I of the Dragon

strategie > budovatelská strategie
RPG > nezařazeno
04.11.2004 PC
Primal Software
Ve hře Dračí Oko (oficiální český název, hra u nás vyšla kompletně v češtině včetně dabingu, viz tyto oficiální české stránky) se zhostíte role jednoho ze tří typů draků (drak vládnoucí ohněm, ledem nebo jedem) a můžete se s chutí vrhnout do likvidace nespočet příšer a jejich doupat. Důležitou složkou hry je ochrana lidí a jejich měst, čímž se vám odvděčí svojí poslušností a můžete poté využít jejich sil v boji proti nepřátelům. Tento strategický prvek hry (budování města a ovládání lidských jednotek) spolu s RPG prvkem (vylepšování schopností draka) příjemně osvěžují koncept hry.

Samotný boj probíhá tak, jak se na spárvného draka sluší, tedy ze vzduchu pliváním velkého množství ohně (ledu či jedu) všude kolem sebe na vše, co se hýbe nebo vypadá podezřele. Důležitým faktorem v boji je také fyzická energie, kterou lze doplnit pojídáním příšer nebo lesních zvířat.

John Mirra: Jo máš pravdu. Já to při hře moc nevnímám, ale když jsem si to teď pustil "jen tak", tak se mi to líbilo. A co se mi na té hře…

Říkají tomu "akční RPG". To ano, ale....z pohledu draka! Pecka!
Království Nimoa je ohroženo, musíme ho zachránit. Takže si vybereme jednoho z draků a hurá do boje za záchranu lidstva. Každý z draků má jiné schopnosti (spálit, zničit kouzlem, zkamenět mrazivým dechem) a každý má jiný poměr rychlosti a síly. Což je důležité pro určení strategie v boji. Používat mohou celkem asi 50 kouzel.
Kromě bojování je nutné věnovat se i vytváření nových osad a zajišťování pořádku.
Grafika je nádherná, fantasy svět je krásně a nápaditě vytvořený. Stejně tak draci vypadají krásně. Zvuky už tak dobré nejsou. Menu a úvodní výběr draka mně přišlo trochu nepřehledné, určitě bych si to uměl představit líp. Ale třeba to někomu vyhovuje.
Hratelnost je ze začátku výborná, zvláště funkce "chytit, sežrat", která doplňuje zdraví a sílu je velice zábavná. Úkoly se ale časem začnou v podstatě opakovat a pak už to taková zábava není.

Pro: 3D fantasy svět, draci, chytit-sežrat

Proti: zvuky, nepřehledné menu, repetitivnost

Hru Dračí Oko jsem koupil za krásných 49 kč jako přílohu k časopisu ABC. Říkal jsem si, že to bude asi strašný. Vždyť, jaká dobrá hra se může prodávat za pouhých 49 kč? Investoval jsem tedy, a čekalo mě příjemné překvapení.

Herní styl tohoto díla je těžko uchopitelný. Na první pohled to vypadá jako Diablo ve vzduchu. Máte na výběr z tří charakterů (ehm, barevně odlišených draků). Hra obsahuje jisté RPG prvky a většina herní náplně je kosení a žraní pšíšer, které napadly království (příběh o hrdinovi spasiteli jsme tu také už viděli). Jenže hra obsahuje i města, která jednoduchými povely vystavíte, a pak bráníte. Takže strategický prvek. Města jsou v sektorech, mezi kterýma se můžete libovolně pohybovat a bránit je. Cíl je, vystavět, zabezbečit města a nakonci zdolat padoucha.

Hra nemá žádnou velkou myšlenku, ale až překvapivě dobře se hraje. Svou roli v tom určitě hraje různorodost misí. I to, že děj není nějak moc zbytečně natahovaný. Hra u mě ani jednou za celou dobu hraní nepadla do stereotypu. Obtížnost je tak akorát. Žádné frustrující opakování, nebo procházka růžovou zahradou. Určitě se mi líbila grafika. Ze vzduchu vypadá všechno tak rozvážně, v dálce, uvěřitelně. Je pěkný pohled koukat z ptačí perspektivy na bránící se města. Hra obsahuje i pozemní mise, a to byste koukali jak se všechno zrychlí.

Řekl bych, že tady platí to samé jako u Diabla. Pokud se někdo checete odreagovat u nenáročné hratelnosti, tak je to pro Vás. Pokud hledáte hlubokou myšlenku, ruce pryč.

Pro: odreagovačka, různorodá náplň misí, cena 49 kč, délka, pěkná grafika, efektní žraní příšer

Proti: příběh, na dlouhodobé hraní to opravdu není

Tomuto rpgéčku, ktéré je originální mohlo vymáčknout ze sebe více kdyby hratelnost byla více plynulá a rychlejší, ač si můžete nastavit zrychlení času, stalo se mi že místo svižnosti se mi to začalo trhat a tak sem si to musel nastavit zpět na normalní rychlost ač výkon mého počítače několika násobně přesahoval min. systémové požadavky. Další zápory jdou již méně na obtíž jako je stálé se dokrmování (to si radši střihnu simse) ovládaní místy krkolomné ale jinak dobře vyřešené, nepřehledná kamera z pohledu za drakem ale záleží jak kdo si zvykne. Minimální strategické prvky postačují protože práce se stvůrami budete mít dost, pokud vám zboří město nevadí během chvíle postavíte nový a abych něco taky pochválil rpg vložka je funkčí je jednduchá ale funguje i přesto sem nějaká kouzla vůbec nevyužil nebo na vyšším levlu funguje některé kouzlo hůře než kouzlo na nižším levlu.Hudba nevýrazná, zvuky nevýrazné a příběh tuctový jsou další prvky které toto rpgčko schazují do herní šedi průměrných her
Óóóó, draci, ty já můžu ve všech podobách... Možná proto jsem tuto hru s nadšením nainstaloval, a i přes vysokou obtížnost (nebo možná proto) mě velice bavila.
Trápil jsem se s každým tajtrdlíkem a některé souboje s většími monstry byly opravdu na dlouho. Souboje vzduch-země byly ale celkově trošku slabší, doháněla to však originalita, stavění a bránění měst, celkem solidní arzenál kouzel a sbírání magických orbů z vyrabovaných líhní.
Ještě jedna poznámka, drak má občas hlad, tak se musí napapat... a tak musí sletět z výšin a do pařátů nabrat nějakého nebohého tvora... a pak ho rožvýkat. Drobnost, ale potěší.

Pro: RPG prvky, kouzla, stavění měst a obnova celého království vůbec, pár misí bez draka, krmení

Proti: Časem monotónní

Ona ta hra nemusela být zas až tak špatná, ale podle mě se v ní celkem nic nedělo. Atmosféra tam prakticky nebyla, hudbu už si pořádně nevybavuju, každopádně celkově to na mě působilo dost stroze. Přinesla sice pár originálních prvků, ale holt podání nic moc, souboje byly pekelná nuda, neakční a pomalé a celkově mě to netáhlo dál. Proto je to pro mě mírně podprůměrná hra.