• PS3 --
Psal se rok 2014 a já, čerstvý maturant, si natěšeně pořídil PS3 hlavně proto, abych si mohl zahrát nejnovější GTAčko. A bavil jsem se královsky.
O 6 let později, těsně po skončení vysokoškolských studií, nabízí Epic hru zdarma a já neodolávám a ponořuji se do hry podruhé, tentokrát na PC . A opět se bavím královsky.

GTA V mě dostává především svou velikostí, propracovaností a smyslem pro detail. Také však tím, jak ladně a plynule se hraje. Mám radost i z obyčejných pojížděk po městě, procházek po pláži nebo z vyhlídek na horách.

Skvělá satira tehdejší společnosti neztrácí ani dnes na humoru a trefnosti. Jsem opravdu zvědavý, jak se ta současná hyperkorektnost promítne do dalšího pokračování této legendární série.

Těžko hře něco vytýkat, přesto se tu ale pár detailů najde. Například především ke konci hry už jsou mise založené téměř jen na vyvražďování nekonečných hord nepřátel. Ne že by to nebyla zábava, systém krytí, střelby a fyzikální reakce postřelených oku lahodí, ale přeci jen bych chtěl příště trošku víc.

Celkově ale GTA V hodnotím jako megalomanství v tom nejlepším možném provedení. Kdybych měl z celého herního průmyslu vybrat jedinou hru člověku her naprosto neznalému, asi bych pro míru detailů, celkové technické zpracování a v neposlední řadě pro zasazení do „reálného“ světa, sáhl právě po této hře.

Pro: svět, míra detailů, satira, humor, technické zpracování, hudba, možnost hraní online

Proti: nízká obtížnost, příliš mnoho nepřátel v závěrečných misích, chybějící aktivity z předchozích dílů

GTA nikdy nebyla má úplně nejlepší série, ani nějak zvláště oblíbená, ale Rockstar uznávám a určitě jsem měl velká očekávání. Ale nemám asi nic víc dodat než co bylo řečeno přede mnou v mnoha recenzích a komentářů. Prostě velká herní událost která se horko těžko bude překonávat. Svou rozsáhlostí a vším co se dá dělat a třemi hratelnými postavami jde o epos.

Pro: všechno

Proti: pár věcí se dycky najde, ale proč si kazit požitek

Po devíti letech jsem rozhodl si znovu zahrát kampaň GTA pětky. Kdysi jsem ji hrál na PS3 a teď jsem sáhl po PC verzi. Cítil jsem se jako bych hrál výrazný, dobře provedený remaster. Ještě když to člověk hraje ve 4K na 120 FPS, tak to oživení stálo za to. Rovnou říkám, že GTA 5 je jedna z nejlepších her, co jsem hrál a ani po takové době neztratila své kvality. Brutálně lepší jízdní model než ve starých dílech. Podobně vylepšené je létaní, které se výrazně lepé ovládá. Skvělý pocit se střelby. Hezká grafika. Zajímavý koncept vypravení příběhu prostřednictvím 3 postav s častou možnosti přepínat mezi nimi v misích a kreativně spolupracovat. Překvapuje mě, že za tu dobu, co hra vyšla se to někdo nesnažil napodobit. Správně zločinecky příběh. Náplň misí je velmi různorodá a receptivnost je v této hře sprosté slovo. Překvapilo mě, že i po těch letech ve mě hra zase vyvolala tak silný zážitek. Jsem zvědavý jak bude vypadat GTA 6, protože třeba po čtyřce další díl udělat lepší nebylo zas tak nemožné. Čtyřka nebyla špatná, ale i na dobu kdy vyšla mohla být více přístupnější a z hlediska počtu mechanik nebo náplně mohla byt výraznější. U šestky ten pokrok to po pětce bude k sakru těžký.

Pro: Ovládaní vozidel, pocit ze střelby, grafika, systém tří hratelných postav, příběh, postavy, různorodost, nerepetitivnost, mapa hry, celková přístupnost

Proti: Pro někoho možná až moc šílené pojetí, některé zajímavé mechaniky jsou málo využité

• PS3 --
  • PS4 --
  • X360 --
  • XOne --
GTA V je další sériový klon a z celé série to nejlepší. Město působí mnohem živěji a více realisticky, ovládání na gamepadu je prostě famózní. Tady jde prostě od začátku vidět, že primární platformou byly konzole. Příběh dobrej, neurazí, místy mě ale už nebavilo jej sledovat. Možnosti a zábavy tuny! A jelikož si krátím čekáním na Red Dead Redemption 2 (pcčkáři si budou muset ještě pár let počkat), tak si to hraju zase jen tak pro zábavu.
-17 +5 −22
Jedna z nejlepších her, která kdy byla stvořena. I po deseti letech od vydání velmi fresh.

Pro: množství obsahu a k tomu se vážící rozmanitost, možnost volby v určitých misí, satiričnost, cinematičnost, postavy, optimalizace

Proti: příliš nascriptovaný průběh misí, absence destrukce těl a prostředí, chybí větší interaktivita s NPCčky, chybí LGBT pride v Los Santos, matchmaking v onlinu hrozně trvá

-21 +1 −22