Golden Axe: The Revenge of Death Adder

1992

Golden Axe: The Revenge of Death Adder je skrolovací akční plošinovka patřící do série Golden Axe. Hra vyšla pouze na arcade automaty a nikdy nebyla oficiálně portována na domácí konzole.

Death Adder se znovu zmocňuje mocné zlaté sekery a jeho armáda opět pustoší zemi. K jeho definitivnímu poražení je tentokrát k dispozici čtveřice hrdinů. Mečem obdařený Stern the barbarian, elf Little Trix s trojzubcem, Kentaurka Dora s holí a Goah the giant, který dřímá v ruce sekeru a na zádech nese slavného trpaslíka Giliuse Thunderheada.

Po herní stránce je hra stejná jako ostatní díly série. Hráč si vybere postavu a vydává se na akční dobrodružství v různorodých prostředích. Poprvé v sérii lze narazit na rozcestí a hráč se tak musí rozhodnout, kterou cestou se vydat. Nechybí samozřejmě magie, kdy Elf Trix jakožto jediná postava v celé sérii ovládá tu léčitelskou (sesílá jabloň doplňující zdraví). Ostatní charaktery spoléhají stále na magii destrukční. Opět je zde také možnost osedlat různorodé ještěry či přerostlé brouky.

@jvempire (06.10.2019 09:46): Obecně vzato je to prostě "beat 'em up", podobné hry jsem ve světě nikdy moc neviděl zařazované pod položku "platformer", který to samozřejmě není (toho skákání po plošinkách je tam naprosté minimum nebo není přítomné mnohdy vůbec).

Český ekvivalent pro to asi není, nejlépe by sedlo něco jako "mlátička"/"rubačka". Případně zde na DH akce- bojová, kam zase ale spadají spíše Street Fighter like hry, čili plošinovka bude asi vhodnější, pokud se nevytvoří nový subžánr. Nebo primární žánr plošinovka, sekundární bojová. Označování podobných her za plošinovky mi ale přijde vždycky dost mimo.
Každopádně DH má mezery i v rozdělení RPG, které shrnuje naopak všechny do jednoho pytle. Je pravdou, že je mnohdy složité určit co je to a co je ono, nicméně už kvůli filtrování bych obecně nějaké subžánry ocenil. Asi každý ví a dokáže si představit, co je dungeon, co je akční RPG a co je JRPG- tyhle "subžánry" mají diametrálně odlišný styl a gameplay, čili by asi bylo vhodné to odlišit.

Jinač souhlasím s 90210, že tohle je skvělý díl, byť mám stále o maličko raději trojku z hlediska gameplaye. The Revenge of Death Adder ale rozhodně exceluje technickým zpracováním (ostatně jako všechny arcade hry té doby).

• Arcade 80
Tento díl "Zlaté sekery" jsem hrál poprvé až nyní. Na rozdíl od hodně hrané jedničky a alespoň několikrát zkoušené dvojky a trojky vyšel pouze pro automaty. V kůži jednoho ze čtyř hrdinů je nutné zastavit známého padoucha Death Addera, tentokrát snad naposledy. Jediný starý známý mezi hrdiny je trpaslík, který ale tentokrát sám nebojuje, pouze se veze na zádech obra. Nepřátelé jsou mix starých známých s několika novými kousky. Nezajímavější jsou tvorové k osedlání. Nová je možnost naložit na tvory různé katapulty a balisty. Překvapivé je kouzlo elfa Trixe, které není útočné ale léčivé. Hratelnost je stejná jako u ostatních dílů. Jednou z mála novinek je přítomnost rozcestí, což považuji za fajn nápad. Aby člověk viděl všechny lokace musí hru projít vícekrát - skvělá motivace a příležitost vyzkoušet více postav. Hra se mi zdála výrazně delší než jednička. Finále je patřičně epické a tentokrát i trochu dojemné (neberu v úvahu závěrečnou animaci - oslavu všech postav včetně nepřátel).

Grafika je o něco lepší a trochu se změnil i její styl. Technicky je hra dál, zlepšila se plynulost, ovladatelnost i detekce kolizí. Zvuková stránka je kvalitnější, ale hudba je zajímavější u prvního dílu. Obtížnost je o něco vyšší. V Červeném Újezdu je hra k dispozici v univerzálním OK Baby kabinetu - platí tak vše co jsem napsal do komentáře k jedničce. Ovšem nejvíce zamrzí to, že originální kabinet umožňuje hraní až čtyř postav najednou. Jde o povedené pokračování slavné série a je škoda, že Revenge of Death Adder nebyl vydán na domácí platformy. Mnoho hráčů tak nemělo možnost hru poznat a to je rozhodně škoda.