Grouch

Rocko's Quest

2000

Tlupa orků táhne zemí. Když se jim něco líbí, tak si to vezmou. Když se jim něco nelíbí, tak to zabijí. Mezi to, co se jim líbí, patří například přítelkyně zrzavého barbara Grouche, což se samozřejmě Grouchovi nelíbí a když se něco Grouchovi nelíbí, tak Grouch zabíjí. Grouchova milá navíc nebyla unesena jen tak nějakým orkem, ale rovnou samotným velkým náčelníkem. Cesta za její záchranou proto nebude vůbec snadná, což však v žádném případě Grouche odradit nemůže.

Grouch je humoristickou akční hrou s pořádnou porcí násilí. Grouch se pyšní rozmanitým prostředím a velmi vysokou obtížností. Hra byla rozporuplně přijata herní kritikou, vyčítáno jí bylo především problematické ovládání a nemalé množství bugů. Přístupná je hráčům od jedenácti let.

Pro případné zájemce o koupi.

Na Steamu je hra dostupná pod americkým názvem "Rocko's quest". Tato verze se údajně liší od evropské v krvavosti a chybí v ní usekávání končetin nepřátel.

Přes veškerou snahu se mi nepodařilo Steam verzi hry rozjet na více než 15 fps, což ji pro mě činí nehratelnou.

Podle tvrzení jednoho uživatele v diskuzi na Steamu je prodávaná hra cracknutá.

Grouch je hra matoucí. Intro dává hráči tušit, že se bude jednat o jednoduchou dětskou akci s připitomělým smyslem pro humor. Poté ho vpustí do malebného světa s dobrácky (a hloupě) vypadající postavou a tam… ho čeká pravá řezničina. Z každého nepřítele stříká krve jako ve filmech od Tarantina, usekané končetiny létají vzduchem, domy hoří, mosty se hroutí, atp.

Grouch je hra přetěžká. Ano, skutečně se jedná o jednu z nejtěžších her, co jsem kdy hrál. Vaše postava není příliš odolná, ne v porovnání s většinou nepřátel, těch je navíc mnoho. Ke všemu mají nepřátelé jednoho neocenitelného pomocníka, špatnou kameru.

Grouch je hra vábivá, ne však dobrá. Onen zvláštní vizuální nesoulad je však něčím kouzelným, neustále překvapujícím, prostředí dostatečně rozmanité, ne však vždy zrovna líbivé. Pro svou přílišnou obtížnost je hra skutečnou výzvou, mnoho hráčů však spíše odradí. Nejvíce hru sráží nemalé množství chyb, už zmíněná špatná kamera a občas problematické ovládání. Může se vám například stát, že vás zabíjí neviditelný nepřítel, který se náhle zjeví až po vaší smrti a v té době z něho samotného začne crčet krev a mrtvý se zhroutí pod viditelnou zem.