 a prohloubil si tak znalosti z východní fronty.

Pro: Max. možná míra realismu, fyzikální model letadel, grafika, zvuky, komunikace, výběr letadel

Proti: Statické mise v kampani.

Nejsem sice expert přes letecké simulátory, k několika jsem se ale přece jen dostal. Dovolím si tedy s klidem tvrdit (nezkoušejte mi to vymluvit :D ale pokud nesouhlasíte, pošlete tip), že pro mě je Il-2 Sturmovik naprostá špička co se do grafického zpracování, realismu a hratelnosti týče. Už demoverze mě naprosto nadchla a nemohl jsem se dočkat až využiju všech možností hry.

Pravda, nejsem takový nadšenec, abych musel odlétat všechny kampaně za každou ze zúčastněných stran, nicméně jsem si nenechal ujít možnost bojovat jak za SSSR (dle preferencí hráče je možnost usednout např. do kokpitu Il-2 Sturmoviku, jehož jméno hra nese, roztomile buclatého I-16 Rata anebo mého osobního favorita, kterým byl letoun Lavočkin La-5) tak za Třetí říši (klasika... Fockewulf Fw-190 a Messerschmit Bf-109). Realismus hry mě dostal. Zkuste si přistát s letounem, kterému nějaký zlořád bez milosti ustřelil směrovku (v pohodě), výškovku (těžký oříšek) nebo celý ocas (bez šance).

Pro: Realismus, grafika.

Herní výzva 2019-9. Historie se opakuje

Věřte nebo ne, ale tohle je jedna z prvních her, kterou jsem kdy hrál. Jelikož je můj otec velký fanda do létání a já jsem byl tehdy velmi otravný syn vyzkoušel jsem si tuto hru už zhruba ve svých šesti letech a nedávno jsem se k ní vrátil abych zjistil jestli je pořád tak dobrá jakou jsi ji pamatuji. Odpověď je jednoduchá: je.

Grafika je už starší, ale pořád je na tom dobře. Vysoký realismus a hlavně
letecký model je pořád jeden z nejlepších na trhu. Hru jsem si velmi užil a myslím si, že ho jiná letecká hra jen tak nepřekoná.

Pro: Realismus, Grafika, Hudba v menu, Letecký model

Proti: Opakující se mise

Nejlepší letecký simulátor. Nedávno konečně ohlášena konverze pro Xbox360 s vylepšenou grafikou. Moc se těším, IL-2 pro PC pro mě ale zůstane i tak nezapomenutelným hitem.