Vývojářské studio Supermassive Games, stojící za Until Dawn, se pustilo do další interaktivní adventury a změnili téma z hororu na čistou kriminálku. Prvním rozdílem je kvalita řemeslného zpracování. Hidden Agenda sice oplývá skvěle nasnímanými postavami, obličeji nebo dabingem, hůře už na tom jsou ale s celkovým prostředím, které neoplývá zrovna extra detaily. Dále pak jde o délku příběhu. Ten sfouknete za 3 hodiny, ALE!... lze projet několikrát a pokaždé (pokud tedy budete hrát rozdílně) s rozdílným průběhem. ALE číslo 2. Hra je vyloženě interaktivní film, kde pouze volíte mezi dvěma možnostmi a hra vám ukáže jen to, co ukázat chce. Žádné chození. Prostě si lehnete a "píšete" si svůj film na večer. Zatím to zní jako recenze na hru klasického žánru, jenže Hidden Agenda vaše rozhodnutí neovlivní pouze na úplném konci, ale v každé ze tří kapitol. Mnoho pasáží je díky specifickým rozhodnutím ovlivněno předchozími volbami, některé scény za jeden průchod ani neuvidíte, pak zase uvidíte úplně jiné. Ne jen drobně pozměněné, jako je tomu u her od Quantic Dream (tím neříkám, že mají špatné hry). Za tohle opravdu palec nahoru a pokud tímto stylem někdy někdo udělá hru o délce 15 hodin, půjde o vrchol v tomto žánru.

Zapomněl jsem ale zmínit jednu velmi podstatnou věc, která vás na této hře překvapí. Po spuštění na vás obrazovka vyplivne, že si máte na mobil stáhnout aplikaci Hidden Agenda. Hra se totiž z 99 % ovládá mobilem (není třeba mít milion ovladačů) a samotná činnost je velmi jednoduchá. Aplikace taky nabízí prohlédnutí si výtahu postav a řetězové reakce vašich voleb. To ale není vše. Jestli máte kámoše (praví pařani nemají), stačí je pozvat k vám domů na pivko, rumík nebo whiskey a můžete si zahrát "soutěžní kampaň". Na úkor většinového hlasu se rozhodne, jakou ze dvou možností postava udělá a také každý člen může plnit skrytou agendu, např. "Slovně napadněte parťáka". V případě úspěchu dostane body. Pokud odhalíte toho, kdo má skrytou agendu, dostáváte body i vy. Řekněme, že ve 4 lidech to muže být fajn zábava. A teď pozor... hra má jak české titulky, tak i DABING! Ten sice nesedí přesně postavám do pusy a trošičku buguje, nicméně je to příjemná věc a hlavně díky tomu můžete hrát i s přáteli, kteří neumějí anglicky. Když to podtrhnu a sečtu, tak jde nakonec o docela příjemnou krimi, kterou můžete projet přiopilí s bandou a dobře se pobavit.

Herní výzva 2018 - Hru nezastavíš

Pro: Volby mají následky napříč celou hrou, netradiční ovládání mobilem, lze hrát s kamarády, Becky má fakt dobrou prdel

Proti: Kratší příběh, graficky trochu slabší, tu a tam díra ve scénáři, prdel Becky lze vidět jen jednou...

Herní výzva 2018 - 7. "Nejen PC živ je člověk"

Tak jsem si nakonec z velkého množství odehraných ekluzivit vybrala k napsání dojmů do Herní Výzvy tu nejkratší - Hidden Agendu. Způsob, jakým Supermassive Games ztvárňují hry se mi líbí čím dál víc. Zvláštním krokem je způsob, jakým hru ovládáte. Musíte si totiž na svůj chytrý telefon stáhnout aplikaci dělanou přímo pro hru. Výhoda by se přece jen našla. Můžete si na jednom místě prohlédnout poznatky k postavám i událostem. Ne, že by něco takového nešlo implementovat přímo do hry. Chápu to při větším počtu hráčů, ale pokud hraje člověk čistě sám, jako tomu bylo i v mém případě, nezlobila bych se za možnost hrát normálně na ovladači. Ale jo, nebolelo to.

Ze zvědavosti jsem hru vyzkoušela s českým dabingem. A.. no... jak bych to řekla. Místy to bylo zvláštní. S anglickým namluvením se to však nedá absolutně srovnávat. Ale žádná tragédie. Minimálně během hraní v partě kámošů se to nejspíš dá ocenit. Detektivní příběh mě chytl a dost zaujal, postavy jsou napsány celkem dobře a uvěřitelně. Ale co potěší nejvíc, je možnost volby a vliv Vašich rozhodnutí. Vývojáři to pojali zase trochu jinak, než u jejich hororové Until Dawn.

Může se stát, že hru dohrajete a nebudete ohledně případu vědět nic. Vliv mají důkazy, které během vyšetřování najdete. Stejně tak, kdy se na jaké místo vydáte, to jak s postavami budete jednat a pokud někde zmrskáte QTE, druhou šanci během hraní nedostanete. Nebyli jste dostatečně rychlí? Něco jste přehlédli? Zpanikažili jste? Ale to nikoho nezajíma. Prostě nenaloadujete. Dojdete na konec hry a můžete to zkusit zase v dalším průchodu. Já těch svých spáchala zatím tři a určitě se ke hře ještě minimálně dvakrát vrátím. Hra zabere zhruba stejně co běžný celovečerní film.

Opravdu moc povedená věc. Celkem nenápadná a snadno přehlédnutelná. Alespoň já ji statečně přecházela celkem dlouho. A jestli bych takových her uvítala víc? Klidně! Jiný žánr, zasazení, klidně i pohádku nebo komedii. Nebo přímo seriál. Nemuselo by to být vůbec špatné. A ač je to spíš interaktivní film než plnohodnotná ryzí hra, vidím v něčem takovém budoucnost. Teď mě však nejvíc zajímá chystaný Man od Medan.

Pro: Atmosféra, herecké výkony a původní namluvení, herní koncept, chytlavý a napínavý příběh, možnost hrát s českým dabingem, ozvučení, uvěřitelné charaktery, váha hráčových rozhodnutí, znovuhratelnost

Proti: Krátká herní doba, ovládání