Ihatovo Monogatari

Ihatovo Story

05.03.1993

Ihatovo Monogatari, neboli příběh Ihaty, je adventura z roku 1993 vydaná exkluzivně pro platformu SNES i Japonsko. Až roku 2018 neoficiálně přeložili fanoušci dílo studia Hect do anglického jazyka.

Jedná se o adventuru viděnou z ptačí perspektivy, podobně jako jRPG na SNES, ve které jde primárně o sbírání informací a předmětů. Svět Ihata je značně inspirován dílem spisovatele Kendži Mijazawy, který se specializoval na poezii a dětskou literaturu (zvláště známá je Noc na galaktické železnici). Hra je rozdělena do devíti kratších kapitol.

@Drolin (05.01.2024 10:11): Nevím, možná jsem po hrani FF VI moc rozmlsaný. Tam ty interiéry a interaktivita jsou jiný level. Ale minimálně graficky je tohle fajn, hezky barevné a má to tu pohádkově pohodovou atmosféru.

• SNES 75
Hned na úvod se přiznám, že tvorba Kendži Mijazawy mi není příliš známá. Samozřejmě jsem věděl, co tak trochu očekávat, neb když se zajímáte o anime či česky vydanou japonskou literaturu, nemohlo se stát, že byste o nějaké jeho dílo alespoň nezavadili, nicméně nikdy jsem od něj nic nečetl a ani jsem neviděl žádné anime vytvořené na základě jeho tvorby. No vím jistě, že po dohrání Ihatovo Monogatari to brzy napravím.

Na poli SNES her jde jistě o poměrně nezvyklou záležitost. Ve hře nenajdete žádnou akci, žádné puzzly, žádné ohrožení života ani časové limity. Veškerá hratelnost se točí kolem procházení malých částí mapy a mluvení s NPC, přičemž jediná změna nastane při občasném hledání předmětů. Mohla by to vlastně být pouhá visual novela a zas tolik by se nestalo. Překvapivě to však stačí. Hra je rozdělena do devíti krátkých kapitol, přičemž každá z nich nějak zkratkovitě pojednává o hrdinech z Mijazawova díla. Co se na první pohled tváří jako pohádky pro děti, má místy poměrně překvapivý dějový vývoj a rozhodně si tak jednotlivé příběhy užijí i dospělí.

Krom poutavého vyprávění je jistě plusem i příjemná atmosféra městečka a přilehlého okolí a jeho postupná proměnlivost. Co však zamrzí, jsou interiéry. Ve všech domech to vypadá tak nějak stejně, všechny mají stejný nábytek, stejné knihovny a stejné podlahy a nejhorší je, že i v rámci jedné budovy se nábytek a jeho řazení stále recykluje dokola. Ještě horší to je pak s interaktivitou prostředí. Aktivní jsou bohužel jen příběhové předměty a cedule na budovách. Hrdina jinak nemá poznámky vůbec k ničemu, což zamrzí vzhledem k žánru.

Ihatovo Monogatari rozhodně není žádný must-play titul. Potěší jistě autorovy fandy, případně milovníky retro japonských podivností, ale pro ostatní asi nemá valnou hodnotu, která by nešla nahradit něčím lepším v podobném stylu (z moderních her třeba To the Moon). Rozhodně však hraní nebude litovat asi nikdo.

Tak dík Droline za doporučení.