Gibbous - A Cthulhu Adventure

07.08.2019
28.10.2020

Gibbous - A Cthulhu Adventure je komediálna adventúra, svojsky vychádzajúca zo známeho "kozmicko-hororového" sveta amerického spisovateľa H. P. Lovecrafta. Príbeh je prakticky paródiou na temné univerzum tohto svetoznámeho spisovateľa. Mesto Darkham (referencia na Lovecraftovo fiktívne mesto Arkham) je plné všelijakých podivností: od všemožných kultov, tajomných bytostí, až po najhoršiu knihu, aká bola kedy napísaná: Necronomicon. Hlavný hrdina, detektív Don R. Ketype, pracuje na prípade zmiznutej tajuplnej knihy Necronomicon. Problémom je, že ešte pred tajomným zmiznutím knihy, knihovník Buzz Kerwan omylom použil niektoré z jej zariekadiel a premenil svoju mačku Kitteh na rozprávajúce obludné monštrum.

Táto adventúra je po výtvarnej stránke silno inšpirovaná klasickými kreslenými 2D adventúrami zo starej školy, obsahujúcimi častokrát humorný príbeh. Ide o akúsi poctu tomuto, v súčasnosti v rámci mainstreamu už viac nerozvíjanému, sub-žánru.

Jestli máte rádi Lovecrafta a k tomu humor podtržený nádhernou komiksovou grafikou, je tahle klasická pont & click adventurka od rumunského studia Stuck In Attic rozhodně pro vás. Ač z nezávislého studia, produkčně rozhodně patří mezi ty nejlepší - kompletní dabing, animované filmečky, spoustu míst k prozkoumání a herní doba kolem osmi hodin (záleží na vaší schopnosti řešit puzzly, mě trvala spíš 10 hodin :-)). Příběh se točí kolem Necronomiconu, který se dostane do rukou nic netušícího knihovníka Buzze, který se tím stává terčem tajemného kultu a navíc nechtěně vyřčeným zaklínadlem daruje své kočce Kitteh schopnost lidské řeči. Na stopě kultu je naštěstí v té době také klasický Chandlerovský detektiv Don R. Ketype. Lovecraftovská lahůdka s kvantem narážek a vtipů, ale i zatraceně napínavým a originálním příběhem - zahrajete si jak za knihovníka tak za detektiva, ale dojde i na kočičí dámu se spoustou sarkastických poznámek, ale velkým srdcem. Když hrajete za Buzze je kočka navíc použitelná jako speciální předmět - o využitelnosti inteligentní mrštné mluvící šelmy asi nemusím mluvit. Don namísto toho později získá jinou specialitku. Sedm kapitol, přes 70 profi dabérů (včetně - Doug Cockle - Geralt z Rivie nebo Amber Lee Connors - známá dabérka anime), přes 60 ručně kreslených prostředí inspirovaných Transylvánskou architekturou, přes 4 hodiny soundtracku živé orchestrální hudby, ... mluvící kočka. Moc víc si od adventurky klasického střihu nemůžete přát, navíc v kulisách dnes velmi populárního žánru Lovecraftova kosmického horroru. Jediná vítka je jedna asi půlhodinová pasáž ke konci, která mi přišla spíš jako výplň, i když vzhledem k délce celé hry docela zbytečná. Jinak nemám co vytknout.

Pro: profi dabing, skvělá grafika, delší herní doba, orchestrální soundtrack, humor, mluvící kočka

Proti: jedna kratší pasáž ke konci, která mi přišla zbytečná