HuniePop

19.01.2015

Nový projekt z Kickstarteru, HuniePop, je zábavou pro dospělé, která v sobě kombinuje prvky milostného simulátoru s lehkými RPG prvky a her "spoj-3". Hráč hraje za nezkušeného panice, kterého navštíví víla lásky Kyu a uvolí se sloužit mu jako průvodkyně na jeho cestě za milostnými dobrodružstvími. Cílem je vyhledávat konaktní situace s ženami a dívkami, navazovat rozhovory a prezentovat se během nich způsobem, který konkrétní dotyčnou co nejvíce osloví – stydlivá učitelka jógy například ocení romantiku a spiritualitu, kdežto postarší pornohvězda vyžaduje agresivitu a sebevědomí.

Úspěšná sebestylizace vede ke schůzkám pojatým ve stylu klasické hry „spoj 3“, tyto schůzky se ale od zavedených příslušníků žánru několika významnými způsoby odlišují. Úkolem je pospojovat vždy minimálně tři stejné kameny, a předem stanoveným počtem tahů tak dosáhnout určeného množství bodů. Každý druh kamenů představuje jistou charakterovou vlastnost, které si partnerka v závislosti na svém povahovém založení může a nemusí cenit (talent, flirtování, romantičnost, sexualita…), a podle toho je jednotlivý tah bodován. Dále protagonista spojuje kameny symbolizující vášeň, která zvyšuje koeficient bodování, zábavu, která celkový počet tahů zvyšuje o jeden, nebo sentiment – je-li partnerka dostatečně sentimentálně naladěná, může jí hráč věnovat dárek, který určeným způsobem ovlivní rozložení kamenů na síti. Poslednímu druhu kamenů, zlomeným srdcím, je záhodno se vyhýbat, neboť radikálně snižuje dosažené skóre. Za řešení stále náročnějších hádanek je hráč odměňován finanční hotovostí umožňující nákup dárků, bonusovými body, s jejichž pomocí vylepšuje své charakterové vlastnosti a atraktivitu, a v neposlední řadě odvážnými fotografiemi spokojených partnerek.

Hra je dostupná ve dvou verzích: v nezkrácené na stránkách developera, v cenzurované na Steamu.

Hentai hry typu „přiveď spící ženskou k orgasmu“, heroinově návykový Candy Crush a klikací bublinková komunikace. Ví Bůh, jak se podařilo vzít tři při nejlepší vůli průměrné žánry a splácat z nich něco, co je nejenom neskutečná prča, ale i legitimně dobrá a podnětná hra.

Tím prvním, čeho si člověk všimne, je překvapivě vybroušený skript – odhlédneme-li od dementnosti úvodní situace, nelze přehlédnout trefnost a přirozenost dialogů ani vybalancovanou charakterizaci perfektně nadabovaných postav. Ty jsou sice založené na obehraných porno klišé (prsatá učitelka, kozatá pornohvězda, vnadná studentka či mimozemšťanka pro změnu obdařená v oblasti horních partií … moment, co?), jsou ale dostatečně odstíněné a obohacené o tolik osobitých charakteristik, že se bez přehánění stávají realistickými charaktery, na které byste klidně mohli narazit někde na ulici. Zábavné konverzace se vyznačují pozoruhodným nedostatkem milostné naivity: žádné „odpovídej upřímně a buď sám sebou“, vítěznou strategií je předstírat, že jste přesně ten typ, na který konkrétní ženská letí, což v některých případech znamená vystupovat v rozporu s maminčinými poučkami jako drzý pohrdlivý kretén. S tím se pojí asi nejbizarnější vlastnost HuniePop, a to je vzhledem k okolní omáčce nebývalá duchaplnost, s níž si hra dělá legraci z neodmyslitelné sociopatičnosti randění; co si ta která holka myslí a jaké má vlastnosti či zvláštnosti, by vám nemohlo být víc u zadku, ani kdybyste chtěli. Pro vás není hlavní prioritou nějaké sbližování duší, nýbrž správně odpovědět a vyřešit puzzle, abyste se dostali k další hanbaté fotce, a časem snad i k sexování. Zároveň pokud byť jen na okamžik přestanete podávat odpovídající výkon a chovat se jako zábavný klaun, dají vám to dámy dost nevybíravým způsobem sežrat.

Tím nejlepším rysem celé hry jsou ale zcela neočekávaně rébusy. Co by se skeptikovi mohlo zpočátku jevit jako vata, která má jako vždy u podobných her jen tak na oko simulovat obsah, než se přejde k prasárničkám, se brzy změní v naprostý masakr. Nepřeháním: zkuste hádanky řešit jako tradiční „spoj 3“ a pohoříte jak disko. Úspěch není věcí náhody, ale pečlivých příprav, zvažování každičkého tahu, kritického posuzování nabízených možností a přísně strategického uvažování. A i když člověk nejdřív žasne, jak moc je arbitrární napasovat randění na hru, kterou bezmyšlenkovitě hrají znuděné babky v autobusu, netrvá dlouho a ukáže se, že onen strategický a vykalkulovaný přístup pasuje na zmíněnou sociopatičnost randění jak prdel na hrnec. Potěší i to, že jakmile se se svou vyvolenou dostanete do ložnice, pojetí hádanky se změní a najednou musíte spojovat co nejrychleji a nejnezřízeněji – perverzák by možná řekl co nejvášnivěji. Myšlenka a ironie v anime erotickém titulu, kdo by to byl čekal. Že si při tom neskutečném fofru ani nestačíte vychutnat prezentované kozy, a celý ten podnik proto působí jako zbytečně vynaložená snaha, je už jen takovou třešničkou na chytrém meta dortu. Radši ani nedomýšlím, co to vypovídá o smutné (ne)pomíjivosti snah profesionálních baličů.

Jo a ty porno odměny jsou vynikající. Ne že by na tom nám kultivovaným lidem záleželo.
Pro mě jakožto nenapravitelného perverzáka, jenž celou svoji pubertu zasvětil hraním oduševnělé série Meet'N'Fuck, hodiny hrál s kámošem za každého počasí na svým tehdejším Sony Ericsson skvělý hybrid tetrisu a "spoj-3" a nedávno našel velkou zálibu v tvz, Visual Novels, HuniePop zněl jako skutečný dreamcometrue. Recenze na steamu jen pozitivní, velká pozornost u YT komunity, musí to být dobrý, že? Ale běda.

Je to celé rozděleno do tří částí: Rozhovory, quízy/otázky, puzzle.
Postavy jsou tak děsně archetypický a monotónní, že to snad musí být nějaká satira. Říkám si. Máme tu 12 holek z toho 4 dosti exotické Bohyně lásky Venuše, kouzelná víla, kočičí dívka, mimozemšťanka některé jsou ze začátku sympatické a může to být sranda, ale jak jde čas vychází víc a víc najevo, jak moc "práce" do toho autoři dali.
Introvertní nerdka, arogantní super mrcha, oduševnělá Indka, porno hvězda atd. Bylo by hezký vidět trochu rozvoje. Např. proč se mrcha chová jako mrcha? Možná neměla dobrý dětství, možná si ji smradi dobírali díky její výšce a boys s ní nechtěli nic mít, jelikož má malý dudy. NOPE.

To krásně nahrává na další část - otázky od slečen. Na ty se musí odpovídat, tak jak to schvaluje jejich charakter. Navíc je super, že se otázky začnou už po hodině opakovat. Naprosto zbytečná věc, která slouží pouze jako nucený prostředek pro nejzábavnější prvek hry.

To je právě onen puzzle. Ten je zábavný, plynulý a poměrně rychle nabírá na obtížnosti. Navíc máte k dipozici několik itemů, který vám na dané kolo pomáhají při onom virtuálním randění. Vylepšujete si atributy, což by bylo fajn, kdyby bylo více otázek, za jejichž správné zodpovězení dostáváte hunie=Exp.
Sex v huniepop je opravdu nejvěrohodnější pasáž. Je to je to fuška, je to zhlouhavý, slyšíte jen to hekání tý šlapky, která vám jako odměnu nechá v posteli na vyprání svoje spodní prádlo s tím, že každá zapomene, že jsme ji v noci vyšukali mozek z hlavy a přistupují k vám jako by se nic nestalo....skoro jako život sám.

Příběh? Cože? Neee to by bylo pro masy moc hardcore. Na výběr z odpovědí máte, ale v podstatě se vůbec nic nezmění. Takže asi tak. Za předpokladu, že by se jednalo "pouze" o puzzle bylo by to daleko efektivnější. Udělejte něco pro sebe a zahrajte si třeba Air nebo Everlasting Summer čiKatawa Shoujo, které máte zadarmo. A pokud budu chtít anime kozy, zapnu internet a za pár sekund mám vystaráno a opět zadarmo. Pravda, nějaký obrázky tam jsou, ale pro watashi wa hentai desu like myself je toto opravdu jen slabý čajíček:) :)

Pro: Jeden z nejlepších "spoj-3" puzzlů vůbec, překvapivě slušný dabing.

Proti: ta omáčka kolem je jen nepodařená parodie, nejříve na ostatní kopie žánru a později na sebe sama